Qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi sohasidagi nazorat inspeksiyasi tizimida korrupsiyaning namoyon bo'lishi va ularning paydo bo'lish sabablarini aniqlashga qaratilgan anonim so'rovnoma boshlandi. Tashabbus shaffoflikni oshirish va sohada boshqaruv samaradorligini oshirish bo'yicha kompleks chora-tadbirlar doirasida amalga oshirilmoqda.
So'rov shaharsozlik sub'ektlari vakillari, shu jumladan mijozlar, pudratchilar, loyiha tashkilotlari va ularning vakillari o'rtasida o'tkaziladi. Asosiy maqsad – professional hamjamiyatning korrupsiyaning mavjud xavf-xatarlari haqidagi fikrlarini o'rganish, uning oldini olish bo'yicha takliflar to'plash va maqsadli qarshi kurashish mexanizmlarini ishlab chiqish.
Inspeksiya vakillarining so'zlariga ko'ra, fikr-mulohazalarning bunday shakli sohadagi mavjud vaziyatni xolisona baholashga, shuningdek, qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi sohasida ishbilarmonlik etikasi va huquq-tartibotni mustahkamlashga qaratilgan keyingi islohotlar uchun asos yaratishga imkon beradi.
So'rovnomada quyidagi havola orqali ishtirok etishingiz mumkin: so'rovnomaga o'ting (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezwAUtAltVl639W50ohr3VAt8B6zQtUcK0jA_l4wLMZo0MDQ/viewform). E'tibor bering, shakl faqat o'zbek tilida mavjud.
Tashkilotchilar ta'kidlaydilar: so'rov anonim tarzda o'tkaziladi va unda ishtirok etish halol va mas'uliyatli professional muhitni yaratishda muhim hissa qo'shadi.
Fuqarolarning faolligi va mutaxassislarning ochiqligi korruptsiyaga qarshi kurashda asosiy elementlarga aylanadi, deyiladi xabarda. Har bir respondentning ishtiroki ob'ektiv rasmni shakllantirish va tizimli darajada muvozanatli qarorlar qabul qilish uchun muhimdir.

An anonymous survey aimed at identifying corruption manifestations and the causes of their occurrence has been launched in the system of the Inspectorate for Control in the Construction and Housing and Communal Services sector. The initiative is being implemented as part of comprehensive measures to increase transparency and improve management efficiency in the industry.
The survey is conducted among representatives of urban development entities, including customers, contractors, design organizations and their representatives. The main goal is to study the opinions of the professional community about the existing risks of corruption, collect proposals for its prevention and develop targeted mechanisms for countering it.
According to representatives of the Inspectorate, such a feedback form will allow an objective assessment of the current situation in the industry, as well as lay the foundations for subsequent reforms aimed at strengthening business ethics and law and order in the construction and housing sector.
You can take part in the survey at the following link: go to the questionnaire (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSezwAUtAltVl639W50ohr3VAt8B6zQtUcK0jA_l4wLMZo0MDQ/viewformPlease note that the form is only available in Uzbek.
The organizers emphasize that the survey is conducted on an anonymous basis, and participation in it is an important contribution to creating an honest and responsible professional environment.
Civic engagement and professional openness will be key elements in the fight against corruption, the report says. The participation of each respondent is important for forming an objective picture and making informed decisions at the system level.