Dier Mirzaahmedov O'zbekiston marketing assotsiatsiyasi raisi, 27 yillik tajribaga ega tadbirkor, mamlakatdagi marketing sanoatining asosiy dvigatellaridan biri. Bu "yil brendi" mukofoti, forum kabi flagman loyihalar ortida MAKON, festival TAF! va marketing haftaligi ADWEEK. Intervyuda u O'zbekiston diniy brendni yaratishi mumkinmi, brend qiymati biznesga qanday ta'sir qilishi va yaqin kelajakda O'zbekiston marketing assotsiatsiyasidan nimani kutish kerakligini aytib berdi.
Miley: O'zbekiston marketing assotsiatsiyasi ko'proq reklama yoki ta'sir haqida? Siz qanday" o'yin " qilyapsiz?
Dier Mirzaahmedov: Bizning asosiy maqsadimiz – birlashtirish. Marketing bilan yashaydiganlarni birlashtiring: marketologlar, biznes egalari, talabalar, hatto oddiy foydalanuvchilar. Biz o'sish, sanoat bilan maslahatlashish, qaysi darajada ekanligingizni tushunish uchun professional hamjamiyat yaratamiz. Tanlovlar, reytinglar, mukofotlar shou haqida emas. Bu diqqatga sazovor joylar haqida. Biz odam yolg'iz qolmasligini, tajriba, bilim, rahbarlarning fikriga ega bo'lishini xohlaymiz. Uni marketing hamjamiyatining bir qismiga aylantirish.
M: ya'ni, birlashma ta'sirdan muhimroqmi?
Dm: Marketologlarga ta'sir qilish qiyin, chunki ular o'zlari ta'sirni shakllantiradilar. Manipulyatorlarni manipulyatsiya qilish noshukur ishdir.
M: agar marketing bo'lmaganida, nima qilgan bo'lardingiz?
Dm: Menda ikkita oliy ma'lumot bor. Birinchi mutaxassislik arxitektura. Men mutaxassislik bo'yicha ishladim. Keyin reklamaga, keyin tashqi ko'rinishga o'tish bor edi. Reklama agentligini tashkil etdi. Biz marketing strategiyasi orqali muvaffaqiyatga erishdik. Men marketing qanday natija berayotganini ko'rdim va unga to'liq sho'ng'ib ketdim. Aytgancha, arxitekturada, marketingda bo'lgani kabi, siz odamlarni tushunishingiz kerak. Faqat u erda siz qulay joyni loyihalashtirasiz va bu erda foydali va jozibali mahsulotlar mavjud.
M: O'zbekistondagi eng Jasur marketing g'oyasini siz ta'kidlagan bo'lardingiz, ammo u o'q uzmadi?
Dm: Marketing va biznes-bu omon qolganlarning yo'nalishi. Ya'ni, agar g'oya otilmagan bo'lsa, unda u o'zgartirilmagan. Bundan tashqari, barchasi bozorga bog'liq: biron bir joyda g'oya talab qilinishi va jozibador bo'lishi mumkin, ammo biron bir joyda yo'q. Imkoniyatlarni ortiqcha baholashning hojati yo'q. Vakolatli strategiyani yaratishga arziydi. Eslashga loyiq bo'lgan har bir kishi tirik, sog'lom va rivojlanadi. Va muvaffaqiyatga erishmaganlar shunchaki marketingni yakunlamadilar.
M: limonad sotmoqchi bo'lgan 10 yoshli bolaga marketingni qanday tushuntirasiz?
Dm: O'n yoshli bolaga men shunday deyman: marketing – bu siz yaxshi biladigan, boshqa odamlar uchun foydali va yoqimli narsalarni qilish kabi.
M: MEN u gapirdi Sergey Lelikov bilan. U shunday dedi: "sizda Dier Mirzaahmedov bor – kelajakni haqiqatan ham ko'radigan odam. Unga g'amxo'rlik qiling! Menimcha, o'zbekistonlik tadbirkorlar unga qarashlari kerak, chunki u to'g'ri yo'nalishni belgilaydi, yangisiga intilayotgan ilg'or odamlarni to'playdi.
