Germaniyalik Atelier BRÜCKNER arxitektura byurosi Yaponiyaning Osaka shahrida bo'lib o'tadigan Expo 2025 Jahon ko'rgazmasi doirasida quriladigan O'zbekiston milliy paviloni konsepsiyasini taqdim etdi. Pavilonning asosiy me'moriy qiyofasi buyuk ipak yo'lining tarixiy merosidan ilhomlangan-u mehmondo'stlik, savdo va madaniy almashinuvni anglatuvchi karvonsaroy shaklida bo'ladi.
Pavilonning ichki maydoni an'anaviy me'moriy motivlar va zamonaviy multimedia texnologiyalarini birlashtiradi. 360 darajali panoramik ekspozitsiya Markaziy element bo'lib, tashrif buyuruvchilarni O'zbekistonning tabiiy boyligi, tarixi, madaniyati, innovatsion va iqtisodiy salohiyati bilan tanishtiradi. Ekspozitsiya immersiv o'zaro ta'sir formatiga moslashtirilib, tomoshabinlarga nafaqat tomosha qilish, balki mamlakat atmosferasiga sho'ng'ish imkonini beradi.
Kontseptsiya yaratuvchilari pavilon nafaqat Expo 2025 ko'rgazmasida O'zbekistonning vizual ramzi bo'lishini, balki mamlakatning ochiq muloqot, barqaror rivojlanish va xalqaro hamkorlikka intilishini ham ta'kidlaydi. Ekologiya va madaniy merosni saqlash mavzusiga alohida e'tibor qaratiladi.
Ko'rgazma yakunida pavilyon demontaj qilinadi va Toshkentda madaniy va ko'rgazma maydoni sifatida o'rnatiladi. Uning alohida arxitektura va ekspozitsiya elementlaridan mintaqaviy va xalqaro taqdimotlarda foydalanish rejalashtirilgan bo'lib, bu loyihaning umrini uzaytiradi va O'zbekiston milliy brendining jahon sahnasidagi qismi sifatida ramziy ahamiyatini saqlab qoladi.

Architectural firm ATELIER BRÜCKNER from Germany presented the concept of the national pavilion of Uzbekistan, which will be built as part of the World Exhibition Expo 2025 in Osaka, Japan. The main architectural image of the pavilion is inspired by the historical heritage of the Great Silk Road — it will be made in the form of a caravanserai, symbolizing hospitality, trade and cultural exchange.
The interior space of the pavilion will combine traditional architectural motifs and modern multimedia technologies. The central element will be a 360-degree panoramic exhibition that will introduce visitors to the natural wealth, history, culture, innovation and economic potential of Uzbekistan. The exhibition will be adapted to the format of immersive interaction, allowing viewers not just to observe, but to immerse themselves in the atmosphere of the country.
The creators of the concept emphasize that the pavilion will become not only a visual symbol of Uzbekistan at Expo 2025, but also express the country's desire for open dialogue, sustainable development and international cooperation. Special attention will be paid to the topic of ecology and preservation of cultural heritage.
At the end of the exhibition, the pavilion will be dismantled and installed in Tashkent as a cultural and exhibition space. Its individual architectural and exhibition elements are planned to be used in regional and international presentations, which will extend the life of the project and preserve its symbolic significance as part of the national brand of Uzbekistan on the world stage.