O'zbekiston Vengriya kompaniyalarini kam quvvatli atom elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirishda texnik yordam ko'rsatishga jalb qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda "O'zatom" atom energetikasini rivojlantirish agentligi matbuot xizmati ma'lum qildi.
O'zbekiston delegatsiyasining Budapeshtga ishchi tashrifi doirasida tegishli kelishuvga erishildi. Vengriya energetika va iqlim masalalari bo'yicha davlat kotibi Attila Shtayner, shuningdek, atom sanoatining yetakchi kompaniyalari vakillari bilan muzokaralar davomida hamkorlikning asosiy jihatlari muhokama qilindi.
Asosiy e'tibor atom elektr stansiyasini loyihalash va qurishda texnik ko'maklashish masalalariga, shu jumladan suv ta'minoti va sovutish sohasidagi mumkin bo'lgan yechimlarga qaratildi. Shuningdek, O'zbekiston tomoni Vengriya yadroviy obyektlardan foydalanish tajribasini o'rganish, sanoat quruq sovutish tizimlariga xizmat ko'rsatishning zamonaviy texnologiyalari va yondashuvlarini qo'llashga qiziqish bildirdi.
Vengriya bilan hamkorlik O'zbekistonga o'zining atom energetikasi infratuzilmasini yaratishda ilg'or xalqaro amaliyotlardan foydalanish imkonini berishi kutilmoqda.

Узбекистан планирует привлечь венгерские компании к оказанию технической помощи в реализации проекта по строительству атомной электростанции малой мощности. Об этом сообщила пресс-служба Агентства по развитию атомной энергетики «Узатом».
Соответствующая договоренность была достигнута в рамках рабочего визита узбекской делегации в Будапешт. В ходе переговоров с государственным секретарем Венгрии по вопросам энергетики и климата Аттилой Штайнером, а также с представителями ведущих компаний атомной отрасли, были обсуждены ключевые аспекты возможного сотрудничества.
Основное внимание стороны уделили вопросам технического содействия в проектировании и строительстве атомной электростанции, в том числе возможным решениям в сфере водоснабжения и охлаждения. Также узбекская сторона выразила заинтересованность в изучении венгерского опыта эксплуатации ядерных объектов, применении современных технологий и подходов к обслуживанию систем промышленного сухого охлаждения.
Ожидается, что сотрудничество с Венгрией позволит Узбекистану использовать передовые международные практики при создании собственной атомной энергетической инфраструктуры.