OpenAI Google cloud infratuzilmasiga kirishni ta'minlash uchun Google kompaniyasining bosh kompaniyasi Alphabet bilan shartnoma tuzdi. Bu haqda Reuters bitim tafsilotlari bilan tanish bo'lgan manbalarga tayanib xabar berdi.
Nashr ma'lumotlariga ko'ra, muzokaralar bir necha oy davomida olib borilgan va 2025 yil may oyida bitim imzolanishi bilan yakunlangan. Hamkorlikning asosiy sababi OpenAI-ning yangi sun'iy intellekt modellarini ishlab chiqish va kengaytirish uchun zarur bo'lgan hisoblash resurslariga bo'lgan tez o'sib borayotgan ehtiyojlari deb ataladi.
Ushbu kelishuv OpenAI infratuzilmasiga qaramlikni diversifikatsiya qilishda muhim qadam bo'ldi, bu ilgari asosan Microsoft Azure — ning imkoniyatlariga asoslangan edi-openai rivojlanishiga milliardlab dollar sarmoya kiritgan sherik. Endi, Google Cloud ekotizimiga ulangan holda, kompaniya yuqori samarali hisoblashning muqobil manbalariga, shu jumladan Google tomonidan sun'iy intellekt vazifalari uchun ishlab chiqilgan maxsus TPU (tensor protsessorlari) ga kirish huquqiga ega.
Kanadaning Scotiabank banki tahlilchilari Reuters xabariga ko'ra, kelishuv ikki raqib texnologiya gigantining AI infratuzilmasiga bo'lgan ulkan talabni qondirish uchun raqobatni vaqtincha to'xtatishga tayyorligini ko'rsatadi. "Ushbu qaror sanoat uchun hisoblash resurslari qanchalik muhim va cheklangan bo'lib qolganligini ta'kidlaydi", deyiladi bank hisobotida.
Mutaxassislar, shuningdek, ushbu hamkorlik Amazon Web Services va Microsoft Azure bilan raqobat kuchayib borayotgan bir paytda Google Cloud bo'linmasining mavqeini mustahkamlaydi, deb hisoblashadi. Google uchun OpenAI bitimi texnologik etuklik va korporativ AI mahsulotlari bozorida bulutli yechimlarining jozibadorligini kuchli tasdiqlash bo'lishi mumkin.
Ilgari Google va OpenAI generativ AI yetakchiligi poygasida to'g'ridan-to'g'ri raqib sifatida ko'rilgan bo'lsa-da, erishilgan kelishuv, bir qator tahlilchilarning fikriga ko'ra, "kutilmagan, ammo strategik jihatdan asosli"bo'ldi.
Nashr qilingan paytda ikkala kompaniya ham bitimning shartlari va moliyaviy parametrlari to'g'risida rasmiy izoh berishdan bosh tortdilar.

Компания OpenAI заключила соглашение с Alphabet — материнской компанией Google — о предоставлении доступа к облачной инфраструктуре Google Cloud. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на источники, знакомые с деталями сделки.
По информации издания, переговоры велись в течение нескольких месяцев и завершились подписанием соглашения в мае 2025 года. Основной причиной сотрудничества называют стремительно растущие потребности OpenAI в вычислительных ресурсах, необходимых для разработки и масштабирования новых моделей искусственного интеллекта.
Это соглашение стало важным шагом в диверсификации инфраструктурной зависимости OpenAI, которая ранее опиралась преимущественно на мощности Microsoft Azure — партнёра, инвестировавшего миллиарды долларов в развитие OpenAI. Теперь, с подключением к экосистеме Google Cloud, компания получает доступ к альтернативным источникам высокопроизводительных вычислений, включая специализированные TPU (тензорные процессоры), разработанные Google для задач ИИ.
Аналитики канадского банка Scotiabank в комментарии Reuters отметили, что соглашение демонстрирует готовность двух конкурирующих технологических гигантов временно отложить соперничество ради удовлетворения колоссального спроса на ИИ-инфраструктуру. «Это решение подчеркивает, насколько важными и ограниченными стали вычислительные ресурсы для отрасли», — сказано в отчёте банка.
Эксперты также считают, что это партнерство укрепляет позиции подразделения Google Cloud на фоне усиливающейся конкуренции с Amazon Web Services и Microsoft Azure. Для Google сделка с OpenAI может стать весомым подтверждением технологической зрелости и привлекательности их облачных решений на рынке корпоративных ИИ-продуктов.
Несмотря на то, что ранее Google и OpenAI рассматривались как прямые конкуренты в гонке за лидерство в области генеративного ИИ, достигнутая договоренность стала, по мнению ряда аналитиков, «неожиданной, но стратегически обоснованной».
На момент публикации обе компании отказались от официальных комментариев относительно условий и финансовых параметров сделки.