IT Park O'zbekiston dasturni rasman ishga tushirdi IT Insider - talabalarni milliy texnologik ekotizimni rivojlantirishga jalb qilish va raqamli transformatsiya rahbarlarining yangi avlodini shakllantirishga qaratilgan yangi tashabbus.
Dastur IT Insider strategik rejani amalga oshirishda muhim qadam bo'ldi IT Park, unga ko'ra 2030 yilga kelib O'zbekiston mintaqaviy texnologiyalar markazi bo'lishi kerak.
Birinchi uchrashuvda ishtirokchilar it Park faoliyatining asosiy yo'nalishlari — inkubatsiya dasturlari, xakatonlar, ta'lim loyihalari va platforma orqali startap madaniyatini rivojlantirish bilan tanishdilar StartupBase.
Talabalar elchilarining roliga alohida e'tibor qaratildi — IT Insiders, bu universitetlar va mamlakatning IT sektori o'rtasida bog'lovchi bo'lib xizmat qiladi. Ularning vazifasi tengdoshlarni ilhomlantirish, tadbirkorlik tashabbuslarini ilgari surish va butun mamlakat bo'ylab yoshlarning innovatsion faolligini qo'llab-quvvatlashdir.
IT Insider-ning birinchi tarkibiga quyidagilar kiradi: Artur Matkarimov (AMITY), Abror Musulmonov (INHA), Umar Qayumov (TDIU), Quvonchbek Toxirov (TATU), Aziz Daurov (Vebster), Madina Baltabaeva (Westminster), Fotima Giesiddinova (PDP universiteti), Narimonjon Murodov (TURIN), Mushtariy Muxitdinova (MDIS), va Zarina Ahmadova (USWLU). Ushbu faol talabalar Workshop va pitch sessiyalaridan tortib yirik xakatonlar va yetakchi it — kompaniyalar bilan hamkorliklargacha bo'lgan yangi imkoniyatlar tashabbuskori bo'lishadi.
Kelajakda dastur ishtirokchilarga ta'lim sohasi va texnologik sektor o'rtasidagi etakchilik fazilatlari, kasbiy aloqalar va o'zaro aloqalarni har tomonlama rivojlantirishni taklif etadi. IT Insider talabalar uchun ham, mamlakatning barcha raqamli landshaftlari uchun ham yangi zamin yaratadi.
Dasturga qo'shilishni yoki hamkorlik imkoniyatlari haqida ko'proq bilishni istaganlar IT Park jamoasiga murojaat qilishlari yoki amaldagi it Insider-lar bilan bevosita bog'lanishlari mumkin.

IT Park Узбекистана официально запустил программу IT Insider — новую инициативу, направленную на вовлечение студентов в развитие национальной технологической экосистемы и формирование нового поколения лидеров цифровой трансформации.
Программа IT Insider стала важным этапом в реализации стратегического плана IT Park, согласно которому к 2030 году Узбекистан должен стать региональным центром технологий.
Во время первой встречи участников ознакомили с основными направлениями деятельности IT Park — развитием стартап-культуры через инкубационные программы, хакатоны, образовательные проекты и платформу StartupBase.
Особое внимание было уделено роли студенческих амбассадоров — IT Insiders, которые будут служить связующим звеном между университетами и IT-сектором страны. Их задача — вдохновлять сверстников, продвигать предпринимательские инициативы и поддерживать инновационную активность молодежи по всей стране.
В первый состав IT Insider вошли: Артур Маткаримов (AMITY), Аброр Мусулмонов (INHA), Умар Каюмов (ТДИУ), Кувончбек Тохиров (ТУИТ), Азиз Дау́ров (Webster), Мадина Балтабаева (Westminster), Фотима Гиёсиддинова (PDP University), Наримонжон Муродов (TURIN), Муштарий Мухитдинова (MDIS), и Зарина Ахмадова (USWLU). Эти активные студенты станут инициаторами новых возможностей — от воркшопов и питч-сессий до масштабных хакатонов и совместных проектов с ведущими IT-компаниями.
В дальнейшем программа предложит участникам комплексное развитие лидерских качеств, профессиональных связей и взаимодействия между сферой образования и технологическим сектором. IT Insider откроет новые горизонты — как для студентов, так и для всего цифрового ландшафта страны.
Желающие присоединиться к программе или узнать больше о возможностях сотрудничества могут обратиться в команду IT Park или напрямую связаться с действующими IT Insider’ами.