COZMIC modeli qorong'u materiyaning har xil turlari galaktika tuzilishiga qanday ta'sir qilishini to'g'ridan-to'g'ri taqqoslash imkoniyatini beradi. Bir qator superkompyuter simulyatsiyalarida olimlar koinot evolyutsiyasining dastlabki bosqichlarida oddiy materiya bilan o'zaro ta'sir qiluvchi qorong'u materiyadan tortib, o'z-o'zidan o'zaro ta'sir qiluvchi yoki ko'p komponentli qorong'u materiya stsenariylarigacha bo'lgan bir nechta nostandart modellarni sinab ko'rdilar. Simulyatsiyalar galaktik tuzilmalarni shakllantirishga qo'shgan hissalarini tahlil qilish uchun zarrachalar parametrlarini — massa, tezlik va o'zaro ta'sir qilish qobiliyatini o'zgartirdi.
Kam massali galaktikalarga alohida e'tibor qaratildi. Tadqiqot mualliflarining fikriga ko'ra, aynan shu ob'ektlar qorong'u materiyaning mikrofizik darajadagi xususiyatlariga eng sezgir va nazariy modellarni tekshirishda asosiy ko'rsatkichlar bo'lib xizmat qilishi mumkin.
Loyihaning vazifalaridan biri qorong'u materiya faqat sovuq va inert deb qaraladigan standart kosmologik modelning cheklovlarini bartaraf etish edi. Guruh rahbari Vera Glushevich (USC) ta'kidlashicha, COZMIC birinchi marta turli fizik qonunlarga ega galaktikalarni simulyatsiya qilish va ularni astronomik kuzatuv ma'lumotlari bilan moslashtirish imkonini beradi.
Jamoaning yaqin rejalari qorong'u materiyaning tabiatini ko'rsatishi mumkin bo'lgan xarakterli xususiyatlarni ta'kidlash uchun simulyatsiyalarni haqiqiy galaktikalar bilan batafsilroq taqqoslashni o'z ichiga oladi. Tadqiqotchilar bu ma'lumotlar koinotdagi barcha materiya massasining taxminan 85 foizini tashkil etuvchi moddani va uning koinot tuzilishini shakllantirishdagi rolini tushunishga yordam beradi deb umid qilmoqda.

A group of researchers from the University of Southern California, UC San Diego, Carnegie Observatory and other scientific institutions presented a new tool for modeling dark matter-the project COZMIC (Cosmological Zoom-in Simulations with Initial Conditions beyond Cold Dark Matter). The development makes it possible to create virtual analogs of galaxies like the Milky Way, taking into account various formation scenarios based on alternative hypotheses about the properties of dark matter. The results are published in three papers in The Astrophysical Journal.
The COZMIC model provides a direct comparison of how different types of dark matter affect the structure of galaxies. During a series of supercomputer simulations, scientists tested several non-standard models: from dark matter interacting with ordinary matter in the early stages of the universe's evolution, to scenarios with self-interacting or multicomponent dark matter. The simulations varied the particle parameters — mass, velocity, and interactivity — to analyze their contribution to the formation of galactic structures.
Special attention was paid to low-mass galaxies. According to the authors of the study, these objects are the most sensitive to the properties of dark matter at the microphysical level and can serve as key indicators in testing theoretical models.
One of the goals of the project was to overcome the limitations of the standard cosmological model, where dark matter is considered exclusively as cold and inert. Team leader Vera Glushevich (USC) noted that for the first time, KOZMIC makes it possible to model galaxies with different physical laws and compare them with astronomical observations.
In the near future, the team plans to conduct a more detailed comparison of simulations with real galaxies in order to identify characteristic features that could indicate the nature of dark matter. The researchers hope that these data will help us move closer to understanding matter, which makes up about 85 % of the mass of all matter in the universe, and its role in shaping the structure of the cosmos.