Ilgari, ushbu sertifikatni olish uchun xodimlar tegishli organlarga shaxsan murojaat qilishlari kerak edi. Bu vaqt talab qildi va qo'shimcha kuch talab qildi. Endi jarayon ancha soddalashtirildi-hujjatni istalgan vaqtda uydan chiqmasdan olish mumkin.
Qaysi tashkilotlar yangi tartibga kiradi?
Quyidagi tuzilmalar xodimlari onlayn sertifikat olish huquqiga ega bo'lishdi:
- Ichki ishlar vazirligi;
- Favqulodda vaziyatlar vazirliklari;
- Mudofaa vazirligi;
- Davlat bojxona qo'mitasi;
Milliy gvardiya.
Raqamli mexanizmni joriy etish Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 20-noyabrdagi 612-sonli qarori tufayli amalga oshirildi. Hujjatga ko'ra, sertifikat bepul taqdim etiladi, bu esa huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun qo'shimcha xarajatlar zarurligini istisno qiladi.
Sertifikat olish uchun yagona davlat portaliga kirish va tegishli xizmatdan foydalanish kifoya. Jarayon bir necha daqiqa davom etadi, bu sizga kerakli ma'lumotlarni olishni osonlashtiradi va byurokratik kechikishlarning oldini oladi.

Employees of paramilitary state organizations of Uzbekistan can now receive information about the state of their pension account online through a single interactive state portal my.gov.uz.
Previously, employees had to contact the relevant authorities in person to obtain this certificate. This was time-consuming and required extra effort. Now the process is much easier — you can get the document at any time, without leaving your home.
Which organizations fall under the new order?
Employees of the following agencies have been granted the right to receive an online certificate::
- Ministry of Internal Affairs;
- Ministries of Emergency Situations;
- Ministry of Defense;
– State Customs Committee;
"The National Guard.
The implementation of the digital mechanism was made possible by Cabinet Resolution No. 612 of November 20, 2023. According to the document, the certificate is provided free of charge, which eliminates the need for additional expenses for law enforcement officers.
To get help, just log in to the Unified State Portal and use the corresponding service. The process takes only a few minutes, which makes it easier to get the necessary information and avoid bureaucratic delays.