Amazon Web Services (AWS) o'zining ekologik strategiyasini amalga oshirishda katta yutuqlar haqida xabar berdi: 2030 yilga kelib u "suv-ijobiy" bo'lishni rejalashtirmoqda — ya'ni iste'mol qilgandan ko'ra ko'proq suvni to'ldirish. Bugungi kunga kelib, belgilangan maqsadning 53 foiziga erishildi. Asosiy qadamlardan biri serverlarni sovutish uchun ishlatiladigan qayta ishlangan suvga katta o'tishdir.
Hisobotga ko'ra, AQShdagi 120 ta ma'lumot markazlari ichimlik suvidan tozalangan oqava suvga o'tkazilmoqda yoki tayyorlanmoqda, bu esa 530 million galondan ortiq suvni tejashga imkon beradi-bu taxminan 2 milliard litrga teng. Yangi sxemaning ayniqsa faol joriy etilishi Kaliforniya va Virjiniya kabi suv resurslari cheklangan hududlarda amalga oshirilmoqda, hozirda kanalizatsiya tozalanganidan keyin suvdan foydalanadigan 24 ta ob'ekt ishlamoqda.
AWS ma'lumotlar markazi operatsiyalari bo'yicha vitse-prezidenti Kevin Millerning so'zlariga ko'ra, kompaniya suv sarfini minimallashtirish uchun ob-havo sharoiti va kunning vaqtini hisobga oladigan dinamik sovutishni boshqarish algoritmlarini qo'llaydi. Bir vaqtning o'zida bir nechta texnologiyalar qo'llaniladi: bug'lanish sovutish, havo sovutgichlari va an'anaviy konditsionerlik. Bundan tashqari, AWS tabiiy suv havzalarini tiklash va suvni tozalash infratuzilmasini qurishga sarmoya kiritadi.
Shuni ta'kidlash kerakki, 2021 yildan beri AWS suvdan foydalanish samaradorligi 40% ga oshdi va wue (suvdan foydalanish samaradorligi) bo'yicha kompaniya kVt / soat uchun atigi 0,15 litr iste'mol qilish bilan sanoat etakchisiga aylandi, eng yaqin raqobatchisi — Microsoft — bu ko'rsatkich 0,3 litrni tashkil etadi.
Shu bilan birga, ba'zi ekspertlar uslubiy muammoga ishora qilmoqdalar: hisob-kitoblarda ma'lumotlar markazlarining ishlashini ta'minlaydigan elektr stantsiyalari tomonidan iste'mol qilinadigan suv hisobga olinmaydi. Shunga qaramay, mutaxassislar Amazon yondashuvining samaradorligini tan olishadi. Masalan, WateReuse Association vakili Brayan Bizemayerning ta'kidlashicha, AWS "nafaqat ichimlik suvini tejaydi, balki suvni tejaydigan sohalardan birida ham resurslardan qayta foydalanish mumkinligini ko'rsatadi".
2030 yilga kelib, Amazon texnologik innovatsiyalar va ekologik loyihalarni birlashtirib, suv sarfini to'liq qoplashni rejalashtirmoqda. Tashabbus yuqori texnologiyali barqarorlikka yondashuvlarni global o'zgartirishning bir qismi bo'ladi.

Компания Amazon Web Services (AWS) отчиталась о серьёзном прогрессе в реализации своей экологической стратегии: к 2030 году она планирует стать «водно-позитивной» — то есть восполнять больше воды, чем потребляет. На сегодняшний день достигнут показатель в 53% от намеченной цели. Один из ключевых шагов — масштабный переход на рециклированную воду, используемую для охлаждения серверов.
Согласно отчёту, уже 120 дата-центров в США переведены или готовятся к переводу с питьевой воды на очищенную сточную, что позволит сэкономить более 530 миллионов галлонов воды — эквивалент около 2 миллиардов литров. Особенно активное внедрение новой схемы идёт в регионах с ограниченными водными ресурсами, таких как Калифорния и Вирджиния, где сейчас работают 24 объекта, использующих воду после канализационной очистки.
По словам вице-президента AWS по эксплуатации дата-центров Кевина Миллера, компания применяет динамические алгоритмы управления охлаждением, которые учитывают погодные условия и время суток, чтобы минимизировать водопотребление. Используются сразу несколько технологий: испарительное охлаждение, воздушные кулеры и традиционное кондиционирование. Дополнительно AWS инвестирует в восстановление природных водоёмов и строительство инфраструктуры водоочистки.
Важно отметить, что с 2021 года эффективность водопользования AWS выросла на 40%, а по показателю WUE (Water Usage Effectiveness) компания вышла в лидеры отрасли, демонстрируя расход всего 0,15 литра на кВт·ч, в то время как у ближайшего конкурента — Microsoft — этот показатель составляет 0,3 литра.
При этом некоторые эксперты указывают на методологическую проблему: в расчётах не учитывается вода, потребляемая электростанциями, обеспечивающими работу дата-центров. Несмотря на это, специалисты признают эффективность подхода Amazon. Так, представитель WateReuse Association Брайан Биземайер отметил, что AWS «не только экономит питьевую воду, но и демонстрирует, что повторное использование ресурсов возможно даже в одной из самых водозатратных отраслей».
К 2030 году Amazon планирует полностью компенсировать своё водопотребление, сочетая технологические инновации и экологические проекты. Инициатива станет частью глобальной трансформации подходов к устойчивому развитию в сфере высоких технологий.