O'zingiz belgilagan yo'nalishni qanday tasvirlagan bo'lardingiz?
Dm: Mening yo'nalishim-munosib muvaffaqiyatlarni tan olish. Ular aytganidek, siz iste'dodlilarga yordam berishingiz kerak, iste'dodsizlarning o'zlari kurashadilar. Har doim muvaffaqiyatli va eng yaxshi natijalarni tan oladigan tizimni yaratadigan kishi bo'lishi kerak. Va marketing Assotsiatsiyasining barcha loyihalari mukofotlar va e'tiborni tarqatishdir.
Hind masali bor. Qisqasi, odamda ikkita bo'ri yashaydi. Yaxshi va yomon. Agar kimdir kimni yutishini so'rasangiz, javob oddiy-siz boqayotgan odam. Odamlar salbiy kayfiyatda bo'lsa, u tarqaladi. Aytgancha, unga ko'proq e'tibor beriladi. Ammo "ijobiy" tarqatadigan loyihalar birlikdir. Mana bizning vazifamiz – yaxshi bo'rini "boqish". Eng yaxshilari haqida gapiring. Misollarni ko'rsatish. Ularga qarash uchun. Shunday qilib, professionallik uchun so'rov yaratiladi.
M: O'zbekistonda Apple yoki Nike kabi jahon darajasidagi brendni yaratish imkoniyati bormi? Bu haqda qanday fikrdasiz?
Dm: Bir ma'noda, O'zbekiston allaqachon jahon darajasidagi brenddir. Bizda boy va taniqli madaniyat bor: o'zbek oshxonasi, o'rta asr me'morchiligi, ikat, kulolchilik, shuningdek, dunyoga mashhur shoir va olimlar. Bularning barchasi bizning milliy brendimizning noyob elementlari.
Ammo zamonaviy yutuqlar haqida gapiradigan bo'lsak, biz hali ham intilishimiz kerak. Haqiqatan ham innovatsion mahsulotlar va kuchli brendlarni yaratish uchun rivojlangan ijodiy muhit va keng ko'lamli ichki bozor zarur. Nike yoki iPhone qayerdan kelganini eslang-bu talab, resurslar va kengaytirish imkoniyatlari mavjud bo'lgan AQSh. Xitoyda xuddi shu voqea: ulkan bozor tez o'sishi va rivojlanishiga imkon beradi.
Bizda hali ham bozor kichikroq va ijodkorlik darajasi global standartlarga mos kelmaydi. Shunday qilib, bugungi kunda biz madaniy merosga va Markaziy Osiyo dunyoning eng rivojlangan va nufuzli mintaqalaridan biri bo'lgan davrga ko'proq tayanamiz. Ammo hozir sodir bo'layotgan o'zgarishlar umid baxsh etadi... ular O'zbekistonning yangi, kuchli brendini yaratish uchun poydevor qo'yishi mumkin.
M: tasavvur qilaylik, siz O'zbekistonni jahon bozorida targ'ib qilyapsiz. Marketolog sifatida nima qilgan bo'lardingiz?
Dm: Avvalo, men O'zbekistonda mavjud bo'lgan kuchli tomonlarga e'tibor qarataman.
Birinchisi, mehnatsevarlik. Dunyoda biz mehnatsevar, mehnatsevar odamlar millati sifatida tanilganmiz. Ikkinchisi-mehmondo'stlik. Mehmonlarga nisbatan bunday iliq va samimiy munosabat kamdan-kam uchraydi va bu haqiqatan ham yuqori baholanadi. Uchinchisi-madaniyat va xavfsizlikning yuqori darajasi. O'zbekiston eng tinch va xavfsiz davlatlardan biridir. Biz o'g'irlikdan qo'rqmasdan ko'chalarda xavfsiz yurishimiz mumkin. Jinoyatchilikdan shikoyat qilganlar Nyu-York, Rio-De-Janeyro yoki hatto Parijda sodir bo'layotgan voqealarga duch kelishmagan. Bizda odamlar mashinani qulfsiz qoldirishdan qo'rqmaydilar, bu juda ko'p narsani anglatadi.
