Muvofiqlashtiruvchi hujjat tashqi savdo bilan bog'liq operatsiyalarni monitoring qilish va nazorat qilish tartibini tartibga soluvchi tegishli Nizomga turli xil o'zgartirishlar kiritiladi. Xususan, Nizomdan 26 ta ta'rif 15 tagacha bekor qilindi. Ular orasida yangi ta'riflar mavjud, masalan:
Финансовый агент – банк, либо другая кредитная или коммерческая организация, обладающая правом заключения договоров финансирования под уступку денежного требования;
Факторинг – приобретение или приобретение с последующей перепродажей долговых обязательств хозяйствующих субъектов.
Ta'kidlanishicha, endi tegishli shartnoma bo'yicha bajarilgan ishlar yoki ko'rsatilgan xizmatlar dalolatnomasi tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimiga nusxalarini kiritishda barcha majburiyatlar bajarilgan deb hisoblanadi. Moliya agentlari to ' g 'risidagi ma' lumotlar, Agar ular o 'zbekiston Respublikasi rezidentlari bo' lsa, ushbu elektron tizimga ham kiritiladi. Ular shartnomada eksport shartnomalari bo'yicha valyuta tushumlarini oluvchilar sifatida harakat qilishadi. Agar moliya agenti o 'zbekiston Respublikasining rezidenti bo' lmasa, unda aktivlarni repatriatsiya qilish talabini ta 'minlash bo' yicha asosiy javobgarlik eksportchiga tegishli bo 'ladi, bu fakt esa debitorlik qarzlarini oldi-sotdi to' g ' risidagi kontakt asosida tasdiqlanadi.
Agar moliyaviy agentlar norezident bo'lsa, aktivlarni repatriatsiya qilish talabining bajarilishini ta'minlash majburiyati eksport qiluvchiga tegishli. Shu bilan birga, aktivlarni vataniga qaytarish to'g'risidagi talab norezident moliyaviy agentdan eksport shartnomalari bo'yicha debitorlik qarzlarini sotib olish va sotish shartnomasi asosida mablag ' kelib tushganda bajarilgan hisoblanadi.

According to the Agreement document, various changes are made to the corresponding Provision, which regulates the procedure for monitoring and controlling operations related to foreign trade. In particular, 26 definitions from the Regulation were abolished to 15. Among them, there are new definitions, such as:
Financial agent – a bank or other credit or commercial organization that has the right to conclude financing agreements for the assignment of a monetary claim;
Factoring – acquisition or purchase with subsequent resale of debt obligations of economic entities.
It is noted that now when making copies in the unified electronic information system of foreign trade operations of the act of work performed or services rendered under the relevant contract, all obligations are considered fulfilled. Information about financial agents will also be entered in this electronic system if they are residents of the Republic of Uzbekistan. They will act in the agreement as recipients of foreign exchange earnings under export contracts. If the financial agent is not a resident of the Republic of Uzbekistan, the main responsibility for ensuring the demand for asset repatriation remains with the exporter, and this fact is confirmed on the basis of a contract for the purchase and sale of receivables.
If the financial agents are non-residents, the responsibility for ensuring compliance with the asset repatriation requirement remains with the exporter. At the same time, the requirement to repatriate assets is considered fulfilled when funds are received from a non-resident financial agent on the basis of a purchase and sale agreement for accounts receivable under export contracts.