O'zbekiston Bahrayn Qirolligiga birinchi Favqulodda va Muxtor elchisini rasman tayinladi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati ma'lum qildi. Ushbu qadam ikki mamlakat o'rtasidagi diplomatik munosabatlarni rivojlantirishning yangi bosqichini boshlab berdi va O'zbekistonning Fors ko'rfazi mamlakatlaridagi tashqi siyosiy ishtirokini kengaytirish yo'lidagi muhim bosqich bo'ldi.
Tayinlangan elchi siyosiy muloqotni chuqurlashtirish, iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va Toshkent va Manama o'rtasida madaniy almashinuvni rivojlantirish vazifasini bajaradi. Savdo, investitsiyalar, turizm, ta'lim va energetika sohalaridagi hamkorlik masalalariga alohida e'tibor qaratiladi.
Bugungi kunga qadar O'zbekiston va Bahrayn o'rtasidagi hamkorlik asosan xalqaro tashkilotlar va ko'p tomonlama diplomatik formatlar doirasida amalga oshirilgan. Manamada to'laqonli diplomatik missiyaning ochilishi yanada faol va tizimli ikki tomonlama ishlarga, jumladan, qo'shma tashabbuslarni muvofiqlashtirish, ishbilarmonlik aloqalarini qo'llab-quvvatlash, Bahraynda joylashgan o'zbek fuqarolarining huquq va manfaatlarini himoya qilishga o'tish imkonini beradi.
Tashqi ishlar vazirligi ushbu tayinlash O'zbekistonning xalqaro hamkorlikni har tomonlama kengaytirish va yaqin Sharq davlatlari bilan o'zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan yo'nalishini aks ettirishini ta'kidlaydi.

Узбекистан официально назначил своего первого Чрезвычайного и Полномочного Посла в Королевство Бахрейн. Об этом сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Республики Узбекистан. Данный шаг ознаменовал собой начало нового этапа в развитии дипломатических отношений между двумя странами и стал важной вехой на пути к расширению внешнеполитического присутствия Узбекистана в странах Персидского залива.
Назначенный посол будет выполнять миссию по углублению политического диалога, укреплению экономических связей и продвижению культурного обмена между Ташкентом и Манамой. Особое внимание будет уделяться вопросам сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, туризма, образования и энергетики.
До настоящего времени взаимодействие между Узбекистаном и Бахрейном осуществлялось преимущественно в рамках международных организаций и многосторонних дипломатических форматов. Открытие полноценной дипломатической миссии в Манаме позволит перейти к более активной и системной двусторонней работе, включая координацию совместных инициатив, поддержку деловых контактов, а также защиту прав и интересов узбекских граждан, находящихся в Бахрейне.
Министерство иностранных дел подчеркивает, что это назначение отражает курс Узбекистана на всестороннее расширение международного сотрудничества и развитие взаимовыгодных партнёрств с государствами Ближнего Востока.