O'zbekiston 2024-yilda venchur sarmoyalarini jalb etish bo'yicha markaziy Osiyo va Zaqafqaziya mamlakatlari reytingida birinchi o'rinni egalladi. Tadqiqot ma'lumotlariga ko'ra Dsight “Венчурная Евразия”, mamlakatda investitsiyalarning umumiy hajmi 131 million dollar, bu mintaqadagi boshqa davlatlarning ko'rsatkichlaridan ancha yuqori.
Mintaqadagi venchur investitsiyalarining dinamikasi
Umuman olganda, Markaziy Osiyo va Zaqafqaziyadagi venchur investorlarning faolligi 2022 yildagi keskin o'sishdan keyin pasayishda davom etmoqda. 2024 yilda kompaniyalar 174 million dollar, nima 29% kamroqo'tgan yilga qaraganda. Biroq, har bir savdo uchun o'rtacha investitsiya hajmi oshdi 58%, bu tuzilgan bitimlarning umumiy sonining kamayishi bilan izohlanadi.
Faoliyat tufayli O'zbekistonda investitsiyalarning eng katta hajmi jalb qilindi bozor maydoni Uzum, olgan Mintaqadagi barcha venchur investitsiyalarning 65,5%. Uzum O'zbekistondagi barcha venchur investitsiyalarning 87 foizi, biznesni keng miqyosda kengaytirishga qaratilgan.
Boshqa mamlakatlar bilan taqqoslash
Reytingda ikkinchi o'rinni egallaydi Qozog'iston, bu yerda venchur investitsiyalar hajmi 24 million dollar. Uchinchi o'rinni egalladi Armaniston ko'rsatkich bilan 17 million dollar.
Uzumdan keyin alohida loyihalar orasida eng ko'p mablag ' olindi Qozog'istonning solva onlayn kredit xizmati (14 million dollar). Keyin keladi Armanistonning Podcastle startapi, jalb qilingan 13,5 million dollar.
2025 yil prognozi
Tahlilchilar Dsight ta'kidlanishicha, mintaqaning venchur bozori 2025 yilda yana o'sishni boshlashi mumkin. Ushbu o'sishning asosiy omillari uzumning investitsiyalarning yangi turini o'tkazish rejalari va venchur ekotizimini yanada rivojlantirish mintaqa mamlakatlarida.

Узбекистан возглавил рейтинг стран Центральной Азии и Закавказья по привлечению венчурных инвестиций в 2024 году. По данным исследования Dsight “Венчурная Евразия”, общий объем вложений в стране составил 131 млн долларов, что значительно превышает показатели других государств региона.
Динамика венчурных инвестиций в регионе
В целом, активность венчурных инвесторов в Центральной Азии и Закавказье продолжает снижаться после резкого роста в 2022 году. В 2024 году компании привлекли 174 млн долларов, что на 29% меньше, чем годом ранее. Однако средний размер инвестиций на одну сделку вырос на 58%, что объясняется уменьшением общего количества заключенных сделок.
Наибольший объем вложений был привлечен в Узбекистане благодаря активности маркетплейса Uzum, который получил 65,5% всех венчурных инвестиций региона. Uzum обеспечил 87% всех венчурных вложений в Узбекистан, направленных на масштабное расширение бизнеса.
Сравнение с другими странами
Второе место в рейтинге занимает Казахстан, где объем венчурных инвестиций составил 24 млн долларов. Третью позицию заняла Армения с показателем 17 млн долларов.
Наибольшее финансирование среди отдельных проектов после Uzum получил казахстанский сервис онлайн-займов Solva (14 млн долларов). Следом идет армянский стартап Podcastle, привлекший 13,5 млн долларов.
Прогноз на 2025 год
Аналитики Dsight отмечают, что венчурный рынок региона может вновь начать расти в 2025 году. Основными факторами этого роста станут планы Uzum по проведению нового раунда инвестиций и дальнейшее развитие венчурной экосистемы в странах региона.