COZMIC modeli qorong'u materiyaning har xil turlari galaktika tuzilishiga qanday ta'sir qilishini to'g'ridan-to'g'ri taqqoslash imkoniyatini beradi. Bir qator superkompyuter simulyatsiyalarida olimlar koinot evolyutsiyasining dastlabki bosqichlarida oddiy materiya bilan o'zaro ta'sir qiluvchi qorong'u materiyadan tortib, o'z-o'zidan o'zaro ta'sir qiluvchi yoki ko'p komponentli qorong'u materiya stsenariylarigacha bo'lgan bir nechta nostandart modellarni sinab ko'rdilar. Simulyatsiyalar galaktik tuzilmalarni shakllantirishga qo'shgan hissalarini tahlil qilish uchun zarrachalar parametrlarini — massa, tezlik va o'zaro ta'sir qilish qobiliyatini o'zgartirdi.
Kam massali galaktikalarga alohida e'tibor qaratildi. Tadqiqot mualliflarining fikriga ko'ra, aynan shu ob'ektlar qorong'u materiyaning mikrofizik darajadagi xususiyatlariga eng sezgir va nazariy modellarni tekshirishda asosiy ko'rsatkichlar bo'lib xizmat qilishi mumkin.
Loyihaning vazifalaridan biri qorong'u materiya faqat sovuq va inert deb qaraladigan standart kosmologik modelning cheklovlarini bartaraf etish edi. Guruh rahbari Vera Glushevich (USC) ta'kidlashicha, COZMIC birinchi marta turli fizik qonunlarga ega galaktikalarni simulyatsiya qilish va ularni astronomik kuzatuv ma'lumotlari bilan moslashtirish imkonini beradi.
Jamoaning yaqin rejalari qorong'u materiyaning tabiatini ko'rsatishi mumkin bo'lgan xarakterli xususiyatlarni ta'kidlash uchun simulyatsiyalarni haqiqiy galaktikalar bilan batafsilroq taqqoslashni o'z ichiga oladi. Tadqiqotchilar bu ma'lumotlar koinotdagi barcha materiya massasining taxminan 85 foizini tashkil etuvchi moddani va uning koinot tuzilishini shakllantirishdagi rolini tushunishga yordam beradi deb umid qilmoqda.

Группа исследователей из Университета Южной Калифорнии, UC San Diego, Карнеги-обсерватории и других научных учреждений представила новый инструмент для моделирования тёмной материи — проект COZMIC (Cosmological Zoom-in Simulations with Initial Conditions beyond Cold Dark Matter). Разработка позволяет создавать виртуальные аналоги галактик, подобных Млечному Пути, с учётом различных сценариев формирования, основанных на альтернативных гипотезах о свойствах тёмной материи. Результаты работы опубликованы в трёх статьях в The Astrophysical Journal.
Модель COZMIC даёт возможность проводить прямое сравнение того, как разные типы тёмной материи влияют на структуру галактик. В ходе серии суперкомпьютерных симуляций учёные протестировали несколько нестандартных моделей: от тёмной материи, взаимодействующей с обычной на ранних этапах эволюции Вселенной, до сценариев с самовзаимодействующей или многокомпонентной тёмной материей. В симуляциях варьировались параметры частиц — масса, скорость и способность к взаимодействию — для анализа их вклада в формирование галактических структур.
Особое внимание было уделено маломассивным галактикам. По мнению авторов исследования, именно эти объекты наиболее чувствительны к свойствам тёмной материи на микрофизическом уровне и способны служить ключевыми индикаторами в проверке теоретических моделей.
Одной из задач проекта стало преодоление ограничений стандартной космологической модели, где тёмная материя рассматривается исключительно как холодная и инертная. Руководитель группы Вера Глушевич (USC) отметила, что COZMIC впервые позволяет смоделировать галактики с разными физическими законами и сопоставить их с данными астрономических наблюдений.
В ближайших планах команды — проведение более детального сравнения симуляций с реальными галактиками, чтобы выделить характерные черты, которые могли бы указывать на природу тёмной материи. Исследователи надеются, что эти данные помогут приблизиться к пониманию вещества, составляющего около 85 % массы всей материи во Вселенной, и его роли в формировании структуры космоса.