Jizzax viloyatida tadbirkorlarni huquqiy himoya qilish va qo'llab-quvvatlash masalalariga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tdi. Tadbir viloyat hokimining birinchi o'rinbosari Zafar Azimov, tadbirkorlar huquqlarini himoya qilish bo'yicha vakil (biznes-Ombudsman) apparati, tadbirkorlik hamjamiyati, shuningdek, nazorat qiluvchi organlar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida o'tkazildi.
Muhokamaning asosiy mavzusi O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 14 noyabrdagi "tadbirkorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish chora-tadbirlari to'g'risida"gi Farmonini amalga oshirish bo'ldi. Ishtirokchilarga tadbirkorlik sohasidagi amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar, shuningdek, shaffoflikni oshirish, protseduralarni soddalashtirish va biznes sub'ektlari uchun kafolatlarni mustahkamlashga qaratilgan so'nggi o'zgarishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Korxonalarda tekshiruvlar o'tkazish tartibiga alohida e'tibor qaratildi. 23 xil nazorat organlarining 300 ga yaqin vakillari nazorat faoliyati doirasida o'z vakolatlari va javobgarligi to'g'risida tushuntirishlar oldilar.
Seminar tadbirkorlar va hokimiyat organlari o'rtasida ochiq muloqot maydoniga aylandi. Yakuniy qism davomida ishtirokchilar huquqiy himoya, shikoyatlarni ko'rib chiqish mexanizmi va biznesni huquqiy qo'llab-quvvatlash bilan bog'liq savollarga batafsil javob oldilar.
Tashkilotchilarning ta'kidlashicha, bunday tadbirlar tadbirkorlar va nazorat tuzilmalari vakillari o'rtasida barqaror huquqiy muhitni shakllantirish va huquqiy savodxonlikni oshirishga qaratilgan.

A seminar dedicated to ensuring legal protection and support of entrepreneurs was held in Jizzakh region. The event was attended by First Deputy Khokim of the region Zafar Azimov, representatives of the office of the Commissioner for the Protection of Entrepreneurs ' Rights (Business Ombudsman), the business community, as well as regulatory authorities and media representatives.
The main topic of discussion was the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 14, 2024 "On measures for reliable protection of the rights and legitimate interests of entrepreneurs". Participants were provided with information on the current legal acts in the field of entrepreneurship, as well as on recent changes aimed at increasing transparency, simplifying procedures and strengthening guarantees for business entities.
Special attention was paid to the procedure for conducting inspections at enterprises. About 300 representatives from 23 different supervisory authorities received explanations about their powers and responsibilities in the framework of supervisory activities.
The seminar became a platform for an open dialogue between entrepreneurs and government authorities. During the final part, the participants received detailed answers to their questions concerning legal protection, the complaint handling mechanism and legal support for business.
The organizers noted that such events are aimed at creating a stable legal environment and increasing legal literacy among both entrepreneurs and representatives of supervisory structures.