Sdek xalqaro logistika kompaniyasi yo'qolgan yuklarni qidirish uchun mo'ljallangan sun'iy intellektga asoslangan yangi vositani joriy etishini e'lon qildi. Kompaniya matbuot xizmatining xabar berishicha, texnologiya allaqachon o'z egalariga yuklarni qaytarishni tezlashtirishda samaradorlikni namoyish etmoqda va xodimlarning ish yukini sezilarli darajada kamaytiradi.
Sdek logistika mahsulotlari departamenti rahbari Nikolay Paxomovning so'zlariga ko'ra, ilgari yo'qolgan posilkalarni aniqlash jarayoni ko'p vaqt talab qilgan va qo'lda amalga oshirilgan. "Masalan, yuzlab noma'lum yuklar orasida 36 o'lchamdagi qora krossovkalarni topish juda ko'p vaqt va kuch talab qildi", dedi u.
Endi yo'qolgan narsaning fotosuratini yuklash yoki qisqacha tavsifni kiritish kifoya, va AI algoritmi vizual va matn xususiyatlarini tahlil qilib, ichki bazadan eng ehtimoliy mosliklarni taklif qiladi. Bu, ayniqsa, yuk topilgan, ammo qabul qiluvchini o'rnatib bo'lmaydigan holatlarda juda muhimdir.
Sdek ta'kidlaganidek, logistikada kompyuter ko'rish qobiliyatidan foydalanish global tendentsiyadir. Bunday texnologiyalar uzoq vaqtdan beri, masalan, Amazon tizimida qo'llanilgan, bu erda AI avtomatik ravishda daromadlarni saralashga yordam beradi va tovarlarning keyingi taqdirini — qayta sotishdan tortib to hisobdan chiqarishgacha aniqlaydi.
Paxomov, shuningdek, tizimning joriy versiyasi faqat yo'qolgan jo'natmalarni topish muammosini hal qilishga qaratilganligini ta'kidladi. Biroq, kelajakda kompaniya sun'iy intellekt imkoniyatlarini kengaytirishni rejalashtirmoqda, jumladan, parkni bashoratli texnik xizmat ko'rsatish, xaridlarni avtomatlashtirish va boshqa yo'nalishlar.
Sdek logistika jarayonlariga sun'iy intellektni joriy etish kompaniyaning texnologik rivojlanish va ma'lumotlarni qayta ishlashning maksimal samaradorligi va aniqligiga yo'naltirilgan mijozlar xizmati sifatini oshirishga qaratilgan yo'nalishini tasdiqlaydi.

Международная логистическая компания СДЭК объявила о внедрении нового инструмента на базе искусственного интеллекта, предназначенного для поиска потерянных отправлений. Как сообщили в пресс-службе компании, технология уже демонстрирует эффективность в ускорении возврата грузов их владельцам и существенно снижает нагрузку на сотрудников.
По словам Николая Пахомова, руководителя департамента логистических продуктов СДЭК, ранее процесс идентификации потерянных посылок был трудоемким и осуществлялся вручную. «Например, чтобы найти пару чёрных кроссовок 36-го размера среди сотен неопознанных грузов, требовалось немало времени и усилий», — отметил он.
Теперь достаточно загрузить фотографию потерянной вещи или ввести краткое описание, и алгоритм ИИ проведёт анализ по визуальным и текстовым признакам, предлагая наиболее вероятные совпадения из внутренней базы. Это особенно важно в ситуациях, когда груз найден, но не удаётся установить получателя.
Как подчеркнули в СДЭК, использование компьютерного зрения в логистике — общемировая тенденция. Подобные технологии давно применяются, например, в системе Amazon, где ИИ помогает автоматически сортировать возвраты, определяя дальнейшую судьбу товаров — от повторной продажи до списания.
Пахомов также отметил, что текущая версия системы сфокусирована исключительно на решении задачи поиска потерянных отправлений. Однако в будущем компания планирует расширить возможности искусственного интеллекта, включая предиктивное обслуживание автопарка, автоматизацию закупок и другие направления.
Внедрение ИИ в логистические процессы СДЭК подтверждает курс компании на технологическое развитие и повышение качества клиентского сервиса, ориентированного на максимальную оперативность и точность обработки данных.