W - 4-Varda kompaniyasining o'zi tomonidan to'liq ishlab chiqilgan va ishlab chiqarilgan birinchi apparati. Varda texnik direktori Nikkolas Chialdellaning so'zlariga ko'ra, vertikal integratsiyaga o'tish rivojlanishni tezlashtiradi, moslashuvchanlikni oshiradi va ishga tushirishlar orasidagi vaqtni qisqartiradi. Ilgari W-1, W-2 va W-3 missiyalari Rocket Lab platformalariga asoslangan edi. Yangi yondashuv tez-tez ishga tushirish imkoniyatini ta'minlashi kerak.
W-4 Winnebago apparatining og'irligi 120 kg ni tashkil qiladi.u bir necha haftadan bir necha oygacha bo'lgan orbital missiyalar uchun mo'ljallangan. Dizayn sun'iy yo'ldosh platformasi va farmatsevtika bilan ishlov berish uchun foydali yuk kapsulasini o'z ichiga oladi. Missiya tugagandan so'ng, kapsula yerga qaytib, atmosferaga 25 Mach dan yuqori tezlikda kiradi. Qo'nish parashyut tizimi yordamida amalga oshiriladi. W-4 doirasida birinchi marta varda tomonidan ishlab chiqilgan NASA texnologiyalari asosida yaratilgan C-PICA (Conformal Phenolic Impregnated Carbon Ablator) issiqlik himoyasi qo'llaniladi.
Missiyaning asosiy ilmiy maqsadi eritma kristallanish tajribasini o'tkazishdir. Nol tortishish kuchi sharoitida noyob xususiyatlarga ega kristallarni olish rejalashtirilgan, ularni yer laboratoriyalarida ko'paytirish qiyin yoki imkonsizdir. Ushbu ma'lumotlar kosmik muhitning farmatsevtika ishlab chiqarishga ta'sirini tushunishga yordam beradi.
Varda AQSh federal aviatsiya ma'muriyatidan (FAA) Avstraliyada cheksiz qo'nish uchun besh yillik litsenziyani oldi, bu esa kompaniyaga har bir qaytish uchun alohida ruxsat so'ramasdan ko'plab missiyalarni amalga oshirish imkonini beradi. Varda birinchi bo'lib yangi litsenziyalash rejimining imkoniyatlarini to'liq amalga oshirdi.
Kompaniya oylik ishga tushirish ritmiga kirishni rejalashtirmoqda va ilgari ISS resurslariga tayangan farmatsevtika sanoati, mudofaa idoralari va tashkilotlarining ortib borayotgan talabini qondirish uchun el Segundo (Kaliforniya) da ishlab chiqarish va sinov infratuzilmasini kengaytirishda davom etmoqda. 2030 yilga kelib ISS ekspluatatsiyasining rejalashtirilgan yakunlanishini hisobga olgan holda, Varda avtonom platformasi mikrogravitatsiya tadqiqotlarini o'tkazish uchun istiqbolli alternativaga aylanmoqda.

Компания Varda Space Industries анонсировала запуск своего четвёртого космического аппарата W-4, который станет ключевым этапом в развитии производства лекарственных препаратов в условиях микрогравитации. Аппарат планируется вывести на орбиту 21 июня в рамках миссии SpaceX с базы ВВС Ванденберг в Калифорнии.
W-4 — первый аппарат Varda, полностью разработанный и изготовленный силами самой компании. По словам технического директора Varda Никколаса Чиалделлы, переход к вертикальной интеграции позволит ускорить разработку, повысить гибкость и сократить сроки между запусками. Ранее миссии W-1, W-2 и W-3 базировались на платформах Rocket Lab. Новый подход должен обеспечить возможность более частых запусков.
Масса аппарата W-4 Winnebago составляет 120 кг. Он предназначен для орбитальных миссий продолжительностью от нескольких недель до нескольких месяцев. Конструкция включает спутниковую платформу и капсулу с полезной нагрузкой для фармацевтической обработки. По завершении миссии капсула возвращается на Землю, входя в атмосферу со скоростью свыше 25 Махов. Приземление осуществляется с использованием парашютной системы. В рамках W-4 впервые будет применён разработанный Varda теплозащитный экран C-PICA (Conformal Phenolic Impregnated Carbon Ablator), созданный на основе технологий NASA.
Основная научная цель миссии — проведение эксперимента по растворной кристаллизации. В условиях невесомости планируется получение кристаллов с уникальными свойствами, которые сложно или невозможно воспроизвести в земных лабораториях. Эти данные помогут углубить понимание влияния космической среды на производство фармацевтических препаратов.
Varda получила пятилетнюю лицензию от Федерального управления гражданской авиации США (FAA) на неограниченное количество посадок в Австралии, что позволяет компании проводить множество миссий без необходимости запрашивать отдельные разрешения на каждый возврат. Varda стала первой, кто полностью реализует возможности нового режима лицензирования.
Компания планирует выйти на ежемесячный ритм запусков и продолжает расширять производственную и испытательную инфраструктуру в Эль-Сегундо (Калифорния), чтобы соответствовать растущему спросу со стороны фармацевтической отрасли, оборонных ведомств и организаций, ранее полагавшихся на ресурсы МКС. С учётом планируемого завершения эксплуатации МКС к 2030 году автономная платформа Varda становится перспективной альтернативой для проведения исследований в условиях микрогравитации.