Yaponiyaning Toyota avtomobil ishlab chiqaruvchisi dunyodagi birinchi vodorod bilan isitiladigan sauna kontseptsiyasini taqdim etdi. Loyiha dunyodagi eng yirik hammom uskunalarini ishlab chiqaruvchilardan biri bo'lgan Finlyandiyaning Harvia kompaniyasi bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan. Ommaviy taqdimot iyul oyi oxirida Finlyandiya rallisi doirasida bo'lib o'tadi — bu ralli bo'yicha jahon chempionatining asosiy bosqichlaridan biri.
Ishlab chiquvchilarning fikriga ko'ra, saunaning isitish elementi vodorod bilan ishlaydi, bu jarayonda faqat issiqlik va suv chiqaradi, karbonat angidrid chiqindilarini butunlay yo'q qiladi. Ushbu yondashuv nafaqat funktsional, balki ekologik toza dam olish joyini yaratishga imkon beradi. Toyota ta'kidlaganidek, vodorod sauna falsafasi bilan juda mos keladi — jismoniy va ruhiy tozalash joyi.
"Biz vodorod energiyasi nafaqat transportda, balki kundalik hayotda ham qo'llanilishini ko'rsatmoqchimiz", dedi kompaniya vakillari. Biroq, seriyali ishlab chiqarishga kirish hali ko'rib chiqilmagan: loyiha eksperimental bo'lib qolmoqda va texnologiyaning imkoniyatlarini namoyish etish uchun mo'ljallangan.
Finlyandiyani namoyish qilish uchun tanlash tasodifiy emas. Aholisi 5,5 millionga yaqin bo'lgan mamlakatda 3,3 millionga yaqin sauna mavjud — bu aholi jon boshiga dunyodagi eng yuqori ko'rsatkichlardan biridir. Shunday qilib, tadbir tomoshabinlari taqdim etilayotgan mahsulot bilan noyob madaniy aloqaga ega.
Ushbu loyiha Toyota kompaniyasining vodorodning maishiy qo'llanilishini o'rganishga qaratilgan birinchi urinishi emas. 2024 yilning kuzida kompaniya transport vositalari va uy sharoitida foydalanish uchun mo'ljallangan modulli vodorod kartridjlarini taqdim etdi. Yangi rivojlanish vodorod energiyasini ommalashtirish va uning avtomobilsozlik sanoatidan tashqarida amaliy qo'llanilishini izlashga qaratilgan bir qator tashabbuslarni to'ldiradi.

Japanese automaker Toyota has unveiled the concept of the world's first hydrogen-heated sauna. The project was developed in cooperation with the Finnish company Harvia, one of the world's largest manufacturers of bath equipment. The public presentation will take place at the end of July as part of Rally Finland, one of the key stages of the World Rally Championship.
According to the developers, the heating element of the sauna runs on hydrogen, releasing only heat and water in the process, completely eliminating carbon dioxide emissions. This approach allows you to create not only a functional, but also an environmentally friendly space for recreation. As Toyota emphasizes, hydrogen is perfectly combined with the sauna philosophy — a place of physical and mental cleansing.
"We want to show that hydrogen energy is applicable not only in transport, but also in everyday life," the company's representatives noted. However, the launch of mass production is not yet considered: the project remains experimental and is intended to demonstrate the potential of the technology rather.
The choice of Finland for the demonstration is not accidental. With a population of about 5.5 million people, the country has about 3.3 million saunas — one of the highest rates in the world per capita. Thus, the audience of the event has a unique cultural connection with the presented product.
This project is not Toyota's first attempt to explore the domestic use of hydrogen. In the fall of 2024, the company introduced modular hydrogen cartridges designed for both vehicles and home use. The new development adds to a series of initiatives aimed at popularizing hydrogen energy and finding its practical application outside the automotive industry.