Germaniyalik Atelier BRÜCKNER arxitektura byurosi Yaponiyaning Osaka shahrida bo'lib o'tadigan Expo 2025 Jahon ko'rgazmasi doirasida quriladigan O'zbekiston milliy paviloni konsepsiyasini taqdim etdi. Pavilonning asosiy me'moriy qiyofasi buyuk ipak yo'lining tarixiy merosidan ilhomlangan-u mehmondo'stlik, savdo va madaniy almashinuvni anglatuvchi karvonsaroy shaklida bo'ladi.
Pavilonning ichki maydoni an'anaviy me'moriy motivlar va zamonaviy multimedia texnologiyalarini birlashtiradi. 360 darajali panoramik ekspozitsiya Markaziy element bo'lib, tashrif buyuruvchilarni O'zbekistonning tabiiy boyligi, tarixi, madaniyati, innovatsion va iqtisodiy salohiyati bilan tanishtiradi. Ekspozitsiya immersiv o'zaro ta'sir formatiga moslashtirilib, tomoshabinlarga nafaqat tomosha qilish, balki mamlakat atmosferasiga sho'ng'ish imkonini beradi.
Kontseptsiya yaratuvchilari pavilon nafaqat Expo 2025 ko'rgazmasida O'zbekistonning vizual ramzi bo'lishini, balki mamlakatning ochiq muloqot, barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlikka intilishini ham ta'kidlaydi. Ekologiya va madaniy merosni saqlash mavzusiga alohida e'tibor qaratiladi.
Ko'rgazma yakunida pavilyon demontaj qilinadi va Toshkentda madaniy va ko'rgazma maydoni sifatida o'rnatiladi. Uning alohida arxitektura va ekspozitsiya elementlaridan mintaqaviy va xalqaro taqdimotlarda foydalanish rejalashtirilgan bo'lib, bu loyihaning umrini uzaytiradi va O'zbekiston milliy brendining jahon sahnasidagi qismi sifatida ramziy ahamiyatini saqlab qoladi.

Архитектурное бюро ATELIER BRÜCKNER из Германии представило концепцию национального павильона Узбекистана, который будет возведён в рамках Всемирной выставки Expo 2025 в японском городе Осака. Основной архитектурный образ павильона вдохновлён историческим наследием Великого шёлкового пути — он будет выполнен в виде караван-сарая, символизирующего гостеприимство, торговлю и культурный обмен.
Внутреннее пространство павильона объединит традиционные архитектурные мотивы и современные мультимедийные технологии. Центральным элементом станет панорамная 360-градусная экспозиция, которая познакомит посетителей с природным богатством, историей, культурой, инновационным и экономическим потенциалом Узбекистана. Экспозиция будет адаптирована под формат иммерсивного взаимодействия, позволяя зрителям не просто наблюдать, а погрузиться в атмосферу страны.
Создатели концепции подчёркивают, что павильон станет не только визуальным символом Узбекистана на Expo 2025, но и выразит стремление страны к открытому диалогу, устойчивому развитию и международному сотрудничеству. Особое внимание будет уделено теме экологии и сохранения культурного наследия.
По завершении выставки павильон будет демонтирован и установлен в Ташкенте в качестве культурного и выставочного пространства. Его отдельные архитектурные и экспозиционные элементы планируется использовать в региональных и международных презентациях, что позволит продлить жизнь проекта и сохранить его символическое значение как части национального бренда Узбекистана на мировой арене.