2025 yil 15 aprel kuni Toshkentda O'zbekiston va Turkiya Respublikasi o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'yicha hukumatlararo komissiya doirasida ishchi guruh yig'ilishi bo'lib o'tdi. Uchrashuv iqtisodiyot va investitsiyalar sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga bag'ishlandi.
O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati xabar berishicha, yig'ilish davomida tomonlar o'zaro savdo hajmini oshirish, investitsiya hamkorligini oshirish istiqbollari, shuningdek, iqtisodiyotning muhim tarmoqlarida yangi qo'shma loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini batafsil muhokama qildilar.
Transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirish, agrar sektorni modernizatsiya qilish, shuningdek, ikki davlat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash masalalariga alohida e'tibor qaratildi. Ta'kidlanishicha, ishbilarmonlik muloqotini faollashtirish va tajriba almashish O'zbekiston va Turkiya o'rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirish uchun asos bo'ladi.
Yig'ilish yakunlari bo'yicha tomonlar iqtisodiy aloqalarni kengaytirishdan o'zaro manfaatdorligini tasdiqladilar va barqaror o'sish va rivojlanish manfaatlari yo'lida yanada konstruktiv muloqotga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

15 апреля 2025 года в Ташкенте прошло заседание рабочей группы в рамках Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Турецкой Республикой. Встреча была посвящена углублению двустороннего взаимодействия в сфере экономики и инвестиций.
Как сообщили в пресс-службе Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан, в ходе заседания стороны детально обсудили перспективы увеличения объёмов взаимной торговли, наращивания инвестиционного сотрудничества, а также возможности реализации новых совместных проектов в ключевых секторах экономики.
Особое внимание было уделено вопросам развития транспортной и энергетической инфраструктуры, модернизации аграрного сектора, а также дальнейшему укреплению связей между деловыми кругами двух государств. Отмечено, что активизация делового диалога и обмен опытом станут основой для углубления стратегического партнёрства между Узбекистаном и Турцией.
По итогам заседания стороны подтвердили обоюдную заинтересованность в расширении экономических связей и выразили готовность к дальнейшему конструктивному диалогу в интересах устойчивого роста и развития.