Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (CEYR) O'zbekiston iqtisodiyotining 2025 yilning birinchi choragi uchun rivojlanish prognozini taqdim etdi. Baholash ma'lumotlar, joriy iqtisodiy tendentsiyalar va asosiy tarmoqlarning dinamikasini batafsil tahlil qilishga asoslangan.
Global muammolar va makroiqtisodiy noaniqliklarga qaramay, O'zbekiston iqtisodiyoti 2024 yilda barqaror o'sishni ko'rsatdi. Asosiy haydovchilar xizmat ko'rsatish sohasi, sanoat, qurilish va yuqori investitsiya faolligi bo'ldi. 2025 yil boshida iqtisodiy faollik kuchayishda davom etdi.
O'sish ishbilarmonlik faolligi indeksining (ida) oshishi bilan tasdiqlanadi. 2025-yil yanvar oyida CEYR bu ko'rsatkich o'tgan oyga nisbatan 8,4 foizga oshganini taxmin qildi. Ida tarkibida tovar-xomashyo birjasida xomashyo xaridlari hajmining 33,3 foizga o'sishi, shuningdek, xo'jalik yurituvchi subyektlar sonining 1,1 foizga ko'payishi qayd etildi.
Yanvar oyidagi asosiy iqtisodiy ko'rsatkichlar ijobiy dinamikani ko'rsatdi. Soliq tushumlari 10,3 foizga, bojxona yig'imlari 14,5 foizga oshdi. Yangi tadbirkorlik subyektlari soni 6 126 taga yetdi. Tovarlar eksporti 8,1 foizga o'sdi.
2025 yilda iqtisodiy o'sishning asosiy omillari orasida investitsiyalarning yuqori faolligi, qayta tiklanadigan energetika va transport infratuzilmasi sohasida yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, shuningdek, aholining Real daromadlari o'sishi kiradi. Qo'shimcha qo'llab-quvvatlash iste'molchilar talabini ta'minlaydigan pul o'tkazmalarining barqaror hajmlari va oltin va boshqa eksport tovarlarining barqaror narxlari bilan ta'minlanadi.
O'zbekiston Prezidenti raisligida 2025 yil yakunlari va rejalariga bag'ishlangan yig'ilishda asosiy maqsadlar belgilandi: YAIM hajmini 120 milliard dollarga, iqtisodiyotga investitsiyalarni 42 milliard dollarga, eksportni esa 30 milliard dollarga yetkazish.
YAIM prognozi 250 ga yaqin haftalik ko'rsatkichlarni, shu jumladan 20 ta asosiy toifadagi Google qidiruvlarini, asosiy tovarlar narxlari dinamikasini, import va inventarizatsiya ma'lumotlarini tahlil qilish asosida tayyorlanadi.
Mavjud ma'lumotlarga ko'ra, 2025 yilning birinchi choragida YAIM o'sishi 6,2% ni tashkil qilishi kutilmoqda, prognoz qilingan diapazon 6% dan 6,4% gacha.
Jahon banki hisobotiga ko'ra, O'zbekiston iqtisodiyoti 2025 yilda 5,8 foizga o'sadi, xalqaro valyuta jamg'armasining prognozi esa 5,7 foizni tashkil etadi. 2024-yil sentabr oyida Osiyo taraqqiyot banki mamlakat yalpi ichki mahsulotining o'sish prognozini 6,2 foizga oshirdi va sanoat va qurilishda ijobiy dinamikani qayd etdi.
Shunday qilib, iqtisodiy ko'rsatkichlarni tezkor monitoring qilish va ichki va tashqi omillarning ta'sirini tahlil qilishga asoslangan markazning prognozi chorak yakunlari bo'yicha rasmiy ma'lumotlar e'lon qilinishidan oldin YAIM darajasini baholashga imkon beradi.

The Center for Economic Research and Reforms (CEIR) has presented a forecast for the development of the Uzbek economy for the first quarter of 2025. The assessment is based on a detailed analysis of data, current economic trends and the dynamics of key industries.
Despite global challenges and macroeconomic uncertainty, the economy of Uzbekistan in 2024 showed stable growth. The main drivers were the service sector, industry, construction and high investment activity. At the beginning of 2025, economic activity continued to strengthen.
The growth is confirmed by an increase in the Business Activity Index (PMI). In January 2025, according to the CER, this indicator increased by 8.4% compared to the previous month. The IDA structure showed an increase in the volume of purchases of raw materials on the commodity exchange by 33.3%, as well as an increase in the number of business entities by 1.1%.
Key economic indicators in January showed positive dynamics. Tax revenues increased by 10.3%, customs duties - by 14.5%. The number of new business entities reached 6,126. Exports of goods increased by 8.1%.
Among the main factors of economic growth in 2025 are high investment activity, implementation of major infrastructure projects in the field of renewable energy and transport infrastructure, as well as growth in real incomes of the population. Additional support will come from strong remittance volumes that support consumer demand, and stable prices for gold and other export commodities.
At the meeting chaired by the President of Uzbekistan, dedicated to the results of the year and plans for 2025, key goals were outlined: to increase GDP to $ 120 billion, investment in the economy to $ 42 billion, and exports to $ 30 billion.
The GDP forecast is based on an analysis of about 250 weekly indicators, including Google searches in 20 major categories, price dynamics for key goods, and data on imports and inventories.
Based on the available data, GDP growth is expected to be 6.2% in the first quarter of 2025, with a projected range of 6% to 6.4%.
According to a World Bank report, Uzbekistan's economy will grow by 5.8% in 2025, while the International Monetary Fund's forecast is 5.7%. In September 2024, the Asian Development Bank raised the country's GDP growth forecast to 6.2%, noting positive dynamics in industry and construction.
Thus, the center's forecast, based on operational monitoring of economic indicators and analysis of the impact of internal and external factors, allows us to estimate the level of GDP before the publication of official data for the quarter.