Tesla o'zining birinchi robotaxi xizmatini kelasi hafta ishga tushirishi mumkin. Bu haqda kompaniya xodimi Dima Zenyuk ma'lum qildi. Ilgari sanoat 2025-yil 22-iyun sanasini yangi loyihani boshlash uchun mumkin bo'lgan vaqt sifatida ko'rsatgan edi.
Ilon Maskning so'zlariga ko'ra, Full Self-Driving (FSD) avtopilotining joriy versiyasi haydovchining ishtirokisiz har qanday yo'l vaziyatlarini ishonchli hal qilish qobiliyatini namoyish etadi. Dastlabki bosqichda xizmat faol avtopilotga ega Tesla modellari asosida ishlaydi. Kelajakda xizmat uchun maxsus ishlab chiqilgan yangi cybercab elektromobillaridan foydalanish rejalashtirilgan.
Tesla statistikasi tizim xavfsizligining yuqori darajasidan dalolat beradi: million milga 0,15 baxtsiz hodisa, bu raqobatchilardan ancha past. Taqqoslash uchun, waymo uchun shunga o'xshash ko'rsatkich 1,16 baxtsiz hodisa, AQSh uchun o'rtacha ko'rsatkich esa 3,9.
Robotaxi ishga tushiriladigan shaharlar va loyiha infratuzilmasi haqida tafsilotlar hali oshkor etilmagan.

Компания Tesla может запустить свой первый сервис роботакси уже на следующей неделе. Об этом сообщил сотрудник компании Дима Зенюк. Ранее в индустрии фигурировала дата 22 июня 2025 года как возможный срок старта нового проекта.
По заявлениям Илона Маска, текущая версия автопилота Full Self-Driving (FSD) демонстрирует способность уверенно справляться с любыми дорожными ситуациями без участия водителя. На начальном этапе сервис будет функционировать на базе уже существующих моделей Tesla с активным автопилотом. В дальнейшем планируется использовать новые электромобили Cybercab, разработанные специально для сервиса.
Статистика Tesla свидетельствует о высоком уровне безопасности системы: 0,15 аварий на миллион миль, что значительно ниже показателей конкурентов. Для сравнения, аналогичный показатель для Waymo составляет 1,16 аварий, а средний уровень по США — 3,9.
Детали о городах, где начнётся эксплуатация роботакси, и об инфраструктуре проекта пока не раскрываются.