Evroosiyo mintaqasidagi eng nufuzli dasturlardan biri sifatida tan olingan sber500 akseleratsiya dasturi yangi xalqaro ishga qabul qilish uchun arizalarni qabul qilishni boshlaganini e'lon qildi. Dastur global ambitsiyalarga ega startaplarni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan va ularning BRICS+mamlakatlarida mavjudligini kengaytirishga qaratilgan.
2025-yilgi to'plam to'liq onlayn formatda bo'lib o'tadi, bu esa butun dunyo bo'ylab jamoalar uchun ishtirok etish imkonini beradi. Tashkilotchilar ta'kidlaydilar: asosiy maqsad etakchi korporatsiyalar, venchur fondlari va mentorlar ko'magida istiqbolli loyihalarni kengaytirish uchun sharoit yaratishdir.
Dasturning asosiy afzalliklari:
- X5 Group, Beeline va Softline kabi yirik kompaniyalar bilan pilot loyihalarni ishga tushirish imkoniyati;
- Kamaflow, Syndicate va Voskhod kabi taniqli venchur fondlari va farishta investorlaridan investitsiyalarni jalb qilish;
- 17 dan ortiq mamlakatlar mutaxassislarining mentorlik yordami;
- Sber it laboratoriyalari va infratuzilmasiga kirish;
- BRICS + mintaqasidagi investorlar orasida ommaviy axborot vositalarining ko'payishi va ko'rinishi;
- Yopiq imkoniyatlar va qo'llab-quvvatlash dasturlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo'lgan SberUnity bitiruvchilarining global hamjamiyatiga qo'shilish.
Dastur jadvali:
- Arizalar 2025-yil 9-iyungacha ochiq;
- Onlayn Bootcamp (ingliz tilida) iyul oyida boshlanadi;
- Tezlashtirishning asosiy bosqichi avgust–sentyabr oylariga rejalashtirilgan;
- Yakuniy namoyish kuni 2025 yil sentyabr-oktyabr oylarida bo'lib o'tadi.
Ishtirok etishga ruxsat beriladi:
- MVP va boshlang'ich bozor faolligi bo'lgan startaplar (deeptech loyihalari uchun daromad etishmasligi mumkin);
- Loyihada ishlaydigan to'liq huquqli jamoa;
- Ro'yxatdan o'tgan yuridik shaxs;
- Ingliz tilini bilish (butun dastur ingliz tilida olib boriladi).
Dasturda ishtirok etish bepul. Siz havola orqali ro'yxatdan o'tishingiz mumkin: pxle.me/Sber500-2025

Акселерационная программа Sber500, признанная одной из самых влиятельных в регионе Евразии, объявила старт приёма заявок на участие в новом международном наборе. Программа ориентирована на поддержку стартапов с глобальными амбициями и направлена на расширение их присутствия в странах BRICS+.
Набор 2025 года полностью пройдёт в онлайн-формате, что делает участие доступным для команд со всего мира. Организаторы подчеркивают: главная цель — создать условия для масштабирования перспективных проектов при поддержке ведущих корпораций, венчурных фондов и менторов.
Ключевые преимущества программы:
- Возможность запуска пилотных проектов с крупными компаниями, включая X5 Group, Beeline и Softline;
- Привлечение инвестиций от известных венчурных фондов и бизнес-ангелов, среди которых Kamaflow, Syndicate и Voskhod;
- Менторская поддержка от экспертов из более чем 17 стран;
- Доступ к IT-лабораториям и инфраструктуре Сбера;
- Усиленное медиасопровождение и видимость среди инвесторов в регионе BRICS+;
- Включение в глобальное сообщество выпускников SberUnity с доступом к закрытым возможностям и программам поддержки.
График программы:
- Приём заявок открыт до 9 июня 2025 года;
- Онлайн буткемп (на английском языке) начнётся в июле;
- Основной этап акселерации запланирован на август–сентябрь;
- Финальный демонстрационный день пройдёт в сентябре–октябре 2025 года.
К участию допускаются:
- Стартапы с MVP и начальной рыночной активностью (для проектов в области DeepTech допускается отсутствие выручки);