O'zbekiston kelgusi yillar uchun ulkan iqtisodiy yo'nalishlarni belgilab berdi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratovning so'zlariga ko'ra, mamlakat 2030 yilga kelib eksport hajmini 45 milliard dollarga ikki baravar oshirish, shuningdek, yalpi ichki mahsulotni 200 milliard dollarga oshirish niyatida.
Belgilangan maqsadlarga erishish uchun hukumat ichki va xorijiy investitsiyalarni faol jalb qilishni, shuningdek mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishni jadallashtirishni rejalashtirmoqda. Strategiyani amalga oshirishda erkin iqtisodiy zonalar, sanoat parklari va mamlakatning sanoat va eksport salohiyatini oshirishga yordam beradigan yangi infratuzilma loyihalari muhim rol o'ynaydi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, faqat 2024 yilda O'zbekiston 35 milliard dollarlik to'g'ridan — to'g'ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga muvaffaq bo'ldi-bu 2017 yilga nisbatan o'n baravar ko'p. Bu investitsiya siyosatidagi keng qamrovli islohotlar, ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikni kengaytirish natijasi bo'ldi.
Strategik rivojlanish rejasida yuqori iqtisodiy salohiyatga ega mintaqalarga alohida e'tibor qaratilmoqda. Xususan, Jizzax viloyatida sanoat, energetika va logistika sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Bunday tashabbuslar yangi ish o'rinlari yaratish, soliq tushumlarini ko'paytirish va aholining umumiy turmush darajasini oshirish uchun Lokomotiv bo'lishi kutilmoqda.
Hukumat ushbu rejalarni amalga oshirish boshqaruvning barcha darajalaridan tizimli qo'llab-quvvatlashni, shuningdek, biznes va xalqaro tashkilotlar bilan yaqin hamkorlikni talab qilishini ta'kidlaydi.

Uzbekistan has outlined ambitious economic targets for the coming years. According to the Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov, the country intends to double the volume of exports to $45 billion by 2030, as well as increase the gross domestic product to $200 billion.
To achieve these goals, the government plans to actively attract both domestic and foreign investment, as well as accelerate the development of the regional economy. An important role in the implementation of the strategy will be played by free economic zones, industrial parks and new infrastructure projects that contribute to the growth of the country's industrial and export potential.
According to the minister, in 2024 alone, Uzbekistan managed to attract $35 billion in foreign direct investment — ten times more than in 2017. This was the result of comprehensive reforms in investment policy, improving the business climate and expanding cooperation with international partners.
The strategic development plan pays special attention to regions with high economic potential. In particular, major projects in the fields of industry, energy and logistics are already being implemented in Jizzakh region. It is expected that such initiatives will become the engine for creating new jobs, increasing tax revenues and improving the overall standard of living of the population.
The Government emphasizes that the implementation of these plans requires systematic support from all levels of government, as well as close cooperation with business and international organizations.