So'nggi ikki oy ichida axborot texnologiyalari sohasida mutaxassislarni qo'llab-quvvatlash davlat dasturi doirasida xalqaro it-sertifikatlarni olgan fuqarolarga 2,9 mlrd so'm kompensatsiya to'landi.
Statistik ma'lumotlarga ko'ra, 2025-yilning yanvar-fevral oylarida 77 nafar yosh IELTS xalqaro it sertifikatini olish bilan bog'liq xarajatlarni qoplash uchun ariza topshirgan. Taqqoslash uchun, 2024 yil davomida 76 ta bunday ariza topshirilgan.
Sertifikatlashtirish uchun eng katta kompensatsiya mintaqalar orasida etakchi o'rinni egallagan Samarqand viloyatiga to'g'ri keladi.
Kompensatsiya oluvchilar orasida qizlar sonining o'sishining ijobiy dinamikasini ta'kidlash kerak. Agar 2022 yilda ularning ulushi 9,8 foizni tashkil etgan bo'lsa, 2025 yilning dastlabki ikki oyida bu ko'rsatkich 44 foizga yetdi.
Bitiruvchilari kompensatsiya olish uchun eng faol ariza topshirayotgan o'quv markazlari orasida quyidagilar ajralib turadi Sensorika, Brain Power Evolution и Fina School.
Kompensatsiya dasturi yoshlarni it sohasida xalqaro standartlarni o'zlashtirishga undashga va sohada malakali kadrlarni rivojlantirishga ko'maklashishga qaratilgan.

За последние два месяца в рамках государственной программы поддержки специалистов в сфере информационных технологий выплачено 2,9 млрд сумов компенсации гражданам, получившим международные IT-сертификаты.
Согласно статистическим данным, за январь-февраль 2025 года 77 молодых людей подали заявки на компенсацию расходов, связанных с получением международного IT-сертификата IELTS. Для сравнения, за весь 2024 год таких заявок было подано 76.
Наибольший объем компенсаций за сертификацию приходится на Самаркандскую область, которая занимает лидирующие позиции среди регионов.
Стоит отметить положительную динамику роста числа девушек среди получателей компенсаций. Если в 2022 году их доля составляла 9,8 %, то только за первые два месяца 2025 года этот показатель достиг 44 %.
Среди учебных центров, выпускники которых наиболее активно подают заявки на компенсацию, выделяются Sensorika, Brain Power Evolution и Fina School.
Программа компенсации направлена на стимулирование молодежи к освоению международных стандартов в IT-сфере и способствует развитию квалифицированных кадров в отрасли.