"MWC Barcelona-2025" jahon mobil Kongressi doirasida O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning Ookla prezidenti va bosh direktori Stiven Bay, strategiya direktori chip strange va Shimoliy va markaziy Osiyo savdo direktori Viktor Zeng bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Endi biz mobil Internet tezligi bo'yicha 65-o'rinda turibmiz.
Ookla Internet tezligini o'lchash va tahlil qilishga bag'ishlangan etakchi xalqaro tashkilotdir. 2006 yilda tashkil etilganidan beri kompaniya butun dunyo bo'ylab foydalanuvchilarga speedtest xizmati yordamida ulanish tezligini tekshirish imkoniyatini taqdim etdi. Ookla shuningdek, Speedtest global indeksini yuritadi, u har oy turli mamlakatlardagi mobil va simli Internet tezligi ma'lumotlarini yangilaydi.
Uchrashuv davomida tomonlar Internet infratuzilmasini rivojlantirish va aloqa sifatini oshirish mexanizmlarini muhokama qildilar. Ookla vakillari O'zbekistonda mobil Internet tezligi sezilarli darajada yaxshilanganini qayd etdi.
Speedtest global indeksi ma'lumotlariga ko'ra, 2020 yilda O'zbekiston mobil Internet tezligi reytingida 133-o'rinni egallagan. Biroq, 2025 yil yanvariga kelib, mamlakat 68-o'ringa ko'tarilib, o'z pozitsiyasini 65 pog'onaga oshirdi.

В рамках Всемирного мобильного конгресса «MWC Barcelona – 2025» состоялась встреча министра цифровых технологий Узбекистана Шерзода Шерматова с президентом и генеральным директором компании Ookla Стивеном Байем, директором по стратегии Чипом Стрэнджем и директором по продажам в Северной и Центральной Азии Виктором Цзэном. Теперь мы на 65 позиции по скорости мобильного интернета.
Ookla – ведущая международная организация, занимающаяся измерением и анализом скорости интернета. С момента своего основания в 2006 году компания предоставляет пользователям по всему миру возможность проверять скорость соединения с помощью сервиса Speedtest. Ookla также ведёт глобальный индекс Speedtest, в котором ежемесячно обновляются данные о скорости мобильного и проводного интернета в разных странах.
Во время встречи стороны обсудили развитие интернет-инфраструктуры и механизмы повышения качества связи. Представители Ookla отметили значительное улучшение скорости мобильного интернета в Узбекистане.
Согласно данным глобального индекса Speedtest, в 2020 году Узбекистан занимал 133-е место в рейтинге скорости мобильного интернета. Однако к январю 2025 года страна поднялась на 68-е место, улучшив свою позицию на 65 пунктов.