Toshkentda Osiyo va Yevropa ishlab chiqaruvchilar assotsiatsiyasi (EOPAIA), O'zbekiston vazirliklari va ishbilarmon doiralar vakillari o'rtasida ishchi uchrashuv bo'lib o'tdi, unda respublika hududida dunyoga mashhur brendlarning kontrakt mahsulotlarini ishlab chiqarishni joylashtirish istiqbollari muhokama qilindi. Yengil sanoat, kosmetika mahsulotlari va maishiy texnika sohalariga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv doirasida xorijiy hamkorlar O'zbekistonning ishlab chiqarish quvvatlariga, shuningdek, uning qulay geografik joylashuviga qiziqish bildirdilar. Mamlakat MDH, yaqin Sharq va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bozorlariga chiqish imkoniyatiga ega bo'lgan eksportga yo'naltirilgan ishlab chiqarishni tashkil etish uchun istiqbolli platforma sifatida qaraladi.
O'zbekiston o'z navbatida uchrashuv ishtirokchilariga sanoat sektorini rivojlantirish strategiyasi va tashqi investitsiyalarni rag'batlantirishga qaratilgan davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash choralarini taqdim etdi. Muhokama qilinayotgan mexanizmlar qatoriga soliq va bojxona imtiyozlarini berish, ishlab chiqarishni ro'yxatdan o'tkazishning soddalashtirilgan tartib-qoidalari va mahalliy brending va qadoqlashni rivojlantirish sohasidagi tashabbuslar kiradi.
Tomonlar, shuningdek, logistika, kadrlar bilan ta'minlash, shuningdek, barqaror ishlab chiqarish va atrof-muhitni sertifikatlash standartlarini joriy etish masalalariga to'xtalib o'tdilar. Uchrashuv yakunida muloqotni davom ettirish va aniq investitsiya bitimlarini ishlab chiqishni boshlash niyati bildirildi.
Bunday loyihalarni amalga oshirish O'zbekiston va xalqaro ishlab chiqaruvchilar o'rtasida sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirishga, "O'zbekistonda ishlab chiqarilgan" yorlig'i bilan mahsulot turlarini kengaytirishga, shuningdek, yangi ish o'rinlari yaratishga va mamlakat eksport salohiyatini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Tashkent hosted a working meeting between representatives of the Association of Asian and European Manufacturers (EOPAIA), ministries of Uzbekistan and business circles, where they discussed the prospects for placing contract production of products of well-known world brands on the territory of the republic. Special attention was paid to the areas of light industry, cosmetics and household appliances.
During the meeting, foreign partners expressed interest in Uzbekistan's production facilities, as well as its favorable geographical location. The country is considered as a promising platform for organizing export-oriented production with the possibility of entering the markets of the CIS countries, the Middle East and Southeast Asia.
Uzbekistan, in turn, presented to the participants of the meeting a strategy for the development of the industrial sector and state support measures aimed at stimulating external investment. Among the discussed mechanisms are the provision of tax and customs benefits, simplified procedures for registering production facilities, and initiatives in the development of local branding and packaging.
The parties also discussed issues of logistics, human resources, as well as the possible introduction of sustainable production standards and environmental certification. As a result of the meeting, the parties expressed their intention to continue the dialogue and start developing specific investment agreements.
It is expected that the implementation of such projects will contribute to deepening industrial cooperation between Uzbekistan and international manufacturers, expanding the range of products labeled “Made in Uzbekistan”, as well as creating new jobs and increasing the country's export potential.