O'zbekiston poytaxtida Moskva halqa yo'li yaqinida 200 mingdan ortiq pullik to'xtash joylarini yaratish bo'yicha keng ko'lamli loyiha amalga oshirila boshlandi. Birinchi bosqichda 13 dan 14 minggacha avtomobilni sig'dira oladigan 86 ta yo'l bo'yidagi to'xtash joylarini jihozlash rejalashtirilgan. Birinchi to'xtash joylarining pilot ishga tushirilishi 2025 yil mart oyida Mirobod va Yakkasaroy tumanlarida rejalashtirilgan. Pullik avtoturargoh tizimini keng miqyosda joriy etish 2025-yil iyul oyida kutilmoqda.
Texnologiya va to'lov nazorati
Avtoturargoh axborot tizimini ishlab chiqish bo'yicha tenderda g'olib chiqqan Streetpark Systems avtoturargoh xizmatlari uchun qulay to'lov uchun mobil ilova yaratish bilan shug'ullanadi. To'lovni nazorat qilish planshetlar va xavfsizlik kameralari yordamida amalga oshiriladi. To'xtash joylaridan foydalanganlik uchun to'lovni to'lamaganlik uchun ma'muriy javobgarlikni joriy etish 2026 yildan boshlab mumkin.
Yo'l harakati holatiga ta'siri
Tartibga solinadigan avtoturargohni joriy etish shaharning yo'l harakati holatini sezilarli darajada yaxshilashi kutilmoqda. Masalan, Said Barak ko'chasida 250 ta yangi to'xtash joylari paydo bo'ladi, Toytepa ko'chasining 65 qatorli qismida esa tirbandlik 20% ga kamayadi va transport tezligi 15% ga oshadi.35 dan 40 km/soatgacha).
Ko'p qavatli avtoturargohlarni qurish istiqbollari
Keyingi uch oy ichida mutaxassislar bozorlar va avtomobil yo'llari yaqinida ko'p qavatli avtoturargohlarni qurish uchun potentsial joylarni tahlil qiladilar. Tadqiqot natijalari taqdimot shaklida taqdim etiladi, shundan so'ng loyihalarni ishlab chiqish boshlanadi.
Pullik to'xtash joylarini joriy etish tarixi
Toshkent yo'llari bo'ylab pullik to'xtash joylari tizimi 2021-yilda joriy etila boshlandi. 2024 yil 16 oktyabrda tizimni yanada rivojlantirish, shu jumladan tariflarni tasdiqlash to'g'risida qaror qabul qilindi. Dastlab tenderni Balcomuz qo'shma korxonasi yutib oldi, u uch yilga ijara uchun 120 mlrd so'm taklif qildi, ammo bitim amalga oshmadi. 2024 yil 17 dekabrda o'tkazilgan takroriy auksionda Streetpark Systems kompaniyasi g'alaba qozondi, u 62,93 milliard so'm taklif qildi, bu esa boshlang'ich narxdan 10 foizga oshdi.
Qo'shimcha infratuzilma loyihalari
Toshkentda to'xtash joylari tashkil etishdan tashqari, kichik halqa avtomobil yo'lining (MKAD) 15 km rekonstruksiya qilinishi va shahar yo'llarining 65 km yangilanishi rejalashtirilgan. Shuningdek, yangi to'xtash komplekslarini o'rnatish va yo'l bo'yidagi to'xtash joylarini tashkil etish rejalashtirilgan, bu esa poytaxtda yo'l harakati qulayligi va xavfsizligini oshirishi kerak.
Ushbu loyiha shahar transport infratuzilmasini yaxshilash, yo'l tirbandligini kamaytirish va Toshkent aholisi va mehmonlari uchun yanada qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan.

A large-scale project to create more than 200,000 paid parking spaces near the Moscow Ring Road has begun in the capital of Uzbekistan. At the first stage, it is planned to equip 86 roadside parking lots, which will be able to accommodate from 13 to 14 thousand cars. The pilot launch of the first parking zones is scheduled for March 2025 in Mirabad and Yakkasarai districts. Full-scale implementation of the paid parking system is expected in July 2025.
Payment technologies and control
The company Streetpark Systems, which won the tender for the development of a parking information system, is developing a mobile application for convenient payment for parking services. Payment control will be carried out using tablets and video surveillance cameras. The introduction of administrative liability for non-payment for the use of parking spaces is possible from 2026.
Impact on the road situation
It is expected that the introduction of regulated parking will significantly improve the traffic situation in the city. According to forecasts, traffic congestion will decrease by 18%, and the average speed will increase by 14% — from 37 to 42 km / h. For example, 250 new parking spaces will be added on Said Baraka Street, while the 65-lane section of Toitepa Street will reduce traffic congestion by 20%, and the speed of traffic will increase by 15% (from 35 to 40 km / h).
Prospects for the construction of multi-storey parking lots
Over the next three months, experts will analyze potential locations for the construction of multi-storey parking lots near markets and highways. The results of the study will be presented in the form of a presentation, after which the development of projects will begin.
History of introduction of paid parking spaces
The system of paid parking along the roads of Tashkent began to be implemented in 2021. On October 16, 2024, a resolution was approved on the further development of the system, including the approval of tariffs. Initially, the tender was won by the Balcomuz joint venture, which offered 120 billion soums for a three-year lease, but the deal did not take place. The second auction held on December 17, 2024, was won by Streetpark Systems, which offered 62.93 billion soums, which is 10% higher than the starting price.
Additional infrastructure projects
In addition to creating parking zones, Tashkent plans to reconstruct 15 km of the Small Ring Road (MKAD) and upgrade 65 km of urban roads. There are also plans to install new bus stops and organize roadside parking areas, which should increase the comfort and safety of road traffic in the capital.
This project is aimed at improving the city's transport infrastructure, reducing traffic congestion and creating more comfortable conditions for residents and visitors of Tashkent.