O'zbekistonda Imkon Ventures kompaniyasining dastlabki bosqichdagi venchur fondi rasmiy ravishda taqdim etilgan bo'lib, u Pre-seed va Seed bosqichlarida startaplarga sarmoya kiritishga qaratilgan. Jamg'arma kapitali 5 million dollarni tashkil etadi.
Imkon Ventures kompaniyasining asoschilari venchur investor Tohir Mirzajanov (Qatar) va Startup Garage asoschisi va fondning boshqaruvchi hamkori Muhammad Xalil bo'lgan. Asosiy e'tibor FinTech, sun'iy intellekt, B2B SaaS va DeepTech sohalaridagi loyihalarga sarmoya kiritishga qaratiladi, bunda xalqaro miqyosda kengaytirish salohiyatiga ega jamoalar ko'zlangan.
Jamg'arma O'zbekistonning texnologik ekotizimini rivojlantirish va mintaqa jamoalarini global venchur maydoniga, ayniqsa Markaziy Osiyo va MENA yo'nalishlariga integratsiya qilishni maqsad qilib qo'ygan. Keyingi ikki yil ichida Imcon Ventures 25 dan 30 gacha startaplarni moliyalashtirishni rejalashtirmoqda, har bir loyiha uchun $50,000 dan $150,000 gacha. Eng muvaffaqiyatli jamoalar uchun keyingi raundlarda ishtirok etish ko'zda tutilgan.
O'zbekiston jamg'armalarining UzVC davlat jamg'armasi langar investor bo'lib, bu tashabbusning yuqori strategik ahamiyatini tasdiqlaydi va xalqaro hamkorlarning ishonchini oshiradi. Imkon Ventures-ning ishga tushirilishi Osiyo taraqqiyot bankining kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash bo'yicha konferentsiyasi doirasida rasmiy ravishda e'lon qilindi va global venchur hamjamiyat a'zolari orasida qiziqish uyg'otdi.
Jamg'arma faoliyati 2030 yilga qadar yuqori malakali mutaxassislar uchun 1000 dan ortiq ish o'rinlarini yaratishga imkon beradi, shuningdek, mamlakatda raqamli infratuzilma va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirishga katta ta'sir ko'rsatadi.
Kelajakda Imkon Ventures O'zbekistonda birinchi texnologik "yagona shoxlar" paydo bo'lishiga ko'maklashish va mamlakatning mintaqadagi innovatsion iqtisodiyot markazlaridan biri maqomini mustahkamlash niyatida.

В Узбекистане официально представлен венчурный фонд ранней стадии Imkon Ventures, ориентированный на инвестиции в стартапы на этапах Pre-seed и Seed. Объём капитала фонда составляет $5 миллионов.
Сооснователями Imkon Ventures выступили венчурный инвестор Тохир Мирзаджанов (Катар) и Мухаммад Халил — основатель Startup Garage и управляющий партнёр фонда. Основное внимание будет уделено инвестициям в проекты в сферах FinTech, искусственного интеллекта, B2B SaaS и DeepTech, с прицелом на команды, обладающие потенциалом международного масштабирования.
Фонд ставит своей целью развитие технологической экосистемы Узбекистана и интеграцию команд региона в глобальное венчурное пространство, особенно в направлении Центральной Азии и MENA. В течение ближайших двух лет Imkon Ventures планирует профинансировать от 25 до 30 стартапов, предоставляя от $50 000 до $150 000 на один проект. Для наиболее успешных команд предусмотрено участие в последующих раундах.
Якорным инвестором выступил UzVC — государственный фонд фондов Узбекистана, что подтверждает высокую стратегическую значимость инициативы и усиливает доверие со стороны международных партнёров. Запуск Imkon Ventures был официально объявлен на полях конференции Азиатского банка развития по поддержке малого и среднего бизнеса, вызвав интерес у представителей глобального венчурного сообщества.
По прогнозам, деятельность фонда позволит создать свыше 1000 рабочих мест для высококвалифицированных специалистов к 2030 году, а также окажет существенное влияние на развитие цифровой инфраструктуры и инновационного предпринимательства в стране.
В перспективе Imkon Ventures намерен способствовать появлению первых технологических «единорогов» в Узбекистане и укреплению статуса страны как одного из центров инновационной экономики в регионе.