Ushbu uchta fazilat (mehnatsevarlik, mehmondo'stlik va odob-axloq) asosida kuchli milliy brendni yaratish mumkin. Savol shundaki, uni qanday qilib chiroyli va to'g'ri qadoqlashni o'rganish kerak. Hozircha, afsuski, bu etarli emas.
M: ayting-chi, hozir qanday loyihalar ustida ishlayapsiz? Yaqin kelajakda nimani rejalashtirmoqdasiz?
Dm: Endi biz sakkizinchi "yil brendi" mukofotini tayyorlayapmiz, endi u shunday nomlanadi Brand Award Central Asia. Bu yil biz birinchi marta brendlar narxini hisoblash g'oyasini taqdim etamiz. Men buni tubdan muhim qadam deb bilaman.
Ko'pincha tadbirkorlar mashinalar, binolar, uskunalar bilan maqtanishadi. Ammo aslida biznesning mohiyati Marjada, qo'shimcha qiymatda. Bu mahsulotni qimmatroq sotishga imkon beradigan brend. Hech bo'lmaganda iPhone-ni oling: uning narxi chakana narx bilan taqqoslanmaydi. Asosiy foyda ishlab chiqarish pudratchilari emas, balki Apple-da qoladi. Bu brendning kuchi nimani anglatadi. Bizning maqsadimiz-o'zbek kompaniyalari ham o'z brendlarining qiymatini o'lchashni, ularning qaerdaligini va qaerda o'sishi mumkinligini tushunishni o'rganishdir.
Bundan tashqari, oktyabr oyida Toshkent reklama festivali bo'lib o'tadi — TAF!. Birinchi marta xalqaro formatda.
Biz marketing assotsiatsiyasi doirasida bir qator loyihalarni amalga oshirmoqdamiz – MDHdagi eng yirik yuridik shaxslar. Bizning 200 dan ortiq sheriklarimiz bor va hamma biz bilan ixtiyoriy ravishda, davlat yordamisiz – kraudfandingda ishlaydi.
Bu bizning g'ururimiz. Biz boshqa sanoat birlashmalari uchun benchmarkga aylandik va tadbirlarimiz mintaqadagi eng katta va eng nufuzli tadbirlardan biri sifatida tan olingan. Keyingi ikki yil ichida biz faol kengayishni rejalashtirmoqdamiz va mamnuniyat bilan barchani tadbirlarimizga taklif qilamiz.
M: va hali ham faqat rejalarda bo'lgan ulkan loyiha bormi? Balki shaxsiymi?
Dm: Ha, bor. Biz biznes egalari uchun marketing kitobini tayyorlayapmiz. Ko'pincha marketing mavhum va tushunarsiz narsa sifatida qabul qilinadi. Kimdir uni reklama bilan, kimdir PR bilan aralashtirib yuboradi. Ammo bu kengroq soha.
Biz tadbirkorlar marketing haqida so'raydigan 20 ta eng keng tarqalgan savollarni to'pladik va ularga amaliy va tushunarli javoblar berdik. Kitob o'zbek tilida yozilgan. Har bir masala qanday ishlashini aniq ko'rsatish uchun mahalliy yoki xalqaro amaliyotdan olingan ish bilan birga keladi.
Kitobda o'quvchiga marketingda o'z bilim darajasini baholashga yordam beradigan testlar bo'ladi. Muhimi, bu tarjima emas, balki asl nashr. O'zbek tilida marketing bo'yicha deyarli sifatli adabiyotlar mavjud emas. Biz rus yoki ingliz tilini o'qimaganlarga bilimga kirish huquqini bermoqchimiz. Kitob allaqachon yakuniy bosqichda. Biz uni iyun oyiga qadar chiqarishni rejalashtirmoqdamiz.

Диер Мирзаахмедов – председатель Маркетинговой Ассоциации Узбекистана, предприниматель с 27-летним стажем, один из главных двигателей маркетинговой индустрии в стране. Он стоит за такими флагманскими проектами, как премия «Бренд года», форум MAKON, фестиваль TAF! и маркетинговая неделя ADWEEK. В интервью он рассказал, может ли Узбекистан создать культовый бренд, как стоимость бренда влияет на бизнес и что ждать от Маркетинговой Ассоциации Узбекистана в ближайшее время.
