O'zbekistonda rivojlanishning dastlabki bosqichlarida (pre-seed va seed) startaplarga investitsiyalarga yo'naltirilgan yangi Imkon Ventures venchur fondi ish boshladi. Jamg'arma kapitali 5 million dollarni tashkil etadi, asosiy maqsad esa o'zbek texnologik jamoalarini global innovatsion ekotizimga integratsiya qilishdir.
Imkon Ventures kompaniyasining asosiy investori O'zbekistonning UzVC milliy venchur fondi bo'lib, u tashabbusni davlat tomonidan qo'llab-quvvatlashini ta'kidlab, xalqaro taraqqiyot institutlari va xususiy sheriklar tomonidan ishonchni shakllantirishga yordam beradi. Fondning rasmiy ishga tushirilishi Osiyo taraqqiyot bankining kichik va o'rta tadbirkorlik masalalari bo'yicha global venchur jamoatchilik e'tiborini jalb qilgan konferensiyasi doirasida bo'lib o'tdi.
Jamg'arma moliyaviy texnologiyalar, sun'iy intellekt, B2B SaaS va deeptech sohalaridagi loyihalarga e'tibor qaratadi va transchegaraviy o'sish potentsialiga ega startaplarga pul tikadi. Birinchi investitsiya to'lqini doirasida 25-30 ta loyihani qo'llab-quvvatlash rejalashtirilgan.
Imcon Ventures hisob-kitoblariga ko'ra, 2030 yilga borib fondning ishga tushirilishi yuqori texnologiyalar sohasida 1000 dan ortiq yangi ish o'rinlarini yaratishi va O'zbekistonning raqamli infratuzilmasi va inson kapitalini rivojlantirishga salmoqli hissa qo'shishi mumkin.
Jamg'arma asoschisi Tohir Mirzajanovning so'zlariga ko'ra, tashabbus Markaziy Osiyo va yaqin Sharq (MENA)mintaqalari o'rtasida ko'prik bo'lishi kerak:
"O'zbekistonning o'sishi va salohiyati nihoyat xalqaro e'tirofga sazovor bo'ldi. Endi bizning yosh, shuhratparast xalqimizga sarmoya kiritish uchun eng yaxshi vaqt. Imkon Ventures mintaqalar o'rtasidagi texnologik muloqot uchun bog'lovchi bo'ladi."
Imkon Ventures kompaniyasining boshqaruvchi hamkori va Startup Garage platformasi asoschisi Muhammad Xalil o'zbekistonlik tadbirkorlar milliy bozordan tashqarida miqyosga tayyor ekanini ta'kidladi:
"Biz xalqaro salohiyatga ega startaplarning haqiqiy to'lqinini ko'rmoqdamiz. Endi bu loyihalarni keyingi bosqichga olib chiqish uchun noyob imkoniyatlar oynasi."
Uzoq muddatda Imkon Ventures O'zbekistonda birinchi texnologik "yagona shoxlar" (1 milliard dollardan ortiq baholangan startaplar) paydo bo'lishiga ko'maklashish va mamlakatning mintaqadagi innovatsion rivojlanish yetakchilaridan biri maqomini mustahkamlash niyatida.
Imkon Ventures-ning ishga tushirilishi milliy innovatsion siyosatdagi paradigma o'zgarishini aks ettiradi, bu erda asosiy e'tibor texnologik tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashga va global kun tartibiga ega to'liq venchur ekotizimini yaratishga qaratilgan.

A new venture fund Imkon Ventures, focused on investing in early-stage startups (pre-seed and seed), has launched in Uzbekistan. The fund's capital is $5 million, and the main goal is to integrate Uzbek technology teams into the global innovation ecosystem.
The key investor of Imkon Ventures was the National Venture Fund of Uzbekistan UzVC, which emphasizes state support for the initiative and contributes to the formation of trust on the part of international development institutions and private partners. The official launch of the fund took place within the framework of the Asian Development Bank conference on small and medium-sized businesses, which attracted the attention of the global venture community.
The Fund will focus on projects in the areas of financial technologies, artificial intelligence, B2B SaaS and deeptech, focusing on startups with cross-border growth potential. As part of the first investment wave, it is planned to support 25-30 projects.
Imkon Ventures estimates that by 2030, the launch of the fund can create more than 1,000 new jobs in the high-tech sector and make a significant contribution to the development of digital infrastructure and human capital in Uzbekistan.
According to Tokhir Mirzajanov, co-founder of the foundation, the initiative is designed to become a bridge between the regions of Central Asia and the Middle East (MENA):
"Uzbekistan's growth and potential are finally gaining international recognition. Now is the perfect time to invest in our young, ambitious nation. Imkon Ventures will serve as a bridge for technological dialogue between regions."
Muhammad Khalil, Managing Partner of Imkon Ventures and founder of the Startup Garage platform, noted that Uzbek entrepreneurs are showing a willingness to scale beyond the national market:
"We are seeing a real wave of startups with international potential. This is a unique window of opportunity to take these projects to the next level."
In the long term, Imkon Ventures intends to promote the emergence of the first technological “unicorns” (startups with a valuation of over $1 billion) in Uzbekistan and strengthen the country's status as one of the leaders in innovative development in the region.
The launch of Imkon Ventures reflects a paradigm shift in national innovation policy, where the focus is shifting to supporting technology entrepreneurs and creating a full-fledged venture ecosystem with a global agenda.