O'zbekiston poytaxtida Janubiy Koreyaning Kensan-Pukto provinsiyasi ma'muriyati ko'magida tashkil etilgan mehnat migrantlarini jalb qilish bo'yicha ixtisoslashtirilgan markaz ish boshladi. Markazning ochilishi haqida muxbir xabar berdi Podrobno.uz Janubiy Koreya agentligiga tayanib Yonhap.
Toshkentda joylashgan yangi markaz ikki mamlakat o'rtasidagi mehnat migratsiyasi jarayonida muhim bo'g'in bo'ladi. Uning asosiy vazifasi O'zbekiston fuqarolariga Janubiy Koreyada ishga joylashishda ko'maklashishdir. Markaz ishga qabul qilish bo'yicha xizmatlarni taqdim etadi, shuningdek, viza masalalari bo'yicha maslahatlar beradi, shu jumladan hujjatlarni rasmiylashtirish, suhbatga tayyorgarlik ko'rish va ishga ruxsat olishning barcha bosqichlarida hamrohlik qiladi.
Markaz ishida nomzodlarning til tayyorgarligiga alohida e'tibor qaratiladi. Kelishuvga ko'ra, Toshkentdagi Turin politexnika universiteti koreys tilini o'rganish kurslarini tashkil etishni ta'minlaydi. Kelgusida mamlakatning boshqa oliy o'quv yurtlarini o'quv jarayoniga ulash rejalashtirilgan, bu esa o'quv qamrovini kengaytirish va dastur ishtirokchilarining kasbiy tayyorgarligi darajasini oshirishga imkon beradi.
Ta'kidlanganidek Yonhap, markazning ochilishi O'zbekiston fuqarolari uchun mehnat vizalarini berish bo'yicha pilot dasturni ishga tushirish bilan bog'liq kengroq tashabbusning bir qismidir. Ushbu loyiha doirasida kamida 350 nafar mutaxassisni ishga joylashtirish rejalashtirilgan bo'lib, ular tanlovdan o'tib, Janubiy Koreyada rasmiy ravishda ishlash imkoniyatiga ega bo'ladilar.
Eslatib o'tamiz, avvalroq Koreya Respublikasi hukumati O'zbekiston fuqarolari uchun ishchi vizalarini soddalashtirilgan tarzda rasmiylashtirish bo'yicha eksperimental dasturni ishga tushirgan edi. Loyiha byurokratik protseduralarni qisqartirish, vositachilik xizmatlarini minimallashtirish va noqonuniy migratsiya va mehnat ekspluatatsiyasi xavfini kamaytirishi kerak bo'lgan shaffof ish sharoitlarini nazarda tutadi.
Toshkentda markazning ochilishi mehnat harakatchanligi va kadrlar almashinuvi sohasida ikki tomonlama hamkorlikka qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi. Tashabbus, shuningdek, rivojlangan Osiyo mamlakatlariga mehnat migratsiyasining qonuniy mexanizmlariga talab yuqori bo'lgan Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlarida ham shunga o'xshash loyihalar uchun namuna bo'lishi mumkin.

В столице Узбекистана начал работу специализированный центр по привлечению трудовых мигрантов, созданный при поддержке администрации южнокорейской провинции Кёнсан-Пукто. Об открытии центра сообщил корреспондент Podrobno.uz со ссылкой на южнокорейское агентство Yonhap.
Новый центр, расположенный в Ташкенте, станет важным звеном в процессе трудовой миграции между двумя странами. Его основная задача — содействие гражданам Узбекистана в трудоустройстве в Южной Корее. Центр будет оказывать услуги по подбору кадров, а также предоставлять консультации по визовым вопросам, включая оформление документов, подготовку к собеседованиям и сопровождение на всех этапах получения разрешений на работу.
Особое внимание в работе центра будет уделено языковой подготовке кандидатов. Согласно договорённости, Туринский политехнический университет в Ташкенте обеспечит организацию курсов по изучению корейского языка. В дальнейшем к образовательному процессу планируется подключить и другие высшие учебные заведения страны, что позволит расширить охват подготовки и повысить уровень профессиональной подготовки участников программы.
Как подчёркивает Yonhap, открытие центра является частью более широкой инициативы, связанной с запуском пилотной программы по выдаче трудовых виз для граждан Узбекистана. В рамках этого проекта планируется трудоустройство не менее 350 специалистов, которые смогут пройти отбор и получить возможность официально работать на территории Южной Кореи.
Напомним, ранее правительство Республики Корея запустило экспериментальную программу по упрощённому оформлению рабочих виз для граждан Узбекистана. Проект предусматривает сокращение бюрократических процедур, минимизацию посреднических услуг и более прозрачные условия трудоустройства, что должно снизить риски нелегальной миграции и трудовой эксплуатации.
Открытие центра в Ташкенте свидетельствует о растущем интересе к двустороннему сотрудничеству в сфере трудовой мобильности и кадрового обмена. Инициатива также может стать моделью для аналогичных проектов в других странах Центральной Азии, где наблюдается высокий спрос на легальные механизмы трудовой миграции в развитые страны Азии.