Майли: Маркетинговая ассоциация Узбекистана – это больше про продвижение или про влияние? Какую «игру» вы ведете?
Диер Мирзаахмедов: Наша главная цель – объединять. Объединять тех, кто живет маркетингом: маркетологов, владельцев бизнеса, студентов, даже простых пользователей. Мы создаем профессиональное сообщество, в котором можно расти, сверяться с отраслью, понимать, на каком ты уровне. Конкурсы, рейтинги, премии – это не про шоу. Это про ориентиры. Мы хотим, чтобы человек не оставался один, чтобы у него был доступ к опыту, знаниям, к мнению лидеров. Чтобы он стал частью маркетингового комьюнити.
М: То есть объединение важнее влияния?
ДМ: На маркетологов сложно влиять, потому что они сами формируют влияние. Манипулировать манипуляторами – неблагодарное занятие.
М: Если бы не маркетинг, чем бы вы занимались?
ДМ: У меня два высших образования. Первая специальность – архитектура. Я работал по специальности. Потом был переход в рекламу, затем – наружка. Создал рекламное агентство. Успеха мы добились благодаря маркетинговой стратегии. Я увидел, как маркетинг дает результат и полностью в него погрузился. Кстати, в архитектуре, как и в маркетинге, нужно понимать людей. Только там ты проектируешь удобное пространство, а здесь полезные и привлекательные продукты.
М: Какую самую смелую маркетинговую идею в Узбекистане вы бы отметили, но она не выстрелила?
ДМ: Маркетинг и бизнес – это направление выживших. То есть, если идея не выстрелила, значит ее не доработали. Также все зависит от рынка: где-то идея может быть востребована и привлекательна, а где-то нет. Не нужно переоценивать возможности. Стоит строить грамотную стратегию. Все, кто достоин того, чтобы их вспоминали – живы, здоровы и развиваются. А те, у кого не получилось, просто не доработали маркетинг.
М: Как бы вы объясняли маркетинг 10-летнему ребенку, который хочет продавать лимонад?
ДМ: Десятилетнему ребенку я бы сказал так: маркетинг – это как сделать то, что ты хорошо умеешь, полезным и приятным для других людей.
М: Я говорила с Сергеем Леликовым. Он сказал следующее: «У вас есть Диер Мирзаахмедов – человек, который действительно видит будущее. Берегите его! Я думаю, узбекским предпринимателям нужно на него равняться, потому что он задает правильное направление, собирает прогрессивных людей, которые стремятся к новому».
Как бы вы сами описали направление, которое задаете?
ДМ: Мое направление – это признание успехов достойных. Как говорят, надо помогать талантливым, неталантливые сами пробьются. Всегда должен быть тот, кто создает систему, которая признает успешные и лучшие результаты. И все проекты Маркетинговой Ассоциации – это раздача наград и внимания.
Есть индейская притча. Если коротко, в человеке живут два волка. Добрый и злой. Если спросить кто кого побеждает, ответ прост – тот, кого ты кормишь. Когда люди настроены на негатив, он и распространяется. На него, кстати, больше внимания обращают. А вот проектов, которые распространяют «позитивное» – единицы. Вот наша задача – «кормить» доброго волка. Рассказывать о лучших. Показывать примеры. Чтобы на них равнялись. Чтобы создавался запрос на профессионализм.
М: Есть ли у Узбекистана шанс создать бренд мирового уровня – такой же культовый, как Apple или Nike? Что вы об этом думаете?
ДМ: В каком-то смысле Узбекистан уже бренд мирового уровня. У нас богатая и узнаваемая культура: узбекская кухня, средневековая архитектура, икат, керамика, а также всемирно известные поэты и ученые. Все это – уникальные элементы нашего национального бренда.
