O'zbekiston Markaziy banki 2025 yil mart oyida yana 11 tonna qimmatbaho metall sotgan holda jahon Markaziy banklari orasida eng yirik oltin sotuvchisi bo'ldi. Shunday qilib, mamlakat ketma-ket ikkinchi oy davomida sotuvlar bo'yicha etakchilikni saqlab qoldi. Joriy yilning birinchi choragida O'zbekiston tomonidan oltinning umumiy sof sotuvi 15 tonnaga yetdi, bu esa davlatning oltin-valyuta zaxiralarini boshqarish sohasidagi faol siyosatini ta'kidlaydi.
Jahon oltin Kengashining hisobotiga ko'ra, mart oyida Markaziy banklar tomonidan oltinning umumiy xaridlari 35 tonnani tashkil etgan bo'lsa, savdo hajmi 18 tonnani tashkil etdi. Ushbu savdolarga O'zbekiston eng katta hissa qo'shdi. Undan keyin Zlatni sotish hajmi bo'yicha 5 tonna sotgan Singapur va 2 tonna sotgan Qirg'iziston ergashdi.
Bunday dinamika O'zbekiston Markaziy bankining global iqtisodiy beqarorlik sharoitida puxta o'ylangan strategiyasidan dalolat beradi. Oltinni sotish tashqi iqtisodiy muammolarga moslashish usuli va milliy zaxiralarning likvidligini saqlash vositasi sifatida qaralishi mumkin. O'zbekiston xalqaro qimmatbaho metallar bozorida uning tuzilishi va talab va taklif muvozanatiga ta'sir ko'rsatib, muhim mavqega ega bo'lishda davom etmoqda.

Центральный банк Узбекистана в марте 2025 года вновь стал крупнейшим продавцом золота среди мировых центральных банков, реализовав 11 тонн драгоценного металла. Таким образом, страна сохраняет лидерство по объемам продаж второй месяц подряд. Суммарные чистые продажи золота со стороны Узбекистана за первый квартал текущего года достигли 15 тонн, что подчеркивает активную политику государства в сфере управления золотовалютными резервами.
Согласно отчету Всемирного совета по золоту, в марте совокупные покупки золота центральными банками составили 35 тонн, тогда как объем продаж достиг 18 тонн. Наибольший вклад в эти продажи внес Узбекистан. Вслед за ним по объёмам реализации злата следовали Сингапур, продавший 5 тонн, и Кыргызстан, реализовавший 2 тонны.
Подобная динамика свидетельствует о продуманной стратегии Центрального банка Узбекистана в условиях глобальной экономической нестабильности. Продажа золота может рассматриваться как способ адаптации к внешнеэкономическим вызовам и средство поддержания ликвидности национальных резервов. Узбекистан продолжает занимать заметную позицию на международном рынке драгоценных металлов, влияя на его структуру и баланс спроса и предложения.