Sun'iy intellekt bo'yicha dunyodagi etakchilardan biri bo'lgan OpenAI kompaniyasi yillik doimiy daromadi 10 milliard dollarga yetganini e'lon qildi, deya xabar beradi CNBC kompaniya vakiliga tayanib. Bu o'tgan yilgi daromad 5,5 milliard dollarni tashkil etgan ko'rsatkichdan deyarli ikki baravar ko'p.
Kompaniya ma'lumotlariga ko'ra, daromadlar tarkibiga butun dunyo bo'ylab biznes muhitida faol foydalaniladigan iste'mol mahsulotlari, chatgpt korporativ versiyasi va API-ga kirish kiradi.
Bugungi kunga qadar OpenAI haftasiga 500 milliondan ortiq faol foydalanuvchilarga xizmat ko'rsatmoqda va pullik korporativ mijozlar soni 3 milliondan oshdi. Ushbu ma'lumotlar kompaniyaning mashhurligi va tijorat barqarorligining tez o'sishini, shuningdek, uning sun'iy intellektga asoslangan yechimlarining global tarqalishini qo'llab-quvvatlaydi.
OpenAI-ning so'nggi texnologik ishlanmalari orasida aniqroq va dolzarb javoblarni tayyorlash uchun Real vaqt rejimida Internet-resurslarga kirishga qodir chatgpt-ning engil versiyasi mavjud. Bu sun'iy intellekt modellarining kundalik foydalanishda moslashuvchanligi va amaliy samaradorligini oshirish yo'lidagi muhim qadam bo'ldi.
Bundan tashqari, kompaniya jismoniy AI qurilmalari bozorida o'z ta'sirini kengaytirishga faol sarmoya kiritmoqda. Xususan, sun'iy intellekt texnologiyalari bilan integratsiyaga qaratilgan innovatsion gadjetlarni ishlab chiquvchi io startapini sotib olish haqida ma'lum bo'ldi.

OpenAI, one of the world's leaders in artificial intelligence, has announced that it has achieved annual recurring revenue of $10 billion, CNBC reported, citing a company representative. This is almost twice as much as last year, when revenue was $5.5 billion.
According to the company, the revenue structure includes revenues from consumer products, the corporate version of ChatGPT and API access, which are actively used in the business environment around the world.
To date, OpenAI serves more than 500 million weekly active users, and the number of paid corporate clients has exceeded 3 million. These data confirm the rapid growth in popularity and commercial sustainability of the company, as well as the global distribution of its solutions based on artificial intelligence.
Among the latest technological developments of OpenAI is a lightweight version of ChatGPT, which is able to access Internet resources in real time to prepare more accurate and up-to-date responses. This was an important step towards increasing the flexibility and application efficiency of AI models in everyday use.
In addition, the company is actively investing in expanding its influence in the market of physical AI devices. In particular, it became known about the acquisition of the startup io, which develops innovative gadgets focused on integration with artificial intelligence technologies.
Thus, OpenAI continues not only to strengthen its position in the software solutions market, but also to increase its technological presence in related sectors. The doubling of annual revenue is further evidence of the growing importance of AI in the global economy and business processes.