Toshkent xalqaro investitsiya forumining ikkinchi kunida "yangi O'zbekistonni rivojlantirishning yashil modeli: ekologik muammolarni hal qilishda qayta tiklanadigan energiyaning o'rni" mavzusida panel sessiyasi bo'lib o'tdi, unda mamlakatning barqaror energiya kelajagiga o'tish va yashil energetika sohasiga xalqaro investitsiyalarni jalb qilish strategiyasi muhokama qilindi.
Muhokamani BCG boshqaruvchi hamkori Igor Alekseyev moderatorlik qildi. Panel sessiyasida O'zbekistonda loyihalarni amalga oshiruvchi jahon energetika kompaniyalarining asosiy vakillari ishtirok etdi:
- Vu gan, Goldwind boshqaruv kengashi raisi
- Husayn Al-Novays, AMEA Power boshqaruv kengashi raisi
- IV Barlier, EDF Renewables Markaziy Osiyo vitse-prezidenti
- Abid Malik, ACWA Power Markaziy Osiyo prezidenti
- Rafael Barro, masdar investitsiya direktori
O'zbekiston barqaror o'sish yo'lida
Ishtirokchilar ta'kidlaganidek, O'zbekiston ekologik mas'uliyat, energiya samaradorligi va qayta tiklanadigan energiya manbalaridan foydalanishga asoslangan rivojlanish modelini izchil ishlab chiqmoqda. Bugungi kunda mamlakat xalqaro hamkorlar uchun ochiq va investorlar uchun raqobatbardosh sharoitlarni taklif etadi, jumladan infratuzilmaga imtiyozli kirish, hukumat tomonidan qo'llab-quvvatlash va mustahkam Qonunchilik bazasi.
Tashkilotchilarning ma'lumotlariga ko'ra, so'nggi besh yil ichida mamlakatning energetika sektoriga 20 milliard dollarga yaqin xorijiy investitsiyalar jalb qilingan va yangi ob'ektlarning umumiy o'rnatilgan quvvati — asosan quyosh va shamol — 9,6 GVtga etgan. Ushbu loyihalar, shuningdek, energiya ta'minotining barqarorligini ta'minlashga imkon beradigan zamonaviy energiya saqlash tizimlarini o'z ichiga oladi.
Yangi davr: yashil vodorod va inson kapitali
Sessiyaning asosiy nutqlaridan biri ACWA Power kompaniyasining Markaziy Osiyo bo'yicha prezidenti Abid Malikning mamlakatdagi birinchi yashil vodorod loyihasini ishga tushirish haqidagi bayonoti bo'ldi. Uning ta'kidlashicha, bu qadam O'zbekistonni global ekologik toza vodorod ishlab chiqaruvchilari xaritasiga tushirishga qodir.
"Bugungi kunda barcha etakchi global o'yinchilar mavjud: Masdar, AMEA Power, EDF Renewables — va bu tasodif emas. Bunday investitsiyalar faqat haqiqiy islohotlar, izchil siyosat va yuzaga keladigan muammolarni hal qilishga tayyorlik tufayli mumkin bo'ladi", dedi Malik.
Shuningdek, u keng ko'lamli energetika loyihalarini amalga oshirish uchun sifatli kadrlar tayyorlash zarurligini ta'kidladi. Prognozlarga ko'ra, 2035 yilga kelib sohaga 50 mingga yaqin mutaxassis — muhandislar, texniklar, operatorlar, shuningdek raqamli texnologiyalar sohasidagi mutaxassislar kerak bo'ladi. Shu munosabat bilan xalqaro institutlar bilan hamkorlikda ta'lim dasturlari va kasbiy tayyorgarlikni rivojlantirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Investorlar uchun shartlar: huquqiy barqarorlik va shaffoflik
AMEA Power boshqaruvi raisi Huseyn Al-Novays investitsiya ishonchining hal qiluvchi omillaridan biri sifatida mustahkam Qonunchilik bazasi muhimligini alohida ta'kidladi:
"O'zbekiston tartibga solishda yuqori darajadagi barqarorlik va bashoratlilikni namoyish etadi. Bu uzoq muddatli energiya loyihalari uchun juda muhimdir. Biz aniq o'yin qoidalarini ko'ramiz va sharoitlarning barqarorligiga ishonchimiz komil", — deya ta'kidladi Al-Novays.
Bundan tashqari, EDF Renewables vitse-prezidenti IV Barlier qayta tiklanadigan energiyani joriy etishning texnologik jihatlarini batafsil baholashni taqdim etdi va loyihalarni ishlab chiqish nafaqat kapitalni, balki xatarlarni boshqarish, logistika va texnologik moslashuv bo'yicha chuqur ekspertizani ham talab qilishini ta'kidladi.
Qiyinchiliklar va istiqbollar
Muhokama qilinayotgan muammolar qatoriga quyidagilar kiradi: infratuzilmani keng miqyosda yangilash zarurati, texnik mutaxassislarning etishmasligi, shuningdek, REENI umumiy energiya tarmog'iga birlashtira oladigan moslashuvchan energiya ta'minoti tizimini yaratish zarurati.
