Monitoring natijalariga ko'ra, 21 ta mahsulotdan 6 tasi uchun minimal narxlar o'tgan oyga nisbatan pasaygan. Eng katta pasayish kartoshkada qayd etildi-19,8%. Shuningdek, sariq piyoz (10,3%), qizil sabzi (3,4%), tuxum (2,1%), banan (0,9%) va kungaboqar yog'i (0,6%) arzonlashdi.
Shu bilan birga, 7 ta mahsulot uchun minimal narxlar oshdi. Pomidorda eng katta o'sish qayd etilgan, bu ularning mavjudligi va narxiga ta'sir qiluvchi mavsumiy omillar bilan bog'liq. Bug'doy uni, guruch, makaron, tuzlangan karam, olma, tovuq filesi, sut va shakar kabi qolgan mahsulotlar 2025-yil fevral oyi darajasida qolgan narxlarni barqaror ushlab turdi.
Imti mutaxassislarining ta'kidlashicha, 2025-yil mart oyida oziq-ovqat mahsulotlari narxlarining o'zgarishi mavsumiy tebranishlar va umumiy bozor tendentsiyalari bilan bog'liq. Kartoshka va piyoz narxining pasayishi bozor taklifining oshishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin, pomidor narxining oshishi esa qish-bahor davrida ularning kamroq mavjudligi bilan bog'liq.
Ushbu tadqiqotlar iste'molchilarga hozirgi bozor sharoitida yaxshiroq harakat qilish va oziq-ovqat xarajatlarini rejalashtirish imkonini beradi. Kelgusida imti O'zbekistondagi oziq-ovqat mahsulotlari bozorining holati to'g'risida dolzarb ma'lumotlarni taqdim etish uchun narxlar dinamikasini kuzatishda davom etadi.

Эксперты Института макроэкономических и территориальных исследований ИМТИ при Кабинете Министров Республики Узбекистан провели анализ изменения цен на 21 категорию продовольственных товаров в крупных супермаркетах Ташкента за март 2025 года. Исследование охватывало период с 6 февраля по 13 марта и выявило динамику цен на основные продукты питания.
Согласно результатам мониторинга, минимальные цены на 6 из 21 товара снизились по сравнению с предыдущим месяцем. Наибольшее снижение было зафиксировано на картофель — на 19,8%. Также подешевели желтый лук (на 10,3%), красная морковь (на 3,4%), яйца (на 2,1%), бананы (на 0,9%) и подсолнечное масло (на 0,6%).
В то же время на 7 товаров минимальные цены увеличились. Наибольший рост отмечен на помидоры, что связано с сезонными факторами, влияющими на их доступность и стоимость. Остальные продукты, такие как пшеничная мука, рис, макароны, квашеная капуста, яблоки, куриное филе, молоко и сахар, сохранили стабильные цены, которые остались на уровне февраля 2025 года.
Эксперты ИМТИ отмечают, что изменения цен на продовольственные товары в марте 2025 года обусловлены как сезонными колебаниями, так и общими тенденциями на рынке. Снижение стоимости картофеля и лука может быть связано с увеличением предложения на рынке, в то время как рост цен на помидоры объясняется их меньшей доступностью в зимне-весенний период.
Данные исследования позволяют потребителям лучше ориентироваться в текущей рыночной ситуации и планировать свои расходы на продукты питания. В дальнейшем ИМТИ продолжит мониторинг ценовой динамики для предоставления актуальной информации о состоянии рынка продовольственных товаров в Узбекистане.