Toshkentda IT Park Uzbekistan shtab-kvartirasining negizida Koreya Respublikasi delegatsiyasi bilan rasmiy uchrashuv bo'lib o'tdi, unga gbtp (Gyeongbuk Technopark) texnoparki va Halla universiteti vakillari kirdi. Muzokaralar davomida tomonlar raqamli texnologiyalar sohasida hamkorlikni kengaytirish, it-kadrlar tayyorlash va qo'shma texnologik yechimlarni ishlab chiqish yo'llarini muhokama qildilar.
IT Park Uzbekistan ekotizimini O'zbekiston tomonidan xizmatlar eksportini rivojlantirish bo'yicha direktor Mahliyo Muksinova taqdim etdi. U eksportga yo'naltirilgan va xalqaro mijozlar bilan ishlashga yo'naltirilgan rezident kompaniyalarni qo'llab-quvvatlash imkoniyatlariga e'tibor qaratdi.
Koreya tomoni, o'z navbatida, Koreya Respublikasi savdo, sanoat va energetika vazirligi (MOTIE) ko'magida Farg'ona viloyatida Smart Factory loyihasini ishga tushirish tashabbusini taqdim etdi. Loyiha ishlab chiqarish korxonasini raqamli ravishda o'zgartirish va raqamli echimlarni ishlab chiqish va texnik yordam ko'rsatish bilan shug'ullanadigan xizmat ko'rsatish markazini yaratishni o'z ichiga oladi.
IT Park Uzbekistan loyihaning servis qismini mamlakat hududida joylashtirishni taklif qildi, uni amalga oshirishda Profil ekspertizasi bilan rezident kompaniyalarni jalb qildi. GBTP vakillari ushbu yondashuvga qiziqish bildirib, bir qator vazifalarni o'zbek sheriklariga IT-autsorsing markazi sifatida foydalanish istiqboli bilan topshirish niyatini ta'kidladilar.
Bundan tashqari, B2B va B2G formatidagi qo'shma o'quv dasturlari, tajriba almashish va xususiy va davlat tuzilmalari bilan o'zaro aloqalar formatlari muhokama qilindi. keyingi qadam Koreya tomoniga hamkorlik yo'nalishlarini tavsiflovchi kontseptual yozuvni topshirishdir. O'zbekiston tomonidan loyihani muvofiqlashtirishni it Park Uzbekistan o'z zimmasiga oladi.
Ushbu tashabbus xalqaro hamkorlikni mustahkamlash yo'lidagi muhim qadam bo'ldi va O'zbekistonning Markaziy Osiyoda istiqbolli it-markaz sifatida o'sib borayotgan rolini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Ташкенте, на базе штаб-квартиры IT Park Uzbekistan, состоялась официальная встреча с делегацией Республики Корея, в которую вошли представители технопарка GBTP (Gyeongbuk Technopark) и Университета Halla. В ходе переговоров стороны обсудили пути расширения сотрудничества в области цифровых технологий, подготовки IT-кадров и разработки совместных технологических решений.
С узбекской стороны экосистему IT Park Uzbekistan представила директор по развитию экспорта услуг Махлиё Муксинова. Она акцентировала внимание на возможностях поддержки компаний-резидентов, ориентированных на экспорт и работу с международными заказчиками.
Корейская сторона, в свою очередь, презентовала инициативу по запуску проекта Smart Factory в Ферганской области при содействии Министерства торговли, промышленности и энергетики Республики Корея (MOTIE). Проект предполагает цифровую трансформацию производственного предприятия и создание сервисного центра, который займется разработкой цифровых решений и предоставлением технической поддержки.
IT Park Uzbekistan предложил разместить сервисную часть проекта на территории страны, задействовав в его реализации резидентские компании с профильной экспертизой. Представители GBTP выразили заинтересованность в этом подходе, отметив намерение передавать ряд задач узбекским партнерам, с перспективой дальнейшего использования их в качестве IT-аутсорсингового центра.
Дополнительно обсуждались форматы совместных обучающих программ, обмена опытом и взаимодействия с частными и государственными структурами в формате B2B и B2G. Следующим шагом станет передача корейской стороне концептуальной записки с описанием направлений сотрудничества. Координацию проекта со стороны Узбекистана возьмет на себя IT Park Uzbekistan.
Данная инициатива стала значимым шагом к укреплению международного партнерства и подтверждает растущую роль Узбекистана как перспективного IT-хаба в Центральной Азии.