Ushbu qiyinchiliklarga qaramay, sessiya ishtirokchilari O'zbekistonning Yevroosiyoda yashil transformatsiya yetakchilaridan biri bo'lish uchun noyob salohiyatga ega ekanligiga ishonch bildirdilar.
Panel muhokamasi yashil rivojlanish modeli nafaqat ekologik kun tartibining elementi, balki O'zbekistonning energetikani modernizatsiya qilish, texnologik mustaqillik va barqaror o'sishga yo'naltirilgan iqtisodiy strategiyasi ekanligini tasdiqladi.
Dunyodagi eng yirik energetika kompaniyalarining katta qiziqishi tasdiqlaydi: O'zbekiston qayta tiklanadigan energetika sohasiga investitsiyalar kiritishning ustuvor yo'nalishlaridan biri hisoblanadi.

Во второй день Ташкентского международного инвестиционного форума состоялась панельная сессия на тему «Зелёная модель развития Нового Узбекистана: роль возобновляемой энергии в решении экологических проблем», в рамках которой обсуждалась стратегия страны по переходу к устойчивому энергетическому будущему и привлечению международных инвестиций в сектор зелёной энергетики.
Модератором дискуссии выступил управляющий партнёр BCG Игорь Алексеев. В панельной сессии приняли участие ключевые представители мировых энергетических компаний, реализующих проекты в Узбекистане:
- Ву Ган, председатель правления Goldwind
- Хусейн Аль-Новайс, председатель правления AMEA Power
- Ив Барлье, вице-президент EDF Renewables по Центральной Азии
- Абид Малик, президент ACWA Power по Центральной Азии
- Рафаэль Барро, директор по инвестициям Masdar
Узбекистан на пути к устойчивому росту
Как подчеркнули участники, Узбекистан последовательно выстраивает модель развития, основанную на экологической ответственности, энергоэффективности и использовании возобновляемых источников энергии. Сегодня страна открыта для международных партнёров и предлагает конкурентные условия для инвесторов, включая льготный доступ к инфраструктуре, поддержку со стороны правительства и надёжную законодательную основу.
По данным организаторов, за последние пять лет в энергетический сектор страны было привлечено около $20 млрд иностранных инвестиций, а общая установленная мощность новых объектов — преимущественно солнечных и ветровых — достигла 9,6 ГВт. Эти проекты включают также современные системы хранения энергии, что позволяет обеспечивать стабильность энергоснабжения.
Новая эра: зелёный водород и человеческий капитал
Одним из ключевых выступлений сессии стало заявление президента ACWA Power по Центральной Азии Абида Малика о запуске первого в стране проекта по производству зелёного водорода. Он отметил, что этот шаг способен вывести Узбекистан на карту мировых производителей экологически чистого водорода.
«Сегодня здесь присутствуют все ведущие глобальные игроки: Masdar, AMEA Power, EDF Renewables — и это не случайно. Такие инвестиции становятся возможны только благодаря реальным реформам, последовательной политике и готовности решать возникающие вызовы», — заявил Малик.
Он также подчеркнул, что для реализации масштабных энергетических проектов необходима качественная профессиональная подготовка кадров. По прогнозам, к 2035 году отрасли потребуется до 50 тысяч специалистов — инженеров, техников, операторов, а также специалистов в области цифровых технологий. В связи с этим были обсуждены меры по развитию образовательных программ и профессиональной подготовки в партнёрстве с международными институтами.
Условия для инвесторов: правовая стабильность и прозрачность
Председатель правления AMEA Power Хусейн Аль-Новайс отдельно отметил важность надёжной законодательной базы, как одного из решающих факторов инвестиционного доверия:
«Узбекистан демонстрирует высокий уровень стабильности и предсказуемости в регулировании. Это критически важно для долгосрочных проектов в сфере энергетики. Мы видим чёткие правила игры и уверены в устойчивости условий», — подчеркнул Аль-Новайс.
Дополнительно, вице-президент EDF Renewables Ив Барлье представил подробную оценку технологических аспектов внедрения возобновляемых источников энергии, отметив, что развитие проектов требует не только капитала, но и глубокой экспертизы в управлении рисками, логистике и технологической адаптации.
Вызовы и перспективы
Среди обсуждаемых вызовов были названы: необходимость масштабного обновления инфраструктуры, недостаток технических специалистов, а также необходимость создания гибкой системы энергоснабжения, способной интегрировать ВИЭ в общую энергосеть.
Несмотря на эти вызовы, участники сессии выразили уверенность в том, что Узбекистан обладает уникальным потенциалом для становления одним из лидеров зелёной трансформации в Евразии.
Панельная дискуссия подтвердила, что зелёная модель развития — не просто элемент экологической повестки, а экономическая стратегия Узбекистана, ориентированная на модернизацию энергетики, технологическую независимость и устойчивый рост.
Высокий интерес со стороны крупнейших энергетических компаний мира подтверждает: Узбекистан входит в число приоритетных направлений для инвестиций в сферу возобновляемой энергетики.