16 aprel kuni Hindistonning Pune shahridagi aundh xalqaro o'quv bazasida O'zbekiston va Hindiston qurolli kuchlarining Do'stlik-2025 qo'shma o'quv mashg'ulotlari boshlandi. O'zbekiston mudofaa vazirligining axborot va ommaviy kommunikatsiyalar departamenti xabar berishicha, o'quv mashg'ulotlari 2019 yildan beri o'tkazilib kelinmoqda va ikki mamlakat o'rtasidagi harbiy hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga qaratilgan.
Ochilish marosimida O'zbekiston va Hindiston harbiy delegatsiyalari vakillari ishtirok etdi. Tadbir davomida bunday qo'shma mashqlar harbiy sohadagi ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga, shuningdek, harbiy xizmatchilarning tayyorgarlik darajasini oshirishga xizmat qilishi ta'kidlandi.
Mashqlar 28 aprelgacha davom etadi va har ikki mamlakat qo'shinlari o'rtasidagi o'zaro munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan turli bosqichlarni o'z ichiga oladi.

16 апреля на международной учебной базе «Аундх» в городе Пуна (Индия) стартовали совместные учения вооруженных сил Узбекистана и Индии «Дустлик-2025». Как сообщает Департамент информации и массовых коммуникаций Министерства обороны Узбекистана, учения проводятся с 2019 года и направлены на развитие и укрепление военного сотрудничества между двумя странами.
На торжественной церемонии открытия присутствовали представители военных делегаций Узбекистана и Индии. В ходе мероприятия было подчеркнуто, что такие совместные учения способствуют укреплению двусторонних отношений в военной области, а также повышению уровня подготовки военнослужащих.
Учения продлятся до 28 апреля и будут включать различные этапы, направленные на улучшение взаимодействия между армиями обеих стран.