2025 yil 26 iyun kuni Toshkentda u-Enter innovatsion markazi negizida bank va FinTech sanoatiga sun'iy intellektni joriy etishga bag'ishlangan key Tech: AI in Banking and Fintech xalqaro konferensiyasi bo'lib o'tadi. Tadbirning rasmiy axborot hamkori IT Park Uzbekistan-mamlakatning milliy texnologik markazi bo'ladi. Forum O'zbekiston Respublikasi raqamli texnologiyalar vazirligi ko'magida tashkil etilmoqda.
IT Park 2 800 dan ortiq IT-kompaniyalar va 400 dan ortiq texnologik startaplarni birlashtirgan holda O'zbekiston raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi. Konferentsiya bilan hamkorlik FinTech, texnologiya kompaniyalari va startap muhiti vakillari o'rtasidagi hamkorlikni kuchaytirish, shuningdek, AI va raqamli innovatsiyalar bo'yicha xalqaro muloqotni rivojlantirishga qaratilgan.
Tadbir dasturi mintaqaning etakchi kompaniyalari mutaxassislarining chiqishlarini o'z ichiga oladi, jumladan:
Alif, Yandex Cloud, Kapitalbank, TBC Bank, Payme va boshqa moliya-texnologiya sektori o'yinchilari.
Konferentsiya sun'iy intellekt va moliyaviy texnologiyalar chorrahasida tendentsiyalarni muhokama qilish, amaliyot almashish va yangi echimlarni taqdim etish uchun yilning asosiy yo'nalishlaridan biri bo'ladi.

26 июня 2025 года в Ташкенте, на базе инновационного центра U-Enter, состоится международная конференция Key Tech: AI in Banking and Fintech, посвящённая внедрению искусственного интеллекта в банковскую и финтех-индустрию. Официальным информационным партнёром мероприятия выступит IT Park Uzbekistan — национальный технологический хаб страны. Организация форума проходит при поддержке Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан.
IT Park играет ключевую роль в развитии цифровой экономики Узбекистана, объединяя более 2 800 IT-компаний и свыше 400 технологических стартапов. Партнёрство с конференцией призвано усилить взаимодействие между представителями финтеха, технологических компаний и стартап-среды, а также продвигать международный диалог в области ИИ и цифровых инноваций.
Программа мероприятия включает выступления экспертов из ведущих компаний региона, в том числе:
Alif, Yandex Cloud, Kapitalbank, TBC Bank, Payme и других игроков финансово-технологического сектора.
Конференция станет одной из ключевых площадок года для обсуждения трендов, обмена практиками и презентации новых решений на пересечении искусственного интеллекта и финансовых технологий.