Vodafone Group Plc kompaniyasi Pilar Lopesni kompaniyaning moliyaviy direktori lavozimiga tayinlaganini e'lon qildi. Lopes bu lavozimda ilgari ketishi haqida xabar bergan Luka Mutichning o'rnini egallaydi. U oktyabr oyida CFO-designate maqomidagi vazifalarni boshlaydi va Mutich 30 noyabrda ketganidan keyin rasman o'z lavozimini egallaydi. Bu haqda payshanba kuni e'lon qilingan Vodafone bayonotida aytilgan.
Lopez Microsoft Corp. dan Vodafone-ga o'tadi., u erda bir qator rahbarlik lavozimlarini egallagan, shu jumladan G'arbiy Yevropa bo'yicha operatsion direktor va Ispaniyadagi vakolatxona rahbari. Bungacha u Telefonica SA-da 16 yil ishlagan va kompaniyaning Germaniya bo'linmasining kuzatuv kengashida ishlagan.
Lopesning tayinlanishi Vodafone uchun muhim vaqtda sodir bo'ladi. Bosh direktor Margarita Della Valle asosiy bozorlarga e'tibor qaratib, biznesni qayta qurish bilan shug'ullanadi. Bu zarar ko'rgan aktivlarni sotish va CK Hutchison Holdings Ltd kompaniyasiga tegishli Buyuk Britaniyaning Three operatori bilan birlashish shartnomasini tuzishdan keyin.. Kompaniyaning sog'lomlashtirish harakatlariga qaramay, Vodafone aktsiyalari 2023 yilda della Valle tayinlanganidan beri taxminan 22 foizga kamaydi.
Lopez della Valle bilan xizmat ko'rsatish sifatini yaxshilash, biznes jarayonlarini yanada soddalashtirish va erkin pul oqimining barqaror o'sishini ta'minlash uchun ishlashini aytdi. Uning Germaniyadagi tajribasi muhim rol o'ynashi mumkin: bu bozor Vodafone daromadining uchdan bir qismini tashkil qiladi va u erda kompaniya televizor va internetni ijaraga olish taqiqlanganidan keyin mijozlarning chiqib ketishiga duch keldi.
2023-yilda CFO Vodafone lavozimini egallagan Luka Mutich Germaniyaning eng yirik uy egasi Vonovia SE kompaniyasini boshqarish uchun ketmoqda. Bungacha u deyarli o'n yil davomida sap SE-da xuddi shunday lavozimni egallagan va u erda o'z faoliyatini boshlagan.
Lopes 725 000 funt sterling (taxminan 971 680 dollar) miqdorida bazaviy maosh oladi. Uning bonusi asosiy ish haqining 200% gacha, uzoq muddatli mukofot esa 450% gacha yetishi mumkin. Taqqoslash uchun, Mutich 760 000 funt sterling miqdorida bazaviy maosh oladi.
Payshanba kuni ertalab Vodafone aktsiyalarining kotirovkalari deyarli o'zgarishsiz qoldi — London vaqti bilan soat 8:07 da 75,28 pens. Yil boshidan beri kompaniya qog'ozlariga taxminan 10% qo'shildi.

Vodafone Group Plc объявила о назначении Пилар Лопес на пост финансового директора компании. Лопес сменит на этой должности Луку Мутича, который ранее сообщил о своём уходе. Она приступит к обязанностям в статусе CFO-designate в октябре и официально займёт должность после ухода Мутича 30 ноября. Об этом говорится в заявлении Vodafone, опубликованном в четверг.
Лопес переходит в Vodafone из Microsoft Corp., где занимала ряд руководящих должностей, включая операционного директора по Западной Европе и главу представительства в Испании. До этого она проработала 16 лет в Telefonica SA и входила в состав наблюдательного совета немецкого подразделения компании.
Назначение Лопес происходит в ключевой момент для Vodafone. Генеральный директор Маргарита Делла Валле ведёт реструктуризацию бизнеса, сосредотачивая усилия на ключевых рынках. Это следует за продажей убыточных активов и заключением соглашения о слиянии с британским оператором Three, принадлежащим CK Hutchison Holdings Ltd.. Несмотря на усилия по оздоровлению компании, акции Vodafone с момента назначения Делла Валле в 2023 году упали примерно на 22%.
Лопес заявила, что будет работать с Делла Валле над улучшением качества обслуживания, дальнейшим упрощением бизнес-процессов и обеспечением устойчивого роста свободного денежного потока. Её опыт работы в Германии может сыграть важную роль: на долю этого рынка приходится около трети выручки Vodafone, и компания там столкнулась с оттоком клиентов после введения запрета на включение ТВ и интернета в арендную плату.
Лука Мутич, занявший пост CFO Vodafone в 2023 году, уходит, чтобы возглавить крупнейшего арендодателя Германии Vonovia SE. До этого почти десятилетие он занимал аналогичную должность в SAP SE, где начинал свою карьеру.
Лопес будет получать базовый оклад в размере £725 000 (около $971 680). Её бонус может достигать 200% от базового оклада, а долгосрочное вознаграждение — до 450%. Для сравнения, Мутич получал базовый оклад в £760 000.
Котировки акций Vodafone в четверг утром оставались почти без изменений — 75,28 пенса на 8:07 по лондонскому времени. С начала года бумаги компании прибавили около 10%.