AQSh universitetlarida talabalarning bilimlarini tekshirishning an'anaviy usullariga qaytish tendentsiyasi mavjud. Ko'proq o'qituvchilar neyron tarmoqlardan, xususan Chatgptdan ommaviy foydalanish oqibatlaridan qochishga intilib, insho va imtihon topshiriqlarini topshirish uchun qog'oz daftarlarni afzal ko'rishmoqda. Bu haqda xabar beriladi The Wall Street Journal, o'qituvchilarning fikri va qog'oz savdosi ma'lumotlariga asoslanib.
Nashrning ta'kidlashicha, universitet o'qituvchilari raqamli formatda bajarilgan yozma ishlarning to'g'riligiga shubha qila boshlaydilar. Nashrda ta'kidlanganidek, o'qituvchilar endi talabalar tomonidan taqdim etilgan matnlar sun'iy intellekt tomonidan yaratilganidan ko'ra, ular tomonidan yozilganligiga ishonchlari komil emas. Bu ta'lim jarayoniga bo'lgan ishonchni pasaytiradi va o'qituvchilarni so'nggi yillarda qabul qilingan bilimlarni tekshirish amaliyotini qayta ko'rib chiqishga majbur qiladi.
Davom etayotgan o'zgarishlarning belgilaridan biri "ko'k kitoblar" deb nomlangan — imtihon ishlari uchun maxsus qog'oz daftarlari savdosining o'sishi edi. Bir qator universitetlarda ushbu daftarlarning sotuvi so'nggi o'quv yillarida 30 foizdan 80 foizgacha oshdi. Ushbu tendentsiya yana bir hodisa bilan birga keladi: talabalar ta'tilida ChatGPT foydalanuvchilarining faolligi keskin pasayadi, bu uning ta'lim maqsadlarida mashhurligini tasdiqlaydi.
Vaziyat o'qituvchilarni qo'shimcha nazorat choralarini joriy etishga majbur qilmoqda. Talabalardan imtihon paytida tinglovchilarni tark etishdan oldin uyali telefonlardan o'tishlari so'raladi va o'qituvchilarning o'zlari, raqamli avlod vakillari orasida qo'l yozuvini tahlil qilishda qiyinchiliklarga qaramay, tobora ko'proq raqamli matnlardan voz kechmoqdalar. Elektron formatdan voz kechish ishning mustaqil ravishda bajarilishi ehtimolini oshirishga imkon beradi.
Ilgari ommaviy axborot vositalarida talabalarning o'z ishlarida ChatGPT-dan foydalanadigan o'qituvchilarga nisbatan da'volari haqida xabarlar paydo bo'lgan edi. Ba'zi talabalar o'quv xarajatlarining bir qismini qoplashni talab qilmoqdalar, chunki ular dasturiy ta'minot bilan emas, balki o'qituvchi bilan jonli aloqada bo'lishlarini kutishgan. O'z navbatida, o'qituvchilarning o'zlari haddan tashqari yukni ta'kidlaydilar, bu ularni sun'iy intellekt yordamiga murojaat qilishga majbur qiladi.

В университетах США наблюдается тенденция возвращения к традиционным методам проверки знаний студентов. Всё больше преподавателей предпочитают бумажные тетради для сдачи эссе и экзаменационных заданий, стремясь избежать последствий массового использования нейросетей, в частности ChatGPT. Об этом сообщает The Wall Street Journal, ссылаясь на мнение преподавателей и данные о продажах бумажных носителей.
Издание отмечает, что преподаватели университетов начинают сомневаться в достоверности письменных работ, выполненных в цифровом формате. Как указывается в публикации, педагоги больше не уверены, что тексты, представленные студентами, действительно написаны ими, а не сгенерированы искусственным интеллектом. Это подрывает доверие к образовательному процессу и вынуждает преподавателей пересматривать принятые в последние годы практики проверки знаний.
Одним из признаков происходящих изменений стал рост продаж так называемых “синих книг” — специальных бумажных тетрадей для экзаменационных работ. В ряде университетов продажи этих тетрадей увеличились от 30 до 80 процентов за последние учебные годы. Эта тенденция сопровождается и другим явлением: в периоды студенческих каникул активность пользователей ChatGPT резко снижается, что подтверждает его популярность именно в учебных целях.
Ситуация вынуждает преподавателей вводить дополнительные меры контроля. Студентов просят сдавать мобильные телефоны перед выходом из аудитории во время экзаменов, а сами педагоги, несмотря на трудности с разбором почерка у представителей цифрового поколения, всё чаще отказываются от цифровых текстов. Отказ от электронного формата позволяет повысить вероятность того, что работа выполнена самостоятельно.
Ранее в СМИ также появлялись сообщения о претензиях со стороны студентов к преподавателям, использующим ChatGPT в своей работе. Некоторые обучающиеся требуют компенсации части стоимости обучения, заявляя, что ожидали живого взаимодействия с преподавателем, а не общения с программным обеспечением. В свою очередь, сами педагоги указывают на чрезмерную нагрузку, которая и вынуждает их прибегать к помощи искусственного интеллекта.