16-maydan boshlab TikTok video xizmati 18 yoshgacha bo'lgan foydalanuvchilarga mo'ljallangan yangi xususiyatni joriy qila boshladi. Endi, mahalliy vaqt bilan soat 22:00 dan boshlab, platforma o'smirlar o'rtasida dam olish va tungi faollikni kamaytirishga qaratilgan meditatsiya kontentini avtomatik ravishda translatsiya qiladi. Bu haqda Xitoyning it Home nashri xabar bermoqda.
Ushbu tashabbus TikTok endi barcha voyaga etmagan foydalanuvchilar uchun sukut bo'yicha ishga tushiradigan, ilgari sinovdan o'tgan dam olishni eslatish xususiyatining rivojlanishi edi. Funktsiyaning yangi versiyasi nafaqat eslatmani, balki maxsus tarkibni ham o'z ichiga oladi: nafas olish mashqlari, tinch musiqa va dam olishga yordam beradigan vizual elementlar.
IT Home tushuntirganidek, agar o'smir soat 22:00 dan keyin ilovani ochsa, uning tasmasida dam olish va uxlashga tayyorgarlik ko'rish uchun materiallar ko'rsatiladi. Agar foydalanuvchi ushbu signallarni e'tiborsiz qoldirishga qaror qilsa va TikTok-dan foydalanishda davom etsa, tizim qurilmadan foydalanishni to'xtatish va uxlashni talab qiladigan to'liq ekranli eslatmani chiqaradi. Bu diqqatni jalb qilish va ta'sirni kuchaytirish uchun ko'proq intruziv bo'ladi.
TikTok ma'lumotlariga ko'ra, yangi xususiyatni sinovdan o'tkazishda 16 yoshgacha bo'lgan o'smirlarning 98 foizi meditatsiya rejimidan foydalanishga rozi bo'lgan, bu esa kompaniyaning fikriga ko'ra, bunday tashabbuslarga talab yuqori ekanligini ko'rsatadi. Platforma vakillarining ta'kidlashicha, asosiy maqsad yosh foydalanuvchilarning raqamli farovonligiga g'amxo'rlik qilish va tungi qurilmalardan foydalanishning ularning uyqusi va umumiy holatiga ta'sirini kamaytirishdir.
Xususiyat asta-sekin ishga tushadi va kelgusi haftalarda butun dunyo bo'ylab o'smirlarning keng auditoriyasiga taqdim etiladi. TikTok innovatsiya samaradorligini kuzatishda davom etadi va agar kerak bo'lsa, uni olingan ma'lumotlar va fikr-mulohazalarga moslashtiradi.

Since May 16, TikTok video service has started implementing a new feature aimed at users under the age of 18. Now, starting at 22: 00 local time, the platform will automatically broadcast meditation content aimed at relaxing and reducing nighttime activity among teenagers. This is reported by the Chinese edition of IT Home.
The initiative is a follow-up to the previously tested rest reminder feature, which TikTok now launches by default for all underage users. The new version of the feature includes not only a reminder, but also special content: breathing exercises, calm music, and visual elements that promote relaxation.
As IT Home explains, if a teenager opens the app after 22: 00, his feed will display materials that encourage relaxation and preparation for bed. If the user decides to ignore these signals and continues using TikTok, the system displays a full-screen reminder with a call to stop using the device and go to bed. It will be more intrusive to attract attention and enhance the effect.
According to TikTok, during testing of the new feature, 98% of teenagers under the age of 16 agreed to use the meditation mode, which, according to the company, indicates a high demand for such initiatives. Representatives of the platform emphasize that the main goal is to take care of the digital well-being of young users and reduce the impact of nighttime use of devices on their sleep and general condition.
The feature is being rolled out gradually and will be available to a wide audience of teenagers around the world in the coming weeks. TikTok will continue to monitor the effectiveness of the innovation and, if necessary, adapt it in accordance with the data and feedback received.