O'zbekiston va Xitoy Pekin texnologiya instituti (Beijing Institute of Technology — BIT) ning Toshkentdagi filialini ochish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda. Ushbu loyihani amalga oshirish fan va ta'lim sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga, shuningdek, muhandislik, raqamli texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash uchun yangi imkoniyatlar yaratishga imkon beradi.
O'zbekiston Respublikasi oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, muzokaralar dastlabki bosqichda. Hozirgi vaqtda tashkiliy va huquqiy jihatlar, shuningdek, bo'lajak filialning ta'lim faoliyatining potentsial yo'nalishlari muhokama qilinmoqda.
Xitoyning yetakchi texnik oliy o'quv yurtlaridan birining filialini ochish tashabbusi O'zbekistonning xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va mamlakatimiz ta'lim tizimiga ilg'or xorijiy tajribani joriy etish istagini aks ettiradi. BIT ishtirokida ishlab chiqilgan qo'shma dasturlar jadal rivojlanayotgan texnologik iqtisodiyotda talab yuqori bo'lgan yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashga yordam berishi kutilmoqda.
Tomonlar muloqotni davom ettirish va yaqin kelajakda filial tashkil etish bo'yicha aniq yo'l xaritasini ishlab chiqishga qiziqish bildirishdi.

Узбекистан и Китай ведут переговоры о возможном открытии филиала Пекинского института технологий (Beijing Institute of Technology — BIT) в Ташкенте. Реализация этого проекта позволит углубить двустороннее сотрудничество в сфере науки и образования, а также создать новые возможности для подготовки высококвалифицированных кадров в области инженерии, цифровых технологий и инноваций.
По информации Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, переговоры находятся на раннем этапе. В настоящее время обсуждаются организационные и правовые аспекты, а также потенциальные направления образовательной деятельности будущего филиала.
Инициатива по открытию филиала одного из ведущих технических вузов Китая отражает стремление Узбекистана развивать международное партнёрство и внедрять передовой зарубежный опыт в отечественную систему образования. Ожидается, что совместные программы, разработанные при участии BIT, будут способствовать подготовке специалистов нового поколения, востребованных в условиях стремительно развивающейся технологической экономики.
Стороны выразили заинтересованность в продолжении диалога и выработке конкретной дорожной карты по созданию филиала в ближайшее время.