24 fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev bag'ishlangan taqdimot o'tkazdi takomillashtirish va raqamlashtirish O'zbekiston bojxona tizimi.
So'nggi yillardagi yutuqlar
So'nggi yillarda keng ko'lamli ish bojxona sohasini rivojlantirish bo ' yicha:
- O'rnatilgan ma'lumotlarni oldindan almashish bilan 10 mamlakat.
- Yaratilgan bojxona rasmiylashtiruvi markazlari va axborotni qayta ishlash.
- Qurilgan zamonaviy terminallar yoqilgan to'rtta asosiy xabar.
- Ko'proq 20 ta bojxona punkti jihozlangan eng yangi texnologiyalar.
- Joriy etilgan 35 axborot tizimlari, bu eksport jarayonini qisqartirishga imkon berdi 9 dan 3 bosqichgacha.
Yuk va yo'lovchi oqimining o'sishi
Amalga oshirilgan islohotlar tufayli:
- Chegarani kesib o'tuvchi transport vositalari soni, 8 baravar ko'paydi, erishish 5 million.
- Budjetga bojxona tushumlari 9 marta o'sdi, oshib ketdi 2023-yilda 63 trln so'm.
- Ro'yxatdan o'tish vaqti qisqartirildi import paytida 3 soatgacha va Eksport paytida 20 daqiqa.
- O'zbekiston xalqaro logistika reytingida ko'tarildi bojxona ko'rsatkichlari bo'yicha 140-o'rindan 74-o'ringa.
Keyingi qadamlar
Erishilgan yutuqlarga qaramay, ular qolmoqda hal qilinmagan vazifalar, keyingi bilan bog'liq raqamlashtirish, protseduralarni tezlashtirish va qulaylikni oshirish bojxona ma'muriyati.
Taqdimot doirasida yangi tashabbuslar:
- Chegarani kesib o'tishni tezlashtirish: amalga oshirish yo'lovchilar to'g'risidagi ma'lumotlarni oldindan olish tizimlari aviatsiyaga o'xshash avtobus reyslari. Bu imkon beradi avtobuslarni ro'yxatdan o'tkazish vaqtini yarmiga qisqartiring.
- "Yashil "va" qizil " koridorlar: pilot loyihani ishga tushirish eng yirik bojxona postlari uchun yengil avtomobillar va avtobuslar.
- Sun'iy intellektni qo'llash: modernizatsiya xatarlarni tahlil qilish tizimlari jahon banki ko'magida. U tadbirkorlarning ishonchliligini baholaydi 122 mezon (moliyaviy barqarorlik, soliq intizomi, savdo tarixi). AI ham yordam beradi rentgen nurlarini tahlil qilishni avtomatlashtirish tovarlar.
Xodimlarni rivojlantirish va JSTga integratsiya
Shavkat Mirziyoyev bojxona qonunchiligi O'zbekiston JST standartlariga muvofiqligi tashkilotga qo'shilish jarayonining bir qismi sifatida.
Bundan tashqari, alohida e'tibor bojxona institutini rivojlantirish, sohalarda kadrlar tayyorlash sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar va xavflarni tahlil qilish. Rejalashtirilgan Dual ta'limni kengaytirish va mutaxassislarning amaliy tayyorgarligini takomillashtirish.
Qabul qilingan choralar nafaqat imkon beradi tezlashtirish va soddalashtirish bojxona tartib-taomillari, shuningdek, O'zbekiston mintaqadagi asosiy logistika markazi.

February 24 President Shavkat Mirziyoyev held a presentation on improvement and digitalization customs system of Uzbekistan.
Recent achievements
In recent years, the following activities have been carried out: large-scale work on the development of the customs sphere:
- Established preliminary data exchange with 10 countries.
- Created by customs clearance centers and information processing.
- Built modern terminals on four key posts.
- More 20 customs points equipped with the latest technologies.
- Implemented 35 information systemswhich made it possible to reduce the export process from 9 to 3 stages.
Growth of cargo and passenger traffic
Thanks to the implemented reforms:
- Number of vehicles crossing the border, increased by 8 timesby reaching 5 million.
- Customs revenues to the budget increased by 9 timesby exceeding 63 trillion soums in 2023.
- Processing time has been reduced up to 3 hours when importing and 20 minutes when exporting.
- Uzbekistan increased in the international logistics rating by customs indicators from 140th to 74th place.
Next steps
Despite the progress made, there are still unresolved issuesrelated to further information digitalization, speeding up procedures and increased convenience customs administration.
As part of the presentation, the following suggestions were made: new initiatives:
- Speeding up border crossings: implementation systems for pre-receiving passenger data bus services, similar to aviation. This will allow reduce bus registration time by half.
- "Green" and " red " corridors: launch of a pilot project on the largest customs posts for passenger cars and buses.
- Application of artificial intelligence: modernization risk analysis systems supported by the World Bank. It will assess the reliability of entrepreneurs by 122 criteria (financial stability, tax discipline, trade history). AI will also help automate the analysis of X-ray images products.
Human resources development and WTO integration
Shavkat Mirziyoyev instructed to bring customs legislation Uzbekistan in compliance with WTO rules as part of the process of joining the organization.
In addition, special attention is paid to development of the Customs Institute, training of personnel in the following areas: artificial intelligence, digital technologies and risk analysis. Planned expanding dual education and improving the practical training of specialists.
The measures taken will allow not only speed up and simplify customs procedures, but also make Uzbekistan a key logistics hub in the region.