O'zbekiston kelgusi yillar uchun ulkan iqtisodiy yo'nalishlarni belgilab berdi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning so'zlariga ko'ra, mamlakat 2030 yilga kelib eksport hajmini 45 milliard dollarga ikki baravar oshirish, shuningdek, yalpi ichki mahsulotni 200 milliard dollarga oshirish niyatida.
Belgilangan maqsadlarga erishish uchun hukumat ichki va xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilishni, shuningdek mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishni jadallashtirishni rejalashtirmoqda. Strategiyani amalga oshirishda erkin iqtisodiy zonalar, sanoat parklari va mamlakatning sanoat va eksport salohiyatini oshirishga yordam beradigan yangi infratuzilma loyihalari muhim rol o'ynaydi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, faqat 2024 yilda O'zbekiston 35 milliard dollarlik to'g'ridan — to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga muvaffaq bo'ldi-bu 2017 yilga nisbatan o'n baravar ko'p. Bu investitsiya siyosatidagi keng qamrovli islohotlar, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikni kengaytirish natijasi bo'ldi.
Strategik rivojlanish rejasida yuqori iqtisodiy salohiyatga ega mintaqalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xususan, Jizzax viloyatida sanoat, energetika va logistika sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Bunday tashabbuslar yangi ish o'rinlari yaratish, soliq tushumlarini ko'paytirish va aholining umumiy turmush darajasini oshirish uchun Lokomotiv bo'lishi kutilmoqda.
Hukumat ushbu rejalarni amalga oshirish boshqaruvning barcha darajalaridan tizimli qo'llab-quvvatlashni, shuningdek, biznes va xalqaro tashkilotlar bilan yaqin hamkorlikni talab qilishini ta'kidlaydi.

Узбекистан обозначил амбициозные экономические ориентиры на ближайшие годы. Как заявил министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, страна намерена к 2030 году удвоить объём экспорта до $45 миллиардов, а также увеличить валовой внутренний продукт до $200 миллиардов.
Для достижения поставленных целей правительство планирует активно привлекать как внутренние, так и зарубежные инвестиции, а также ускорить развитие региональной экономики. Важную роль в реализации стратегии будут играть свободные экономические зоны, индустриальные парки и новые инфраструктурные проекты, способствующие росту промышленного и экспортного потенциала страны.
По словам министра, только за 2024 год Узбекистану удалось привлечь $35 миллиардов прямых иностранных инвестиций — в десять раз больше, чем в 2017 году. Это стало результатом комплексных реформ в инвестиционной политике, улучшения делового климата и расширения сотрудничества с международными партнёрами.
Особое внимание в стратегическом плане развития уделяется регионам с высоким экономическим потенциалом. В частности, в Джизакской области уже реализуются крупные проекты в сферах промышленности, энергетики и логистики. Ожидается, что такие инициативы станут локомотивом для создания новых рабочих мест, увеличения налоговых поступлений и повышения общего уровня жизни населения.
Правительство подчёркивает, что реализация этих планов требует системной поддержки со стороны всех уровней управления, а также тесного взаимодействия с бизнесом и международными организациями.