24 fevral kuni prezident Shavkat Mirziyoyev bag'ishlangan taqdimot o'tkazdi takomillashtirish va raqamlashtirish O'zbekiston bojxona tizimi.
So'nggi yillardagi yutuqlar
So'nggi yillarda keng ko'lamli ish bojxona sohasini rivojlantirish bo ' yicha:
- O'rnatilgan ma'lumotlarni oldindan almashish bilan 10 mamlakat.
- Yaratilgan bojxona rasmiylashtiruvi markazlari va axborotni qayta ishlash.
- Qurilgan zamonaviy terminallar yoqilgan to'rtta asosiy xabar.
- Ko'proq 20 ta bojxona punkti jihozlangan eng yangi texnologiyalar.
- Joriy etilgan 35 axborot tizimlari, bu eksport jarayonini qisqartirishga imkon berdi 9 dan 3 bosqichgacha.
Yuk va yo'lovchi oqimining o'sishi
Amalga oshirilgan islohotlar tufayli:
- Chegarani kesib o'tuvchi transport vositalari soni, 8 baravar ko'paydi, erishish 5 million.
- Budjetga bojxona tushumlari 9 marta o'sdi, oshib ketdi 2023-yilda 63 trln so'm.
- Ro'yxatdan o'tish vaqti qisqartirildi import paytida 3 soatgacha va Eksport paytida 20 daqiqa.
- O'zbekiston xalqaro logistika reytingida ko'tarildi bojxona ko'rsatkichlari bo'yicha 140-o'rindan 74-o'ringa.
Keyingi qadamlar
Erishilgan yutuqlarga qaramay, ular qolmoqda hal qilinmagan vazifalar, keyingi bilan bog'liq raqamlashtirish, protseduralarni tezlashtirish va qulaylikni oshirish bojxona ma'muriyati.
Taqdimot doirasida yangi tashabbuslar:
- Chegarani kesib o'tishni tezlashtirish: amalga oshirish yo'lovchilar to'g'risidagi ma'lumotlarni oldindan olish tizimlari aviatsiyaga o'xshash avtobus reyslari. Bu imkon beradi avtobuslarni ro'yxatdan o'tkazish vaqtini yarmiga qisqartiring.
- "Yashil "va" qizil " koridorlar: pilot loyihani ishga tushirish eng yirik bojxona postlari uchun yengil avtomobillar va avtobuslar.
- Sun'iy intellektni qo'llash: modernizatsiya xatarlarni tahlil qilish tizimlari jahon banki ko'magida. U tadbirkorlarning ishonchliligini baholaydi 122 mezon (moliyaviy barqarorlik, soliq intizomi, savdo tarixi). AI ham yordam beradi rentgen nurlarini tahlil qilishni avtomatlashtirish tovarlar.
Xodimlarni rivojlantirish va JSTga integratsiya
Shavkat Mirziyoyev bojxona qonunchiligi O'zbekiston JST standartlariga muvofiqligi tashkilotga qo'shilish jarayonining bir qismi sifatida.
Bundan tashqari, alohida e'tibor bojxona institutini rivojlantirish, sohalarda kadrlar tayyorlash sun'iy intellekt, raqamli texnologiyalar va xavflarni tahlil qilish. Rejalashtirilgan Dual ta'limni kengaytirish va mutaxassislarning amaliy tayyorgarligini takomillashtirish.
Qabul qilingan choralar nafaqat imkon beradi tezlashtirish va soddalashtirish bojxona tartib-taomillari, shuningdek, O'zbekiston mintaqadagi asosiy logistika markazi.

24 февраля президент Шавкат Мирзиёев провел презентацию, посвященную совершенствованию и цифровизации таможенной системы Узбекистана.
Достижения последних лет
В последние годы была проведена масштабная работа по развитию таможенной сферы:
- Налажен предварительный обмен данными с 10 странами.
- Созданы центры таможенного оформления и обработки информации.
- Построены современные терминалы на четырех ключевых постах.
- Более 20 таможенных пунктов оснащены новейшими технологиями.
- Внедрены 35 информационных систем, которые позволили сократить процесс экспорта с 9 до 3 этапов.
Рост грузо- и пассажиропотока
Благодаря внедренным реформам:
- Количество транспортных средств, пересекающих границу, увеличилось в 8 раз, достигнув 5 миллионов.
- Таможенные поступления в бюджет выросли в 9 раз, превысив 63 трлн сумов в 2023 году.
- Время оформления сократилось до 3 часов при импорте и 20 минут при экспорте.
- Узбекистан поднялся в международном рейтинге логистики по таможенным показателям со 140-го на 74-е место.
Следующие шаги
Несмотря на достигнутый прогресс, остаются нерешенные задачи, связанные с дальнейшей цифровизацией, ускорением процедур и повышением удобства таможенного администрирования.
В рамках презентации были предложены новые инициативы:
- Ускорение пересечения границы: внедрение системы предварительного получения данных о пассажирах автобусных рейсов, по аналогии с авиацией. Это позволит сократить время оформления автобусов вдвое.
- «Зеленый» и «красный» коридоры: запуск пилотного проекта на крупнейших таможенных постах для легковых автомобилей и автобусов.
- Применение искусственного интеллекта: модернизация системы анализа рисков при поддержке Всемирного банка. Она будет оценивать надежность предпринимателей по 122 критериям (финансовая устойчивость, налоговая дисциплина, торговая история). Также ИИ поможет автоматизировать анализ рентгеновских снимков товаров.
Развитие кадров и интеграция в ВТО
Шавкат Мирзиёев поручил привести таможенное законодательство Узбекистана в соответствие с нормами ВТО в рамках процесса вступления в организацию.
Кроме того, особое внимание уделено развитию Таможенного института, подготовке кадров в сферах искусственного интеллекта, цифровых технологий и анализа рисков. Планируется расширение дуального образования и совершенствование практической подготовки специалистов.
Принятые меры позволят не только ускорить и упростить таможенные процедуры, но и сделать Узбекистан ключевым логистическим узлом в регионе.