Qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi sohasidagi nazorat inspeksiyasi tizimida korrupsiyaning namoyon bo'lishi va ularning paydo bo'lish sabablarini aniqlashga qaratilgan anonim so'rovnoma boshlandi. Tashabbus shaffoflikni oshirish va sohada boshqaruv samaradorligini oshirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar doirasida amalga oshirilmoqda.
So'rov shaharsozlik sub'ektlari vakillari, shu jumladan mijozlar, pudratchilar, loyiha tashkilotlari va ularning vakillari o'rtasida o'tkaziladi. Asosiy maqsad – professional hamjamiyatning korrupsiyaning mavjud xavf-xatarlari haqidagi fikrlarini o'rganish, uning oldini olish bo'yicha takliflar to'plash va maqsadli qarshi kurashish mexanizmlarini ishlab chiqish.
Inspeksiya vakillarining so'zlariga ko'ra, fikr-mulohazalarning bunday shakli sohadagi mavjud vaziyatni xolisona baholashga, shuningdek, qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi sohasida ishbilarmonlik etikasi va huquq-tartibotni mustahkamlashga qaratilgan keyingi islohotlar uchun asos yaratishga imkon beradi.
So'rovnomada quyidagi havola orqali ishtirok etishingiz mumkin: so'rovnomaga o'ting (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezwAUtAltVl639W50ohr3VAt8B6zQtUcK0jA_l4wLMZo0MDQ/viewform). E'tibor bering, shakl faqat o'zbek tilida mavjud.
Tashkilotchilar ta'kidlaydilar: so'rov anonim tarzda o'tkaziladi va unda ishtirok etish halol va mas'uliyatli professional muhitni yaratishda muhim hissa qo'shadi.
Fuqarolarning faolligi va mutaxassislarning ochiqligi korruptsiyaga qarshi kurashda asosiy elementlarga aylanadi, deyiladi xabarda. Har bir respondentning ishtiroki ob'ektiv rasmni shakllantirish va tizimli darajada muvozanatli qarorlar qabul qilish uchun muhimdir.

В системе Инспекции по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства стартовало анонимное анкетирование, направленное на выявление коррупционных проявлений и причин их возникновения. Инициатива реализуется в рамках комплексных мер по усилению прозрачности и повышению эффективности управления в отрасли.
Опрос проводится среди представителей градостроительных субъектов, включая заказчиков, подрядчиков, проектные организации и их представителей. Основная цель – изучение мнений профессионального сообщества о существующих рисках коррупции, сбор предложений по её предупреждению и выработка адресных механизмов противодействия.
По словам представителей Инспекции, подобная форма обратной связи позволит объективно оценить текущую ситуацию в отрасли, а также заложить основы для последующих реформ, направленных на укрепление деловой этики и правопорядка в сфере строительства и ЖКХ.
Принять участие в опросе можно по следующей ссылке: перейти к анкете (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezwAUtAltVl639W50ohr3VAt8B6zQtUcK0jA_l4wLMZo0MDQ/viewform). Обратите внимание, что форма доступна только на узбекском языке.
Организаторы подчёркивают: опрос проводится на анонимной основе, и участие в нём является важным вкладом в создание честной и ответственной профессиональной среды.
Гражданская активность и открытость профессионалов станут ключевыми элементами в борьбе с коррупцией, подчёркивается в сообщении. Участие каждого респондента важно для формирования объективной картины и принятия взвешенных решений на системном уровне.