Uchrashuv ishtirokchilari joriy loyihalar bo'yicha fikr almashdilar va raqamli texnologiyalar sohasidagi o'zaro hamkorlikning yo'nalishlarini belgilab oldilar. Raqamli infratuzilmani modernizatsiya qilish, telekommunikatsiyalarda ilg'or yechimlarni joriy etish, shuningdek, axborot texnologiyalari sohasida ta'lim imkoniyatlarini kengaytirish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
It — ta'limni rivojlantirish, xalqaro ta'lim muassasalari bilan qo'shma dasturlar yaratish va texnologik startaplarni qo'llab-quvvatlash ustuvor mavzular qatoriga kiradi. Tomonlar inson kapitaliga sarmoya kiritish va raqamli transformatsiyani tezlashtirishga yordam beradigan bilimlarni uzatish muhimligini ta'kidladilar.
Muzokaralar yakunida ikki tomonlama muloqotni davom ettirish va istiqbolli loyihalarni amalga oshirish va innovatsion ekotizimni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan aniq tashabbuslarni ishlab chiqish to'g'risida kelishuvga erishildi.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провёл встречу с делегацией Японского банка международного сотрудничества (JBIC), которую возглавил председатель правления Хаяси Нобумицу. Обсуждение было сосредоточено на укреплении партнёрских связей, а также на перспективах развития цифрового сектора в контексте двустороннего сотрудничества.
Участники встречи обменялись мнениями по текущим проектам и наметили направления дальнейшего взаимодействия в области цифровых технологий. Особое внимание было уделено вопросам модернизации цифровой инфраструктуры, внедрения передовых решений в телекоммуникациях, а также расширения образовательных возможностей в сфере информационных технологий.
В числе приоритетных тем — развитие ИТ-образования, создание совместных программ с международными учебными заведениями и поддержка технологических стартапов. Стороны подчеркнули важность инвестиций в человеческий капитал и трансфер знаний, способствующих ускоренной цифровой трансформации.
По итогам переговоров достигнута договорённость о продолжении двустороннего диалога и выработке конкретных инициатив, направленных на реализацию перспективных проектов и поддержку инновационной экосистемы.