Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CEYR) O'zbekiston iqtisodiyotining 2025 yilning birinchi choragi uchun rivojlanish prognozini taqdim etdi. Baholash ma'lumotlar, joriy iqtisodiy tendentsiyalar va asosiy tarmoqlarning dinamikasini batafsil tahlil qilishga asoslangan.
Global muammolar va makroiqtisodiy noaniqliklarga qaramay, O'zbekiston iqtisodiyoti 2024 yilda barqaror o'sishni ko'rsatdi. Asosiy haydovchilar xizmat ko'rsatish sohasi, sanoat, qurilish va yuqori investitsiya faolligi bo'ldi. 2025 yil boshida iqtisodiy faollik kuchayishda davom etdi.
O'sish ishbilarmonlik faolligi indeksining (ida) oshishi bilan tasdiqlanadi. 2025-yil yanvar oyida CEYR bu ko'rsatkich o'tgan oyga nisbatan 8,4 foizga oshganini taxmin qildi. Ida tarkibida tovar-xomashyo birjasida xomashyo xaridlari hajmining 33,3 foizga o'sishi, shuningdek, xo'jalik yurituvchi subyektlar sonining 1,1 foizga ko'payishi qayd etildi.
Yanvar oyidagi asosiy iqtisodiy ko'rsatkichlar ijobiy dinamikani ko'rsatdi. Soliq tushumlari 10,3 foizga, bojxona yig'imlari 14,5 foizga oshdi. Yangi tadbirkorlik subyektlari soni 6 126 taga yetdi. Tovarlar eksporti 8,1 foizga o'sdi.
2025 yilda iqtisodiy o'sishning asosiy omillari orasida investitsiyalarning yuqori faolligi, qayta tiklanadigan energetika va transport infratuzilmasi sohasida yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, aholining Real daromadlari o'sishi kiradi. Qo'shimcha qo'llab-quvvatlash iste'molchilar talabini ta'minlaydigan pul o'tkazmalarining barqaror hajmlari va oltin va boshqa eksport tovarlarining barqaror narxlari bilan ta'minlanadi.
O'zbekiston Prezidenti raisligida 2025 yil yakunlari va rejalariga bag'ishlangan yig'ilishda asosiy maqsadlar belgilandi: YAIM hajmini 120 milliard dollarga, iqtisodiyotga investitsiyalarni 42 milliard dollarga, eksportni esa 30 milliard dollarga yetkazish.
YAIM prognozi 250 ga yaqin haftalik ko'rsatkichlarni, shu jumladan 20 ta asosiy toifadagi Google qidiruvlarini, asosiy tovarlar narxlari dinamikasini, import va inventarizatsiya ma'lumotlarini tahlil qilish asosida tayyorlanadi.
Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, 2025 yilning birinchi choragida YAIM o'sishi 6,2% ni tashkil qilishi kutilmoqda, prognoz qilingan diapazon 6% dan 6,4% gacha.
Jahon banki hisobotiga ko'ra, O'zbekiston iqtisodiyoti 2025 yilda 5,8 foizga o'sadi, xalqaro valyuta jamg'armasining prognozi esa 5,7 foizni tashkil etadi. 2024-yil sentabr oyida Osiyo taraqqiyot banki mamlakat yalpi ichki mahsulotining o'sish prognozini 6,2 foizga oshirdi va sanoat va qurilishda ijobiy dinamikani qayd etdi.
Shunday qilib, iqtisodiy ko'rsatkichlarni tezkor monitoring qilish va ichki va tashqi omillarning ta'sirini tahlil qilishga asoslangan markazning prognozi chorak yakunlari bo'yicha rasmiy ma'lumotlar e'lon qilinishidan oldin YAIM darajasini baholashga imkon beradi.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) представил прогноз развития экономики Узбекистана на первый квартал 2025 года. Оценка основана на детальном анализе данных, текущих экономических тенденций и динамики ключевых отраслей.
Несмотря на глобальные вызовы и макроэкономическую неопределенность, экономика Узбекистана в 2024 году продемонстрировала стабильный рост. Основными драйверами стали сфера услуг, промышленность, строительство и высокая инвестиционная активность. В начале 2025 года экономическая активность продолжила усиливаться.
Рост подтверждается увеличением Индекса деловой активности (ИДА). В январе 2025 года, по оценке ЦЭИР, этот показатель вырос на 8,4% по сравнению с предыдущим месяцем. В структуре ИДА отмечен рост объемов закупок сырья на товарно-сырьевой бирже на 33,3%, а также увеличение числа хозяйствующих субъектов на 1,1%.
Ключевые экономические показатели в январе демонстрировали положительную динамику. Налоговые поступления увеличились на 10,3%, таможенные сборы — на 14,5%. Количество новых субъектов предпринимательства достигло 6 126. Экспорт товаров вырос на 8,1%.
Среди основных факторов экономического роста в 2025 году — высокая инвестиционная активность, реализация крупных инфраструктурных проектов в сфере возобновляемой энергетики и транспортной инфраструктуры, а также рост реальных доходов населения. Дополнительную поддержку окажут устойчивые объемы денежных переводов, обеспечивающие потребительский спрос, и стабильные цены на золото и другие экспортные товары.
На совещании под председательством Президента Узбекистана, посвященном итогам года и планам на 2025 год, были обозначены ключевые цели: довести объем ВВП до 120 миллиардов долларов, инвестиции в экономику — до 42 миллиардов долларов, а экспорт — до 30 миллиардов долларов.
Прогноз ВВП подготовлен на основе анализа около 250 еженедельных показателей, включая поисковые запросы Google в 20 основных категориях, динамику цен на ключевые товары, данные по импорту и запасам.
С учетом имеющихся данных ожидается, что рост ВВП в первом квартале 2025 года составит 6,2%, при прогнозируемом диапазоне от 6% до 6,4%.
Согласно отчету Всемирного банка, экономика Узбекистана в 2025 году вырастет на 5,8%, а прогноз Международного валютного фонда составляет 5,7%. В сентябре 2024 года Азиатский банк развития повысил прогноз роста ВВП страны до 6,2%, отметив положительную динамику в промышленности и строительстве.
Таким образом, прогноз центра, основанный на оперативном мониторинге экономических показателей и анализе влияния внутренних и внешних факторов, позволяет оценить уровень ВВП до публикации официальных данных по итогам квартала.