Yaqinda bo'lib o'tgan taqdimotda Microsoft birinchi portativ Xbox o'yin konsoli deb nomlangan qurilmani e'lon qildi. Biroq, rasmiy ravishda, bu odatiy ma'noda Xbox emas. Yangilik Asus bilan hamkorlikda yaratilgan va Rog Xbox Ally deb nomlangan. Aslida, bu Microsoft-ning tashqi va dasturiy ta'minotiga ega Asus markali portativ o'yin konsoli.
Konsol ikkita variantda taqdim etiladi — Rog Xbox Ally va Rog Xbox Ally X. ularning orasidagi asosiy farq hisoblash qobiliyatida. Eski model AMD-ning eng yangi RYZEN AI Z2 Extreme APU-ni oldi, u Zen 5 arxitekturasiga asoslangan bo'lib, sakkizta yadroli va RDNA 3.5 integratsiyalashgan grafikasiga ega bo'lib, uni sinfdagi eng kuchli platformalardan biriga aylantiradi. Shuningdek, u sun'iy intellekt bilan ishlashga yo'naltirilgan neyroprosessorga ega. Arzonroq versiya Ryzen Z2 a chipida ishlaydi — rDNA 2 grafikali to'rt yadroli echim, texnik jihatdan Steam Deck-da ishlatilganiga yaqin. Ikkala protsessor orasidagi bo'shliq ham arxitektura, ham imkoniyatlar jihatidan juda katta.
Versiyalar o'rtasidagi farqlar boshqa parametrlarga ham ta'sir qildi. Yoshroq model 16 GB tezkor xotira va 512 GB SSD bilan jihozlangan, eskisi esa 24 GB va 1 TB drayverni taklif qiladi. Bundan tashqari, yanada rivojlangan konsol kattaroq batareyaga ega — 80 Vt / soat va yoshroq 60 Vt / soat, shuningdek Thunderbolt 4-ni qo'llab-quvvatlaydigan USB4 porti. Biroq, asosiy versiya vaznda g'alaba qozonadi: 715 ga nisbatan 670 gramm.
Ikkala versiyada ham 120 Gts yangilanish tezligiga ega 7 dyuymli displey va o'yin muhitiga moslashtirilgan maxsus Windows 11 qurilmasi mavjud. Tizim Xbox markali ilovasi bilan oldindan o'rnatiladi va bulutli o'yinni qo'llab — quvvatlaydi-ROG Xbox Ally-ni Microsoft ekotizimiga to'g'ridan-to'g'ri bog'laydigan element.
Rasmiy narxlar hali oshkor etilmagan. Biroq, Rog Ally liniyasi bilan ishlash va oldingi tajribalarga asoslanib, konsollar byudjetdan uzoqda bo'ladi deb taxmin qilish mumkin. Katta model, ehtimol, hatto Xbox Series x-dan ham oshib ketadi, eng kichigi esa faqat sezilarli narx farqi bilan tegishli bo'ladi. Bu holda, uning bozorda joylashishi shubhali bo'lishi mumkin.
Rog Xbox Ally, birinchi navbatda, Xbox ekotizimini kengaytirish va Windows o'yinini kengaytirish tomon qadamdir. Qurilma Asus-ning apparat bazasini Microsoft-ning dasturiy ta'minoti va bulutli infratuzilmasi bilan birlashtirib, foydalanuvchiga gibridni taklif qiladi, bu erda konsol va kompyuter o'yinlari bitta paketda birlashadi.

На недавней презентации компания Microsoft анонсировала устройство, которое называют первой портативной игровой консолью Xbox. Однако формально это не Xbox в привычном понимании. Новинка создана в сотрудничестве с Asus и получила название ROG Xbox Ally. По сути, это портативная игровая приставка под брендом Asus с внешним и программным оформлением от Microsoft.
Консоль будет представлена в двух вариантах — ROG Xbox Ally и ROG Xbox Ally X. Главное различие между ними — в вычислительных возможностях. Старшая модель получила новейший APU Ryzen AI Z2 Extreme от AMD, построенный на архитектуре Zen 5, с восемью ядрами и интегрированной графикой RDNA 3.5, что делает её одной из самых мощных платформ в классе. В ней также установлен нейропроцессор, ориентированный на работу с искусственным интеллектом. Более доступная версия работает на чипе Ryzen Z2 A — четырёхъядерном решении с графикой RDNA 2, технически близком к тому, что используется в Steam Deck. Разрыв между двумя процессорами огромен как по архитектуре, так и по возможностям.
Отличия между версиями коснулись и других параметров. Младшая модель оснащена 16 ГБ оперативной памяти и SSD на 512 ГБ, тогда как старшая предлагает 24 ГБ и накопитель на 1 ТБ. Также у более продвинутой консоли больший аккумулятор — 80 Вт·ч против 60 Вт·ч у младшей, а также порт USB4 с поддержкой Thunderbolt 4. Впрочем, базовая версия выигрывает в весе: 670 граммов против 715.
Обе версии получили 7-дюймовый дисплей с частотой обновления 120 Гц и специальную сборку Windows 11, адаптированную под игровую среду. В системе предустановлено фирменное приложение Xbox, а также реализована поддержка облачного гейминга — элемент, напрямую связывающий ROG Xbox Ally с экосистемой Microsoft.
Официальные цены пока не раскрыты. Однако, судя по характеристикам и предыдущему опыту с линейкой ROG Ally, можно предположить, что консоли окажутся далеко не бюджетными. Старшая модель, скорее всего, превзойдёт по цене даже Xbox Series X, а младшая будет актуальна лишь при заметной разнице в стоимости. Без этого её позиционирование на рынке может оказаться под вопросом.
ROG Xbox Ally — это, прежде всего, шаг в сторону расширения экосистемы Xbox и Windows-гейминга. Устройство сочетает аппаратную базу Asus с программной и облачной инфраструктурой Microsoft, предлагая пользователю гибрид, где консольный и ПК-гейминг сходятся в одном корпусе.