Но если говорить о современных достижениях, нам еще есть куда стремиться. Чтобы создавать действительно инновационные продукты и сильные бренды, необходима развитая креативная среда и масштабный внутренний рынок. Вспомним, откуда вышли Nike или iPhone – это США, где есть спрос, ресурсы и возможности для масштабирования. В Китае та же история: огромный рынок позволяет быстро расти и развиваться.
У нас пока рынок меньше, и уровень креативности не дотягивает до глобальных стандартов. Поэтому сегодня мы в большей степени опираемся на культурное наследие и ту эпоху, когда Центральная Азия была одним из самых развитых и влиятельных регионов мира. Но перемены, которые происходят сейчас, вселяют надежду… возможно, они заложат фундамент для создания нового, сильного бренда Узбекистана.
М: Представим, что именно вы продвигаете Узбекистан на мировом рынке. Что бы вы сделали как маркетолог?
ДМ: В первую очередь, я бы сосредоточился на сильных сторонах, которые уже есть у Узбекистана.
Первое – это трудолюбие. В мире нас знают как нацию усердных, трудолюбивых людей. Второе – гостеприимство. Такое теплое и искреннее отношение к гостям – редкость, и это действительно высоко ценится. Третье – высокий уровень культуры и безопасности. Узбекистан – одна из самых спокойных и безопасных стран. У нас можно спокойно гулять по улицам, не опасаясь краж. Те, кто жалуется на преступность, просто не сталкивались с тем, что происходит в Нью-Йорке, Рио-де-Жанейро или даже Париже. У нас люди не боятся оставить машину незапертой, что о многом говорит.
На базе этих трех качеств (трудолюбие, гостеприимство и порядочность) можно выстроить сильный национальный бренд. Вопрос только в том, чтобы научиться это красиво и грамотно упаковывать. Пока, к сожалению, этого не хватает.
М: Расскажите, над какими проектами работаете сейчас? Что планируете в ближайшее время?
ДМ: Сейчас мы готовим восьмую по счету премию «Бренд года», которая теперь называется Brand Award Central Asia. В этом году впервые представим идею подсчета стоимости брендов. Я считаю это принципиально важным шагом.
Часто предприниматели хвастаются машинами, зданиями, оборудованием. Но в действительности суть бизнеса – в марже, в добавочной стоимости. Именно бренд позволяет продавать продукт дороже. Взять хотя бы iPhone: его себестоимость несопоставима с розничной ценой. Основная прибыль остается у Apple, а не у производственных подрядчиков. Вот что значит сила бренда. Наша цель – чтобы и узбекские компании научились измерять стоимость своих брендов, понимать, где они находятся, и куда могут расти.
Кроме того, в октябре пройдет Ташкентский фестиваль рекламы — TAF!. Впервые в международном формате.
Мы реализуем ряд проектов в рамках Маркетинговой Ассоциации – самой крупной по числу юридических лиц в СНГ. У нас более 200 партнеров, и все работают с нами добровольно, без господдержки – на краудфандинге.
Это наш предмет гордости. Мы стали бенчмарком для других отраслевых ассоциаций, а наши мероприятия признаны одними из самых масштабных и влиятельных в регионе. В ближайшие два года планируем активную экспансию и, с удовольствием, приглашаем всех на наши события.
М: А есть какой-то амбициозный проект, который пока только в планах? Может, личный?
ДМ: Да, есть. Мы готовим к выпуску книгу по маркетингу для владельцев бизнеса. Часто маркетинг воспринимается как что-то абстрактное и непонятное. Кто-то путает его с рекламой, кто-то с PR. А ведь это более широкая сфера.
Мы собрали 20 самых частых вопросов, которые предприниматели задают о маркетинге, и дали на них практичные и понятные ответы. Книга написана на узбекском языке. К каждому вопросу прилагается кейс из локальной или международной практики, чтобы наглядно показать, как это работает.
В книге будут тесты, которые помогут читателю оценить собственный уровень знаний в маркетинге. Важно, что это не перевод, а оригинальное издание. На узбекском языке по маркетингу почти нет качественной литературы. Мы хотим дать доступ к знаниям тем, кто не читает по-русски или по-английски. Книга уже в финальной стадии. Планируем ее выпуск к июню.