"Ayollar rahbarlari maktabi" dasturi doirasida "davlat xizmatidagi ayol rahbarlar: yangi imkoniyatlar va istiqbollar" forumi bo'lib o'tdi.
To'rtinchi mavsum yakunlari
Forumda to'rtinchi mavsum bitiruvchilariga dastur yakunlanganligi to'g'risida sertifikatlar topshirildi. Tadbirda xalqaro va mahalliy tashkilotlar vakillari, diplomatik missiyalar xodimlari, xorijiy ekspertlar, dastur tinglovchilari, jurnalistlar, vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdi.
Forumning asosiy maqsadi to'rtinchi mavsumni yakunlash va davlat davlat xizmati tizimida gender tengligini muhokama qilish edi.
Forumning asosiy mavzulari
Muhokamalar davomida oila va ayollarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha davlat siyosatining asosiy masalalari, ushbu tashabbuslarda o'rta va quyi darajadagi rahbar ayollarning roli, ayollarning siyosiy jarayonlarda ishtirok etishi va davlat xizmatida gender tengligini ta'minlash masalalari ko'rib chiqildi.
Ma'ruzachilar orasida etakchi mutaxassislar ham bor edi:
- Seren Guven, BMTning O'zbekistondagi ayollar vakolatxonasi milliy dasturi menejeri "davlat xizmatidagi gender tengligi: xalqaro standartlar va zamonaviy tendentsiyalar"ma'ruzasini taqdim etdi.
- Kamola Sobirova, raqamli texnologiyalar vazirining maslahatchisi, "ayollar rahbarlari va IT: davlat boshqaruvidagi innovatsion yechimlar"mavzusida so'zladi.
Forum ishtirokchilari strategik fikrlash, tadbirkorlik ko'nikmalari, moliyaviy savodxonlik, tizimli tahlil, sun'iy intellektni loyihalarda qo'llash va muammolarni maqsadli hal qilishni muhokama qildilar.
To'rtinchi mavsum bitiruvchilari
Bu yil dastur yuqori kasbiy salohiyatga ega va islohotlarni amalga oshirishda faol ishtirok etayotgan 100 nafar ayol tomonidan muvaffaqiyatli yakunlandi.

В рамках программы «Школа женщин-руководителей» состоялся форум «Женщины-руководители в государственной службе: новые возможности и перспективы», приуроченный к завершению четвёртого сезона инициативы.
Итоги четвёртого сезона
На форуме выпускницам четвёртого сезона вручили сертификаты о завершении программы. В мероприятии участвовали представители международных и локальных организаций, сотрудники дипломатических миссий, зарубежные эксперты, слушательницы программы, журналисты, а также представители министерств и ведомств.
Основной целью форума стало подведение итогов четвёртого сезона и обсуждение гендерного равенства в системе государственной гражданской службы.
Основные темы форума
В ходе дискуссий затронули ключевые вопросы государственной политики по поддержке семьи и женщин, роль женщин-руководителей среднего и низового звена в этих инициативах, участие женщин в политических процессах и обеспечение гендерного равенства в госслужбе.
Среди выступавших были ведущие специалисты:
- Серен Гювен, менеджер национальной программы представительства ООН-Женщины в Узбекистане, представила доклад «Гендерное равенство в государственной службе: международные стандарты и современные тенденции».
- Камола Собирова, советник министра цифровых технологий, выступила на тему «Женщины-руководители и IT: инновационные решения в государственном управлении».
Участники форума обсудили развитие стратегического мышления, предпринимательских навыков, финансовой грамотности, системного анализа, применение искусственного интеллекта в проектах и адресное решение проблем.
Выпускницы четвёртого сезона
В этом году программу успешно завершили 100 женщин, обладающих высоким профессиональным потенциалом и активно участвующих в реализации реформ.