Google yangi eksperimental ilovani taqdim etdi Google AI Edge Gallery, bu sizga sun'iy intellekt modellarini internetga ulanmasdan to'g'ridan-to'g'ri mobil qurilmalarda ishga tushirish imkonini beradi. Birinchi versiya allaqachon Android foydalanuvchilari uchun mavjud va yaqin orada iOS platformasida chiqarilishi kutilmoqda.
Ilova mashhur Hugging Face platformasidan AI modellarini yuklab olish va ularni qurilmaning o'zi, xususan, smartfonning CPU va GPU hisoblash resurslaridan foydalangan holda mahalliy ravishda ishga tushirish imkonini beradi. Mavjud vazifalar orasida rasm yaratish, savollarga avtomatik javob berish, dastur kodini tahrirlash va matnlarni qayta yozish kiradi.
Ilovaning asosiy xususiyatlaridan biri o'rnatilgan Prompt Lab muhiti edi — bu foydalanuvchi turli xil bir martalik buyruqlarni o'rnatishi va sozlashi mumkin bo'lgan moslashuvchan vosita. Bu sizga bulutli xizmatlarga murojaat qilmasdan modellarning xatti-harakatlarini muayyan vazifalarga moslashtirishga imkon beradi.
Rivojlanish Ai, mobil ishlab chiqish va edge kompyuterida ishlaydigan ishqibozlar va ishlab chiquvchilarga qaratilgan. Ilova serverlarga ulanishni talab qilmasligi va to'liq oflayn rejimda ishlashi bilan, ayniqsa avtonomiya, ma'lumotlarni himoya qilish va minimal kechikish muhim bo'lgan vazifalar uchun juda qiziq.
Ishlash va natijalarni yaratish tezligi to'g'ridan-to'g'ri qurilmaning kuchiga bog'liq: flagman smartfonlarda ishlov berish o'rta darajadagi modellarga qaraganda ancha tezroq. Shunga qaramay, unchalik samarasiz qurilmalarda ham dastur barqaror ishlashni namoyish etadi.
Google AI Edge galereyasini quyidagicha chiqardi eksperimental alfa versiyasi Apache 2.0 litsenziyasi ostida ochiq manba. Loyiha allaqachon GitHub-da joylashtirilgan va yuklab olish, o'rganish va o'zgartirish uchun mavjud. Bu kompaniyaning sun'iy intellekt vositalari, shu jumladan mahalliy hisoblash uchun ochiq ekotizimni rivojlantirishga intilishini ta'kidlaydi.
Bunday ilovaning paydo bo'lishi AI vositalarining kengroq foydalanish yo'lidagi muhim qadam bo'lishi mumkin, ayniqsa bulutli yechimlardan foydalanish imkonsiz yoki amaliy bo'lmagan hollarda-masalan, cheklangan Internet, yuqori maxfiylik talablari yoki chekka hududlarda.

Компания Google представила новое экспериментальное приложение под названием Google AI Edge Gallery, которое позволяет запускать модели искусственного интеллекта прямо на мобильных устройствах без подключения к интернету. Первая версия уже доступна для пользователей Android, а в скором времени ожидается релиз и на платформе iOS.
Приложение даёт возможность загружать ИИ-модели с популярной платформы Hugging Face и запускать их локально, используя вычислительные ресурсы самого устройства — в частности, CPU и GPU смартфона. Среди доступных задач — генерация изображений, автоматический ответ на вопросы, редактирование программного кода и переписывание текстов.
Одной из ключевых функций приложения стала встроенная среда Prompt Lab — гибкий инструмент, с помощью которого пользователь может задавать и настраивать различные одноразовые команды. Это позволяет адаптировать поведение моделей под конкретные задачи, не прибегая к облачным сервисам.
Разработка ориентирована на энтузиастов и разработчиков, работающих в области ИИ, мобильной разработки и edge-компьютинга. Благодаря тому, что приложение не требует подключения к серверам и работает полностью офлайн, оно особенно интересно для задач, где важны автономность, защита данных и минимальная задержка.
Производительность и скорость генерации результатов напрямую зависят от мощности устройства: на флагманских смартфонах обработка выполняется значительно быстрее, чем на моделях среднего уровня. Тем не менее, даже на менее производительных устройствах приложение демонстрирует устойчивую работу.
Google выпустила AI Edge Gallery как экспериментальную альфа-версию с открытым исходным кодом под лицензией Apache 2.0. Проект уже размещён на GitHub и доступен для загрузки, изучения и модификации. Это подчёркивает стремление компании развивать открытую экосистему инструментов для искусственного интеллекта, в том числе в сфере локальных вычислений.
Появление такого приложения может стать важным шагом в направлении более широкой доступности ИИ-инструментов, особенно в тех случаях, когда использование облачных решений невозможно или нецелесообразно — например, при ограниченном интернете, высоких требованиях к приватности или в удалённых регионах.