Shanba kuni O'zbekiston raqamli texnologiyalar vazirligining Kongress-xollida IT Park University, American University of Technology (AUT), it Park Uzbekistan va EPAM kompaniyasi tomonidan tashkil etilgan birinchi "AI Talks" forumi bo'lib o'tdi. Ushbu tadbir sun'iy intellektning zamonaviy jamiyat, texnologiya va ta'limdagi o'rni to'g'risida yangi jamoatchilik muhokamalarini boshladi. Birinchi uchrashuvning mavzusi " AI do'stmi yoki dushmanmi?"talabalar, o'qituvchilar, it sohasi vakillari va tadqiqotchilarni birlashtirdi.
An'anaviy konferentsiyalardan farqli o'laroq, uchrashuv norasmiy formatda bo'lib o'tdi, unda jonli muloqot, ochiq munozaralar va tomoshabinlarni jalb qilishga e'tibor qaratildi. Ishtirokchilar sun'iy intellektning tabiati, uning mustaqil harakat qilish qobiliyati, ta'lim jarayonlariga ta'siri, avtomatlashtirish va kasblarni qisqartirish xavfi bilan bog'liq masalalarni muhokama qilishdi. Algoritmik aniqlik va insonning tanqidiy fikrlashi o'rtasidagi raqobat mavzulari ko'rib chiqildi.
Ma'ruzachilar orasida it Park universiteti bosh direktori va sessiya moderatori Boxodir Ayupov, AUT qoshidagi AI Innovation Lab laboratoriyasining direktori doktor Rajan Tripati, professor Said Irandoust, AUT rektori, shuningdek, EPAM Uzbekistan vakillari-Renat Axtyamov va Marina Ten bor.
Tadbir interaktiv qism bilan yakunlandi-ishtirokchilar va tomoshabinlar Real vaqt rejimida inson va algoritmning intellektual imkoniyatlarini sinab ko'rgan "inson va AI" doğaçlama musobaqasi.
Ai Talks loyihasi sun'iy intellektni rivojlantirishning asosiy yo'nalishlarini ochiq muhokama qilish uchun muntazam platforma sifatida rejalashtirilgan. Keyingi tadbir AI va ijodiy sohalarning o'zaro ta'siriga qaratiladi.

В субботу в Конгресс-холле Министерства цифровых технологий Узбекистана прошёл первый форум «AI Talks», организованный IT Park University, American University of Technology (AUT), IT Park Uzbekistan и компанией EPAM. Мероприятие открыло новую серию публичных дискуссий о роли искусственного интеллекта в современном обществе, технологиях и образовании. Тема первой встречи — «ИИ — друг или враг?» — объединила студентов, преподавателей, представителей ИТ-индустрии и исследователей.
В отличие от традиционных конференций, встреча прошла в неформальном формате с акцентом на живое общение, открытые дебаты и вовлечение аудитории. Участники обсуждали вопросы, связанные с природой ИИ, его способностью к самостоятельному действию, влиянием на образовательные процессы, а также рисками автоматизации и сокращения профессий. Затрагивались темы конкуренции между алгоритмической точностью и человеческим критическим мышлением.
Среди выступающих — Боходир Аюпов, генеральный директор IT Park University и модератор сессии, д-р Раджан Трипати, директор лаборатории AI Innovation Lab при AUT, профессор Саид Ирандоуст, ректор AUT, а также представители EPAM Uzbekistan — Ренат Ахтямов и Марина Тен.
Завершилось мероприятие интерактивной частью — импровизированным состязанием «Человек против ИИ», в ходе которого участники и зрители проверяли интеллектуальные возможности человека и алгоритма в режиме реального времени.
Проект AI Talks планируется как регулярная площадка для открытого обсуждения ключевых направлений развития искусственного интеллекта. Следующее мероприятие будет посвящено взаимодействию ИИ и креативных индустрий.