Namangan shahrida bo'lib o'tgan 64-xalqaro gullar festivali doirasida "Namangan-Tech Summit" forumi bo'lib o'tdi. Tadbir mintaqadagi IT-sektorning istiqbollarini muhokama qilish va innovatsion tashabbuslarni ilgari surish uchun muhim maydonga aylandi.
Forumda muvaffaqiyatli startaplarning taqdimotlari, soha mutaxassislari, dasturchilar, eksportga yo'naltirilgan kompaniyalar va ta'lim it-platformalari rezidentlarining yechimlari namoyish etildi. O'zbekistonda raqamlashtirish, eksport salohiyati va texnologik tadbirkorlikni rivojlantirishning dolzarb muammolari va imkoniyatlari muhokama qilindi.
"IT-JOBS" bo'sh ish o'rinlari yarmarkasi ishtirokchilarning alohida e'tiborini tortdi, unda 10 dan ortiq tashkilotlar, shu jumladan yirik eksport IT-kompaniyalari va ta'lim rezidentlari ishtirok etdi. Ko'plab talabalar va universitet bitiruvchilari bo'lgan abituriyentlar 100 dan ortiq bo'sh ish o'rinlari bilan tanishish va potentsial ish beruvchilar bilan bevosita muloqot qilish imkoniyatiga ega bo'lishdi.
Forumning ikkinchi qismida Namangan IT Park va raqamli ta'limni rivojlantirish markazi hamkorligida tashkil etilgan "Ideathon-2025" startaplar tanlovi bo'lib o'tdi. E'lon qilingan 32 jamoadan 20 ta loyiha tanlab olindi va o'z g'oyalarini ekspert hakamlar hay'atiga taqdim etdi. Eng yaxshi uchta jamoa Coursera platformasida qimmatbaho sovg'alar, minnatdorchilik xatlari va bepul o'qitish vaucherlari bilan taqdirlandi.
"Namangan-Tech Summit" ning o'tkazilishi O'zbekistonning raqamli transformatsiyasida mintaqaning o'sib borayotgan roli va yosh iste'dodlarni qo'llab-quvvatlash va yuqori texnologiyalar sohasidagi tadbirkorlik tashabbusining yana bir tasdig'i bo'ldi.

В рамках 64-го Международного фестиваля цветов в Намангане состоялся форум “Namangan-Tech Summit”, объединивший представителей технологической индустрии, стартап-сообщества и цифрового образования. Мероприятие стало важной площадкой для обсуждения перспектив IT-сектора в регионе и продвижения инновационных инициатив.
На форуме были представлены презентации успешных стартапов, демонстрации решений от отраслевых специалистов, программистов, экспортно-ориентированных компаний и резидентов образовательных IT-платформ. Обсуждались актуальные вызовы и возможности цифровизации, экспортного потенциала и развития технологического предпринимательства в Узбекистане.
Особое внимание участников привлекла ярмарка вакансий “IT-JOBS”, в которой приняли участие более 10 организаций, включая крупные IT-компании, занимающиеся экспортом, и образовательные резиденты. Соискатели, среди которых было множество студентов и выпускников вузов, имели возможность ознакомиться с более чем 100 вакансиями и напрямую пообщаться с потенциальными работодателями.
Во второй части форума состоялся конкурс стартапов “Ideathon-2025”, организованный в сотрудничестве Namangan IT Park и Центра развития цифрового образования. Из 32 заявленных команд были отобраны 20 проектов, которые презентовали свои идеи экспертному жюри. Три лучшие команды были удостоены ценных призов, благодарственных писем и ваучеров на бесплатное обучение на платформе Coursera.
Проведение “Namangan-Tech Summit” стало очередным подтверждением растущей роли региона в цифровой трансформации Узбекистана и усилий по поддержке молодых талантов и предпринимательской инициативы в сфере высоких технологий.