Hindistonda Kia India avtomobil ishlab chiqaruvchisi atrofida shov-shuvli janjal avj oldi: korxonaning ikki sobiq xodimi 1008 ta avtomobil dvigatellarini o'g'irlash va sotish sxemasiga aloqadorlikda gumon qilinmoqda. Reuters xabariga ko'ra, jinoiy faoliyat uch yil davomida amalga oshirilgan va hurda savdogarlari bilan hamkorlikda tashkil etilgan.
O'g'irlangan dvigatellarning umumiy qiymati taxminan 2,3 million dollarni tashkil etgan bo'lsa-da, 16 apreldagi politsiya xulosasida zarar ancha kengroq ekanligi ta'kidlangan. "Ishlab chiqarish faoliyatiga, manfaatdor tomonlarning ishonchiga va ish xavfsizligiga jiddiy ta'sir ko'rsatishi" qayd etildi, shuningdek, davlatlararo jinoiy tarmoqlar bilan mumkin bo'lgan aloqalar haqida xavotir bildirildi.
Ish materiallariga ko'ra, o'g'irliklar soxta schyot-fakturalar va soxta ruxsatnomalar yordamida amalga oshirilgan, bu esa dvigatellarni zavod hududidan noqonuniy olib chiqishga imkon beradi. Shenanigans, Kia — ning ikkita xodimidan tashqari, kamida to'rtta sherikni, shu jumladan transport tashkilotchilarini va o'g'irlangan narsalarni sotish bilan shug'ullanadigan shaxslarni-Nyu-Dehliga qadar ishtirok etdi.
Kia India o'zining rasmiy bayonotida 2024-yilda inventarizatsiya jarayonlarini takomillashtirish jarayonida inventarizatsiyadagi nomutanosiblik aniqlanganini ma'lum qildi. Ichki tekshiruvdan so'ng kompaniya materiallarni politsiyaga topshirdi va logistika operatsiyalarini nazorat qilish va monitoring qilish tizimini mustahkamladi.
Ishning asosiy ishtirokchisi vinayagamurti Veluchami, 37 yoshli dvigatellarni jo'natish bo'limining sobiq rahbari. U hibsga olingan va o'z aybini inkor etib, davlat Oliy sudiga garov puli so'rab murojaat qilgan. Ikkinchi gumondor-2020 yildan 2025 yilgacha zavodda ishlagan 33 yoshli sobiq brigadir Patan Salim.
Tergov ma'lumotlariga ko'ra, gumonlanuvchilarning harakatlari puxta rejalashtirilgan va ichki tizimlarga kirish manipulyatsiyasini o'z ichiga olgan. Rasmiy ayblovlar va aybni tan olgan taqdirda, ular Hindiston qonunchiligiga binoan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilinishi mumkin.
Kompaniya birinchi marta dvigatellarning yo'qolishi haqida 2025-yil yanvar oyida inventarizatsiyadan so'ng xabar bergan, unda xavfsizlik kameralari tomonidan suratga olingan transport vositalarining ruxsatsiz harakati ham qayd etilgan. Mart oyida berilgan rasmiy shikoyat 900 ga yaqin dvigatel haqida edi.
Tergovchilar WhatsApp-da yozishmalarning skrinshotlari, transport varaqalari va noqonuniy tashishda ishtirok etgan yuk mashinalarining fotosuratlari topilgan to'qqizta mobil telefonni olib qo'yishdi.
Tergov davom etmoqda va ish allaqachon biznes va sanoat doiralarida keng muhokama mavzusi bo'lib, xalqaro kompaniyalar korxonalarida logistika zanjirlari va nazorati xavfsizligi to'g'risida xavotir uyg'otdi.

В Индии разгорается громкий скандал вокруг автопроизводителя Kia India: двое бывших сотрудников предприятия подозреваются в причастности к масштабной схеме кражи и продажи 1008 автомобильных двигателей. Как сообщает агентство Reuters, преступная деятельность велась в течение трёх лет и была организована в сотрудничестве с торговцами металлоломом.
Несмотря на то, что общая стоимость украденных двигателей составила около 2,3 миллиона долларов, в полицейском заключении от 16 апреля подчеркивается, что ущерб значительно шире. Отмечается «серьёзное влияние на производственную деятельность, доверие заинтересованных сторон и гарантии занятости», а также выражена обеспокоенность возможной связью с межгосударственными преступными сетями.
Согласно материалам дела, кражи осуществлялись с использованием поддельных счетов-фактур и фальсифицированных пропусков, позволяющих незаконно вывозить двигатели с территории завода. В махинациях, помимо двух сотрудников Kia, участвовали по меньшей мере четверо сообщников, включая организаторов транспорта и лиц, занимавшихся сбытом краденого — вплоть до Нью-Дели.
Kia India в своём официальном заявлении сообщила, что несоответствие в запасах было обнаружено в ходе улучшения процессов инвентаризации в 2024 году. После внутреннего расследования компания передала материалы в полицию и усилила систему контроля и мониторинга логистических операций.
Главным фигурантом дела является Винаягамурти Велучами, 37-летний бывший руководитель отдела диспетчеризации двигателей. Он арестован и подал прошение о залоге в Высокий суд штата, отрицая свою вину. Второй подозреваемый — Патан Салим, 33-летний бывший бригадир, работавший на заводе с 2020 по 2025 год.
По данным следствия, действия подозреваемых были тщательно спланированы и включали манипуляции с доступом к внутренним системам. В случае предъявления официальных обвинений и признания вины, им грозит до 10 лет лишения свободы согласно индийскому законодательству.
Компания впервые сообщила о пропаже двигателей в январе 2025 года после инвентаризации, в ходе которой также было зафиксировано несанкционированное перемещение транспортных средств, заснятое камерами видеонаблюдения. В официальной жалобе, поданной в марте, речь шла примерно о 900 двигателях.
Следователи изъяли девять мобильных телефонов, на которых обнаружены скриншоты переписок в WhatsApp, транспортные накладные и фотографии грузовиков, участвовавших в незаконной перевозке.
Расследование продолжается, а случай уже стал предметом широкого обсуждения в деловых и индустриальных кругах, вызвав обеспокоенность по поводу безопасности логистических цепочек и контроля на предприятиях международных компаний.