"Ayollar rahbarlari maktabi" dasturi doirasida "davlat xizmatidagi ayol rahbarlar: yangi imkoniyatlar va istiqbollar" forumi bo'lib o'tdi.
To'rtinchi mavsum yakunlari
Forumda to'rtinchi mavsum bitiruvchilariga dastur yakunlanganligi to'g'risida sertifikatlar topshirildi. Tadbirda xalqaro va mahalliy tashkilotlar vakillari, diplomatik missiyalar xodimlari, xorijiy ekspertlar, dastur tinglovchilari, jurnalistlar, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Forumning asosiy maqsadi to'rtinchi mavsumni yakunlash va davlat davlat xizmati tizimida gender tengligini muhokama qilish edi.
Forumning asosiy mavzulari
Muhokamalar davomida oila va ayollarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha davlat siyosatining asosiy masalalari, ushbu tashabbuslarda o'rta va quyi darajadagi rahbar ayollarning roli, ayollarning siyosiy jarayonlarda ishtirok etishi va davlat xizmatida gender tengligini ta'minlash masalalari ko'rib chiqildi.
Ma'ruzachilar orasida etakchi mutaxassislar ham bor edi:
- Seren Guven, BMTning O'zbekistondagi ayollar vakolatxonasi milliy dasturi menejeri "davlat xizmatidagi gender tengligi: xalqaro standartlar va zamonaviy tendentsiyalar"ma'ruzasini taqdim etdi.
- Kamola Sobirova, raqamli texnologiyalar vazirining maslahatchisi, "ayollar rahbarlari va IT: davlat boshqaruvidagi innovatsion yechimlar"mavzusida so'zladi.
Forum ishtirokchilari strategik fikrlash, tadbirkorlik ko'nikmalari, moliyaviy savodxonlik, tizimli tahlil, sun'iy intellektni loyihalarda qo'llash va muammolarni maqsadli hal qilishni muhokama qildilar.
To'rtinchi mavsum bitiruvchilari
Bu yil dastur yuqori kasbiy salohiyatga ega va islohotlarni amalga oshirishda faol ishtirok etayotgan 100 nafar ayol tomonidan muvaffaqiyatli yakunlandi.

Within the framework of the "School of Women Leaders" program, the forum "Women Leaders in Public Service: new opportunities and prospects" was held, timed to the end of the fourth season of the initiative.
Results of the fourth season
At the forum, graduates of the fourth season were awarded certificates of completion of the program. The event was attended by representatives of international and local organizations, employees of diplomatic missions, foreign experts, listeners of the program, journalists, as well as representatives of ministries and departments.
The main purpose of the forum was to summarize the results of the fourth season and discuss gender equality in the public civil service system.
Main forum topics
During the discussions, key issues of state policy to support families and women, the role of middle and lower-level women leaders in these initiatives, women's participation in political processes and ensuring gender equality in the civil service were discussed.
Leading experts were among the speakers:
- Seren GuvenThe National Program Manager of the United Nations Women's Office in Uzbekistan presented the report "Gender Equality in Public Service: international standards and current trends".
- Kamola SobirovaAdvisor to the Minister of Digital Technologies, spoke on the topic "Women leaders and IT: innovative solutions in public administration".
The forum participants discussed the development of strategic thinking, entrepreneurial skills, financial literacy, system analysis, the use of artificial intelligence in projects and targeted problem solving.
Graduates of the fourth season
This year, the program was successfully completed by 100 women with high professional potential and active participation in the implementation of reforms.