O'zbekiston davlat bojxona qo'mitasi delegatsiyasining Singapurga tashrifi chog'ida Crimson Logic kompaniyasining bosh direktori Lourens bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Asosiy e'tibor tashqi savdo va bojxona ma'muriyatchiligini raqamlashtirish sohasidagi hamkorlik istiqbollariga qaratildi. Crimson Logic bu sohada ilg'or raqamli yechimlarni ishlab chiqish va joriy etishga bag'ishlangan dunyodagi yetakchi kompaniyalardan biridir.
So'nggi yillarda O'zbekiston bojxona xizmati raqamli transformatsiyaning muhim yo'lini bosib o'tdi, ammo davlat darajasida ta'kidlanganidek, modernizatsiya jarayoni davom etishi kerak. Haqiqatan ham samarali va texnologik jihatdan rivojlangan bojxona tizimini yaratish uchun innovatsion echimlarni joriy etish va dunyoning eng yaxshi amaliyotlarini moslashtirish talab etiladi.
Muzokaralar doirasida tomonlar generativ sun'iy intellekt, katta ma'lumotlarni tahlil qilish texnologiyalari (BIG DATA) va tavakkalchilikka asoslangan yondashuvlarni bojxona protseduralarida qo'llashni muhokama qildilar. O'zbekistonda 30 dan ortiq raqamli tizimlarni takomillashtirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Crimson Logic mutaxassislari ularni batafsil tahlil qilishdi va optimallashtirishning mumkin bo'lgan usullarini taklif qilishdi.
Uchrashuv yakunida kompaniyaning yetakchi mutaxassislarini tajriba almashish uchun O'zbekistonga jalb etish to'g'risida kelishuvga erishildi. Shuningdek, bojxona ma'muriyatiga ilg'or texnologiyalarni muhokama qilish va joriy etish maqsadida ikki mamlakat it mutaxassislari o'rtasida muntazam ravishda onlayn maslahatlashuvlar o'tkazish rejalashtirilgan.
Tomonlar O'zbekiston bojxona tizimini raqamli modernizatsiya qilish mexanizmlarini yanada hamkorlik qilishga va batafsil ishlab chiqishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В ходе визита делегации Государственного таможенного комитета Узбекистана в Сингапур состоялась встреча с генеральным директором компании Crimson Logic Лоуренсом.
Основное внимание было уделено перспективам сотрудничества в сфере цифровизации внешней торговли и таможенного администрирования. Crimson Logic является одной из ведущих мировых компаний, занимающихся разработкой и внедрением передовых цифровых решений в этой области.
За последние годы таможенная служба Узбекистана прошла значительный путь цифровой трансформации, однако, как подчеркивается на государственном уровне, процесс модернизации должен продолжаться. Для создания по-настоящему эффективной и технологически продвинутой таможенной системы требуется внедрение инновационных решений и адаптация лучших мировых практик.
В рамках переговоров стороны обсудили применение генеративного искусственного интеллекта, технологий анализа больших данных (BIG DATA) и риск-ориентированных подходов в таможенных процедурах. Особое внимание уделено совершенствованию уже внедренных цифровых систем, которых в Узбекистане насчитывается более 30. Эксперты Crimson Logic провели их детальный анализ и предложили возможные пути оптимизации.
По итогам встречи достигнута договоренность о привлечении ведущих специалистов компании в Узбекистан для обмена опытом. Также планируется проведение регулярных онлайн-консультаций между IT-специалистами двух стран с целью обсуждения и внедрения передовых технологий в таможенное администрирование.
Стороны выразили готовность к дальнейшему сотрудничеству и детальной проработке механизмов цифровой модернизации таможенной системы Узбекистана.