Keng ko'lamli qayta qurish fonida Germaniyaning Volkswagen avtokonsernasi Volfsburgdagi asosiy zavodida to'rt kunlik vaqtinchalik ish haftasini joriy etishni ko'rib chiqmoqda. Bu haqda korxona ishlab chiqarish kengashi raisi Daniela Kavallo ma'lum qildi va kompaniya ishlab chiqarish siyosatidagi chuqur o'zgarishlarga tayyor bo'lishi kerakligini ta'kidladi.
Ushbu chora 2027 yilga mo'ljallangan zavodni o'zgartirish kontekstida ko'rib chiqiladi va avtomobil bozorining o'zgaruvchan haqiqatlariga, shu jumladan an'anaviy yonish dvigatellari modellariga talabning pasayishiga moslashishga qaratilgan, dedi Kavallo.
2024-yil dekabr oyida erishilgan kasaba uyushmalari kelishuviga ko'ra, ICE bilan Volkswagen Golf ishlab chiqarish Meksikaga ko'chiriladi. Bu ishchilar orasida Evropa ishlab chiqarish quvvatlarining kelajagi haqida tashvish uyg'otdi. Biroq, Kavallo Golfning elektr versiyasini, shuningdek, t-Roc modelining yangi avlodini ishlab chiqarish o'n yillikning oxiriga rejalashtirilgan deb ishontirdi.
Golfga global talabning pasayishi sezilarli bo'ldi: 2015 yilda 1 milliondan ortiq avtomobil bilan ishlab chiqarish 2024 yilda 300 mingga kamaydi va 2025 yilda 250 ming donadan oshmasligi kutilmoqda.
Volfsburg zavodi Volkswagen kompaniyasining dunyodagi eng yirik ishlab chiqarish majmualaridan biri bo'lib qolmoqda va konsernning global ta'minot zanjirida strategik muhim rol o'ynaydi.
Shu bilan birga, kompaniya allaqachon xodimlarni keng miqyosda qisqartirishga kirishdi. Germaniyada 20 ming xodim bilan mehnat shartnomalari bekor qilindi. Shu bilan birga, ishdan bo'shatish kompensatsiya to'lash bilan birga keladi — ularning hajmi ish stajiga qarab o'zgaradi va 400 ming evrogacha yetishi mumkin. Kompaniyani tark etgan ishchilarning taxminan uchdan ikki qismi nafaqaga chiqadi.
Kelgusi o'zgarishlar global barqaror harakatchanlikka o'tish sharoitida elektrlashtirish, avtomatlashtirish va xarajatlarni kamaytirishga qaratilgan avtomobil sanoatining kengroq o'zgarishini aks ettiradi.

На фоне масштабной реструктуризации немецкий автоконцерн Volkswagen рассматривает возможность введения временной четырёхдневной рабочей недели на своём ключевом заводе в Вольфсбурге. Об этом сообщила председатель производственного совета предприятия Даниэла Кавалло, подчеркнув, что компания должна быть готова к глубоким изменениям в производственной политике.
По словам Кавалло, эта мера рассматривается в контексте трансформации завода, запланированной на 2027 год, и направлена на адаптацию к изменяющимся реалиям автомобильного рынка, в том числе к падению спроса на традиционные модели с двигателями внутреннего сгорания.
Согласно соглашению с профсоюзами, достигнутому в декабре 2024 года, производство Volkswagen Golf с ДВС будет перенесено в Мексику. Это вызвало обеспокоенность среди работников по поводу будущего европейских производственных мощностей. Однако Кавалло заверила, что выпуск электрической версии Golf, а также нового поколения модели T-Roc запланирован на конец десятилетия.
Падение глобального спроса на Golf стало заметным: с более чем 1 миллиона автомобилей в 2015 году производство сократилось до 300 тысяч в 2024-м, а в 2025 году ожидается выпуск не более 250 тысяч единиц.
Завод в Вольфсбурге остаётся одним из крупнейших производственных комплексов Volkswagen в мире, играя стратегически важную роль в глобальной цепочке поставок концерна.
В то же время компания уже приступила к масштабному сокращению персонала. В Германии расторгнуты трудовые контракты с 20 тысячами сотрудников. При этом увольнения сопровождаются выплатой компенсаций — их размер варьируется в зависимости от стажа и может достигать 400 тысяч евро. Примерно две трети работников, покидающих компанию, выходят на пенсию.
Предстоящие изменения отражают более широкую трансформацию автомобильной отрасли, ориентированной на электрификацию, автоматизацию и сокращение издержек в условиях глобального перехода к устойчивой мобильности.