Airbus yana Parij havo ko'rgazmasida Markaziy o'rinni egallab, yangi modellarni taqdim etdi va katta buyurtmalarni taqdim etdi, Boeing esa uzoq davom etgan inqiroz sharoitida soyada qolmoqda. Reuters ma'lumotlariga ko'ra, Payshanba kuni ertalab Airbus buyurtmalarining umumiy hajmi qariyb 21 milliard dollarga yetdi.kompaniya Saudiya AviLease, Yaponiya ANA va Polsha LOT kabi mijozlar bilan 132 ta qattiq shartnoma tuzdi. Taqqoslash uchun: Boeing 41 ta buyurtmani, Embraer 15 ta buyurtmani taqdim etdi.
Airbus keyingi kunlarda buyurtmalar portfelini oshirishda davom etdi. VietJet Air bilan 150 ta A321neo samolyotlari uchun memorandum imzolandi va EgyptAir va Starlux Airlines bilan A350 keng korpusli laynerlarini yetkazib berish bo'yicha shartnomalar imzolandi. Air Asia rahbariyati Airbus XLR — da buyurtmani kengaytirish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda - bu yangi uzoq masofali samolyot bo'lib, u yoqilg'i tejamkorligi tufayli aviakompaniyalarga arzon narxlarda o'rta va uzoq masofali yo'nalishlarni ochish imkonini beradi.
Embraer, shuningdek, shartnomani yanada kengaytirish imkoniyati bilan 60 ta E175 samolyotiga buyurtma berish orqali katta muvaffaqiyatni qayd etdi.
Shu bilan birga, Boeing yana bir bor yirik e'lonlar va namoyish parvozlaridan voz kechdi. Kompaniya bir qator inqirozlar, jumladan B737 Max falokatlari, mahsulot sifati bilan bog'liq muammolar va yetkazib berish muddatlarining uzilishi oqibatlari tufayli e'tibordan chetda qolishda davom etmoqda. Yaqinda Air India-dagi Dreamliner halokati Boeing bosh direktori Kelli Ortbergni havo ko'rgazmasida ishtirok etishni bekor qilishga majbur qildi. Kompaniya voqeani tekshirishga va mijozlar bilan ishlashga e'tibor qaratdi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, Boeing-ning past faolligi talabning pasayishi bilan bog'liq emas. Joriy yilning boshida kompaniya AQSh prezidenti Donald Trampning mintaqaga tashrifi chog'ida Qatar Airways aviakompaniyasidan 210 ta samolyotga buyurtma bergan edi. Ikkala ishlab chiqaruvchining buyurtma portfellari doimiy ravishda yuqori bo'lib qolmoqda: Airbus 8 000 dan ortiq samolyotga, Boeing 5 000 dan ortiq samolyotga ega.
Bu yilgi aviasalonning o'ziga xos xususiyati mudofaa mavzularining ko'payishi bo'ldi. Yaqin Sharq va Ukrainadagi harbiy mojarolar, shuningdek, NATO sammitiga tayyorgarlik fonida tadbirlar va shartnomalarning katta qismi mudofaa bilan bog'liq. Tuzilgan shartnomalar orasida Thales tomonidan Frantsiyaga 48 ta yangi masofadan boshqariladigan artilleriya tizimlarini etkazib berish bo'yicha shartnoma mavjud.
Airbus rahbari Giyom Fori CNBCGA yangi samolyotlarga, ayniqsa pandemiya yillarida yetkazib berish hajmi bo'yicha ortda qolgan keng korpusli laynerlarga talab yuqori bo'lib qolayotganini aytdi. IBA konsalting rahbari Den Teylorning so'zlariga ko'ra, Boeing kompaniyasining Parijdagi strategiyasi mahsulotlarga bo'lgan qiziqishning pasayishini emas, balki geosiyosiy beqarorlik va mumkin bo'lgan savdo cheklovlariga nisbatan noaniqlik sharoitida ehtiyotkorlikni aks ettiradi.

Airbus вновь заняла центральное место на Парижском авиасалоне, представив новые модели и обеспечив крупные заказы, в то время как Boeing остаётся в тени на фоне затяжного кризиса. По данным Reuters, к утру четверга общий объём заказов Airbus достиг почти $21 млрд. Компания заключила 132 твёрдых контракта с такими клиентами, как саудовская AviLease, японская ANA и польская LOT. Для сравнения: Boeing обеспечил 41 заказ, Embraer — 15.
Airbus продолжила наращивать портфель заказов в последующие дни. Подписан меморандум с VietJet Air на 150 самолётов A321neo и заключены контракты с EgyptAir и Starlux Airlines на поставку широкофюзеляжных лайнеров A350. Руководство Air Asia ведёт переговоры о расширении заказа на Airbus XLR — новый самолёт большой дальности, который благодаря экономичному расходу топлива позволяет авиакомпаниям открывать средне- и дальнемагистральные маршруты с меньшими затратами.
Embraer также зафиксировала значительный успех, оформив заказ на 60 самолётов E175 с опцией дальнейшего расширения контракта.
При этом Boeing в очередной раз воздержалась от крупных анонсов и демонстрационных полётов. Компания продолжает оставаться вне центра внимания из-за последствий серии кризисов, включая катастрофы B737 Max, проблемы с качеством продукции и срыв сроков поставок. Недавняя катастрофа Dreamliner в Air India вынудила генерального директора Boeing Келли Ортберга отменить участие в авиасалоне. Компания сосредоточилась на расследовании инцидента и работе с клиентами.
Эксперты отмечают, что невысокая активность Boeing не связана с падением спроса. Ранее в этом году компания обеспечила заказы на 210 самолётов от Qatar Airways во время визита президента США Дональда Трампа в регион. Портфели заказов обоих производителей остаются стабильно высокими: у Airbus — более 8 000 самолётов, у Boeing — свыше 5 000.
Особенностью авиасалона в этом году стало увеличение доли оборонной тематики. На фоне военных конфликтов на Ближнем Востоке и в Украине, а также подготовки к саммиту НАТО, значительная часть мероприятий и контрактов связана с обороной. Среди заключённых соглашений — контракт Thales на поставку Франции 48 новых дистанционно управляемых артиллерийских систем.
Глава Airbus Гийом Фори заявил CNBC, что спрос на новые самолёты остаётся высоким, особенно на широкофюзеляжные лайнеры, отставшие по объёмам поставок в пандемийные годы. По мнению главы консалтингового направления IBA Дэна Тейлора, стратегия Boeing в Париже отражает не падение интереса к продукции, а осторожность на фоне геополитической нестабильности и неопределённости в отношении возможных торговых ограничений.